Netflix se suočava s kritikama zbog uklanjanja kolekcije palestinskih filmova

Kontroverzna odluka streaming giganta pokrenula je pitanja o uticaju izraelskih lobističkih grupa na odluke platforme

Netflix se suočava s kritikama zbog uklanjanja kolekcije palestinskih filmova
Foto: "Omar" (2013) / Hany Abu-Assad / ZBros Productions

Netflix, jedna od najpopularnijih platformi za streaming filmova na svijetu, ranije je nudila poseban odjeljak s filmovima o Palestini, koji je obuhvatao više od 30 filmova o porodici, otpornosti i životu pod okupacijom. Međutim, od 13. do 14. oktobra, gotovo svi filmovi iz sekcije nazvane „Palestinske priče“ uklonjeni su, ostavivši samo dva filma dostupna, što je izazvalo oštre reakcije među aktivistima za ljudska prava i korisnicima društvenih mreža.

Postoje optužbe da su filmovi povezani s Palestinom uklonjeni pod pritiskom cionističkih lobističkih grupa, usred izraelskog rata protiv Gaze. Aktivisti su pokrenuli peticiju pozivajući Netflix da vrati kolekciju, ispitujući razloge i motive iza ovog naglog uklanjanja.

„Kako Netflix opravdava uklanjanje tolikog broja filmova o Palestincima ili onih koje su napravili Palestinci, jedne od politički najmarginalizovanijih zajednica na svijetu, posebno u trenutku kada se Palestinci suočavaju s genocidom u Gazi?“ upitala je grupa za ljudska prava Freedom Forward u pismu, dodatno dovodeći u pitanje moguću ulogu „proizraelskih lobističkih ili zagovaračkih organizacija“ u poticanju Netflixa na ovu kontroverznu odluku.

Zapravo, cionistički lobi je pokrenuo kampanju protiv ove kolekcije još u oktobru 2021. godine, kada je Netflix dodao filmove. Times of Israel je izvijestio da je Im Tirtzu, krajnje desničarska izraelska organizacija, kritikovala kolekciju „Palestinske priče“, tvrdeći da 16 od 19 prikazanih režisera podržava pokret BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) protiv Izraela.

Netflix je tada odgovorio naglašavajući svoju podršku umjetničkoj „slobodi i autentičnom pripovijedanju iz cijelog svijeta“, napominjući da kolekcija ima za cilj „prikazati dubinu“ palestinskog iskustva, „istražujući živote, snove, porodice, prijateljstva i ljubav.“

Međutim, tri godine nakon što je branio svoju posvećenost raznolikom pripovijedanju, Netflix je, čini se, tiho promijenio svoj pristup. CODEPINK, organizacija za socijalnu pravdu koja podržava Palestinu, osudila je odluku streaming giganta, nazivajući to „doslovnim brisanjem palestinskih priča i perspektiva iz popularne kulture.“

„Sistematsko brisanje palestinskih glasova sprječava širu publiku da razumije stvarnost brutalne izraelske okupacije, aparthejda, etničkog čišćenja, a sada i genocida nad Palestincima,“ dodali su.

Neki od popularnih — sada izbrisanih — filmova uključuju „Djeca Shatile“ režiserke Mai Masri, koji prikazuje život u izbjegličkom kampu kroz oči dvoje djece, kao i satirični kratki film „Ave Maria“ Bazila Khalila o palestinskim časnim sestrama koje pomažu izraelskoj doseljeničkoj porodici.

Izvor: https://www.trtworld.com/content/article/netflix-faces-backlash-over-removal-of-palestinian-movie-collection-18224743

About The Author