Sirijski ministar informiranja u prijelaznoj vladi zemlje rekao je za AFP da radi na osiguranju slobode medija i da je predan “slobodi izražavanja”, nakon desetljeća stroge kontrole pod bivšim vladarima zemlje.
– Radimo na konsolidaciji sloboda medija i izražavanja koje su bile ozbiljno ograničene u područjima pod kontrolom bivše vlade Bashara al-Assada – rekao je ministar Mohamed al-Omar, nakon što su pobunjenici 8. decembra okončali više od pet desetljeća vladavine porodice Assad.
Sirijska vladajuća stranka Baath i dinastija Assad snažno su ograničili sve aspekte svakodnevnog života, uključujući slobodu medija i izražavanja, a mediji su bili oružje onih na vlasti.
Reporteri bez granica, organizacija za zaštitu slobode informacija, postavili su Siriju na predzadnje mjesto na svom Indeksu slobode medija u svijetu za 2024. godine, ispred samo Eritreje i iza Afganistana kojim vladaju talibani.
– Došlo je do teških ograničenja slobode medija pod režimom koji je provodio cenzuru. U narednom periodu radit ćemo na rekonstrukciji medijskog krajolika koji je slobodan, objektivan i profesionalan – rekao je Omar u intervju za AFP.
On je dio privremene uprave koju je u Damasku postavila pobjednička pobunjenička koalicija koju vodi Hayat Tahrir al-Sham.
Diplomati iz cijele regije i sa Zapada stupili su u kontakt s novim sirijskim vladarima, koji su također obećali zaštititi vjerske i etničke manjine u zemlji.
– Ne želimo nastaviti na isti način, odnosno imati službeni medij čiji je cilj poliranje imidža vladajućih – rekao je Omar.
Nakon Assadova svrgavanja i bijega u Moskvu, sirijski mediji koji su govorili o slavi njegova režima brzo su poprimili revolucionarni žar.
Omar je rekao da nova administracija želi “smanjiti birokratiju i olakšati rad stranih novinarskih timova” koje je Assadova vlada intenzivno promatrala i koji su imali poteškoća s dobivanjem viza za slobodan rad.
Ministarstvo informiranja objavilo je saopćenje u kojem se kaže da će “medijski djelatnici koji su bili dio ratne i propagandne mašine palog Assadovog režima i direktno ili indirektno pridonijeli promoviranju njegovih zločina”, smatrani odgovornima.
Ali Bassam Safar, voditelj ogranka sindikata sirijskih novinara protiv Assada u Damasku, koji je prethodno bio smješten u inozemstvu, rekao je ranije da nijedan medijski djelatnik ne bi trebao biti smatran odgovornim “osim ako se dokaže da je učestvovao u krvoproliću”.
Saffar je rekao da bi se sirijski narod trebao pomiriti sa svojim novinarima, kako bi se uspostavilo “novo medijsko okruženje izgrađeno na slobodi” i ljudskim pravima.
– Želimo medije koji odražavaju sirijsku kulturu u njenoj raznolikosti, odražavaju njihove ambicije, koji prenose njihove preokupacije i služe kao veza između ljudi i administracije – rekao je Omar.
Izvor: AFP