Novinara BBC-ja tukla policija dok je izvještavao s protesta u Kini

Dopisnik švicarske televizije RTS također je nakratko priveden dok je izvještavao uživo s protesta u Šangaju

Novinara BBC-ja tukla policija dok je izvještavao s protesta u Kini

Edwarda Lawrencea, novinara BBC-ja, uhapsila je policija u Šangaju na mjestu na kojem su se održavali protesti, prema BBC-ju i snimci nastaloj tokom hapšenja.

Protesti su izbili širom Kine u rijetkom iskazu neslaganja protiv vladajuće Komunističke partije, potaknuti bijesom zbog sve snažnije politike zemlje nulta stopa Covida.

Među hiljadama učesnika protesta, stotine su pozvale na smjenu kineskog čelnika Xi Jinpinga, koji je gotovo tri godine nadzirao strategiju masovnog testiranja, brutalnog zaključavanja, prisilne karantene i digitalnog praćenja što je uticalo i na ekonomiju zemlje.

– BBC je iznimno zabrinut zbog tretmana novinara Eda Lawrencea koji je uhapšen i vezan lisicama dok je izvještavao o protestima u Šangaju. Zadržan je nekoliko sati prije nego što je pušten. Prilikom hapšenja policija ga je tukla i udarala nogama. To se dogodilo dok je radio kao akreditirani novinar – navodi BBC u saopćenju.

U saopćenju se dodaje da je vrlo zabrinjavajuće da je jedan od njihovih novinara napadnut na ovakav način dok je obavljao svoju dužnost te je rečeno da od kineskih vlasti nisu dobili nikakvo službeno objašnjenje ili izvinjenje, osim tvrdnje dužnosnika koji su ga kasnije pustili da su ga uhapsili za njegovo dobro u slučaju da se u gomili zarazio Covidom.

Na redovnom brifingu za novinare glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian potvrdio je pritvaranje Lawrencea, ali je kazao da se on nije identificirao kao novinar prije nego što ga je odvela policija.

– Kina uvijek pozdravlja izvještavanje stranih novinara u zemlji u skladu sa zakonom i pružila im je veliku pomoć. U isto vrijeme, strani novinari trebaju se pridržavati kineskih propisa kada izvještavaju u Kini – kazao je Zhao.

Javni protesti iznimno su rijetki u Kini, gdje je Komunistička partija pojačala kontrolu nad svim aspektima života, pokrenula sveobuhvatno slamanje neslaganja, izbrisala velik dio civilnog društva i izgradila visokotehnološku državu nadzora.

Lawrence nije bio jedini strani novinar kojeg je u nedjelju privela kineska policija. Michael Peuker, kineski dopisnik švicarske televizije RTS, također je nakratko priveden dok je izvještavao uživo s protesta u Šangaju, javlja RTS.

– Tenzije su ovdje na vrhuncu. Kao dokaz, sada sam okružen s tri policajca, bit ću odveden u policijsku stanicu nakon ovog udarca uživo. Sada ću vas ostaviti i otići u policijsku stanicu – kazao je novinar.

Peuker je na Twitteru objavio da je pušten nekoliko trenutaka kasnije.

Izvor: BBC/CNN

About The Author