Reprezentativni sindikat u BHRT uputio je otvoreno pismo Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine koja je osnivač BHRT-a, Upravnom odboru i menadžmentu BHRT-a, Vijeću ministara BiH, entitetskim vladama, ali i građanima koji plaćaju RTV taksu uppozoravajuću na situaciju u toj TV kući.
Obzirom da se postojeći Zakon ne poštuje i da se RTV taksa koja se prikuplja ne raspoređuje na način predviđen zakonom, te da dobar dio uposlenika BHRT-a opslužuje RTV Federacije BiH (snimatelji, tonci, video mikseri, montažeri …) i upravlja održavanjem zgrade RTV doma zbog čega ima enormne troškove, nedostatak finansijskih sredstava uskoro bi mogao ugasiti Javni servis, čime bi Bosna i Hercegovina postala jedina zemlja u Evropi bez javne televizije, navodi se u saopćenju.
– Na sve ovo smo upozoravali i na protestima održanim u martu prošle godine, ali nažalost od tada se nije puno toga na bolje promijenilo. Osim što nam je zahvaljujući Rezoluciji Federalnog parlamenta deblokiran račun i omogućen dalji rad, sve drugo je puno gore, jer plaća se isplaćuje NETO, bez doprinosa – podvukli su.
Radnicima nisu uplaćeni porezi i doprinosi još iz 2015. godine, što posebno predstavlja problem prilikom odlaska u penziju. Sve ovo se usložnjava trenutnom situacijom u kojoj još uvijek nemaju riješen nastavak prikupljanja RTV takse, što je trebalo biti riješeno produžavanjem ugovora sa Elektroprivredom BiH na još tri godine. Između ostalog naveli su kako je njihov topli obrok sedam maraka.
– U proteklom periodu od oktobra ove godine, znajući šta nas čeka, kao predstavnici reprezentativnog Sindikata obišli smo sve političke predstavnike u državnom Parlamentu i na nivou Federacije BiH, kao i međunarodne zvaničnike i upozorili ih na tešku socijalno-materijalnu situaciju uposlenika BHRT-a – kazali su.
Navode da su od svih dobili verbalnu podršku, čak i neke konkretne prijedloge za pomoć radnicima, međutim do danas ništa se nije dogodilo, a uposlenici BHRT-a i dalje obavljaju svoje poslove, prate političke trakavice, proteste i štrajkove i rade profesionalno i pošteno svoj posao i to njih 60 posto za plaću ispod 800 KM dok je prosječna plaća u FBiH oko 1.300 KM, a sindikalna potrošačka korpa za novembar je 2.954 KM.
Smatraju da odgovornost za nastalo stanje snose svi od menadžmenta do političkih struktura, ali nikako uposlenici: snimatelji, tonci, tehničari, vozači, spremačice koji su potplaćeni i bez kojih ne mogu raditi ni administrativci, novinari, producenti, urednici.
– Čini nam se da većini političara odgovara ovaj haos i nered koji su sami kreirali, čak nam se na naše pozive i zahtjeve upućene prije 15-ak dana za termin novog sastanka kako bi saznali šta se dešava i u čemu je problem nisu ni odgovoriti. A menadžment BHRT-a uvijek i iznova na sve upite sindikata odgovara da nema novaca – dodaju.
Ponovili su da dio uposlenika BHRT-a opslužuje oba javna servisa u zgradi RTV doma, a za svoje usluge, uposlenike, prostore i kapacitete BHRT-u se plaća po minornim cijenama (trenutno najnižim na tržištu) koje se nisu mijenjale od 2006. godine.
I kada su u pitanju uvjeti rada, situacija je alarmantna, pogotovo elektro i mašinska energetika, jer rade na opremi staroj više od 40 godina, što ugrožava i program i uposlenike.
– Nalazimo se u nezavidnoj poziciji i alarmiramo sve koji mogu pomoći, od državne i entitetske vlasti, da se uključe u iznalaženje rješenja stabilnog finansiranja javnog RTV servisa, koji je jedan od 14 prioriteta na evropskom putu, a čiji radnici se zbog neprovođenja Zakona o sistemu javnog emitiranja u BiH nalaze na rubu egzistencije – zaključili su u saopćenju.
Izvor: N1