Brojne osude neutemeljenih optužbi Izraela protiv novinara

Nazivajući novinare teroristima u pitanje se dovode njihovi životi i takve optužbe čine medijske profesionalce metom napada

Brojne osude neutemeljenih optužbi Izraela protiv novinara
Foto: Ajdin Kamber/Fotobaza.ba

Medijska mreža Al Jazeera osudila je izraelske “neutemeljene optužbe” da su šestorica njenih novinara koji izvještavaju iz opkoljenog sjevernog pojasa Gaze “teroristi”.

Izraelska vojska u objavi na mreži X opisala neke od dopisnika Al Jazeere na arapskom jeziku kao “operativce” koji rade za oružano krilo Hamasa, i šire “propagandu ” grupe u opkoljenoj i bombardovanoj enklavi.

Šest imenovanih novinara su Anas al-Sharif, Talal Aruki, Alaa Salama, Hosam Shabat, Ismail Farid i Ashraf Saraj. Mreža vidi optužbe “kao očit pokušaj da se ušutka nekolicina preostalih novinara u regiji, čime se surova stvarnost rata prikriva od publike širom svijeta”, stoji u saopćenju.

– Al Jazeera kategorički odbacuje prikazivanje naših novinara kao terorista od strane izraelskih okupacijskih snaga i osuđuje korištenje izmišljenih dokaza – naveli su.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) i njezina podružnica Sindikat palestinskih novinara (PJS) osudili su izraelsku strategiju klevetanja novinara u Gazi nedokazanim optužbama da su saučesnici u terorizmu, čime ugrožavaju njihove živote.

IFJ je pozvao međunarodnu zajednicu da otvori istragu o izraelskom sistemskom ciljanju i ubijanju novinara i da odmah intervenira kako bi zaštitila palestinske novinare u Gazi.

IFJ podsjeća da izraelske optužbe krše rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 2222/2015 i 1738/2006, kojima se osuđuju međunarodni napadi na novinare i medijske djelatnike u situacijama oružanog sukoba.

PJS je pozvao međunarodnu zajednicu, organizacije za ljudska prava i institucije Ujedinjenih naroda da pokrenu istragu o optužbama Izraela i da odmah interveniraju kako bi zaštitili palestinske novinare.

– Ova dodatna prijetnja našim kolegama koji rade za Al Jazeeru jasno ilustrira odlučnost Izraela da zatvori medije u Gazi. Ne možemo šutjeti tamo gdje je sloboda medija očito ugrožena i gdje su novinari ciljani jer rade svoj posao – navodi PJS.

Generalni sekretar IFJ-a Anthony Bellanger smatra da ove optužbe dovode živote šest novinara u ozbiljnu opasnost i čine medijske profesionalce metom napada.

– Snažno osuđujemo nedokazane tvrdnje IDF-a, koje su još više uznemirujuće s obzirom na užasan broj novinara u Gazi koji su već ubijeni, te široko rasprostranjeno uvjerenje među medijskim djelatnicima da su oni meta. Ponavljamo da međunarodne tehnološke platforme koje objavljuju ove optužbe i poruke mržnje moraju poduzeti odgovarajuće mjere da ih uklone – podvukao je.

Do danas je najmanje 140 novinara ubijeno u Palestini, Izraelu, Libanu i Siriji kao posljedica rata u Gazi. Od početka sukoba, IFJ je opetovano upozoravao na direktne napade Izraela na novinare u Gazi i redovno osuđivao zabranu stranim medijima da uđu u enklavu i izvještavaju s terena.

Prošlog mjeseca izraelske snage izvršile su raciju u uredu Al Jazeere u Ramallahu na okupiranoj Zapadnoj obali i naredile njegovo hitno zatvaranje nakon odluke kabineta izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u maju 2024. da ugasi Al Jazeeru u Izraelu.

Izraelske snage ubile su najmanje tri novinara Al Jazeere u Gazi od oktobra prošle godine.

U julu su novinar Al Jazeere Ismail al-Ghoul i njegov snimatelj Rami al-Rifi ubijeni u izraelskom zračnom napadu na izbjeglički kamp Shati, zapadno od grada Gaze. Dvojac je nosio medijske prsluke, a na vozilu su imali znakove za identifikaciju kada su napadnuti.

U decembru je novinar Al Jazeere Samer Abudaqa ubijen u izraelskom napadu na Khan Younis na jugu Gaze. Šef ureda Al Jazeere za Gazu, Wael Dahdouh, također je ranjen u tom napadu.

Dadouhova supruga, sin, kći i unuk ubijeni su u izraelskom zračnom napadu na izbjeglički kamp Nuseirat u oktobru prošle godine.

U januaru je Dahdouhov sin Hamza, koji je također bio novinar Al Jazeere, ubijen u izraelskom raketnom napadu na Khan Younis.

Prije rata u Gazi, veteransku dopisnicu Al Jazeere Shireen Abu Akleh ubile su izraelske snage dok je izvještavala o izraelskom napadu na Jenin na Zapadnoj obali u maju 2022. godine.

Iako je Izrael priznao da je jedan od njegovih vojnika vjerovatno ubio Abu Akleh, nije pokrenuo nikakvu krivičnu istragu o ubistvu.

Prema Odboru za zaštitu novinara (CPJ), najmanje 128 novinara i medijskih radnika ubijeno je u izraelskim napadima u Gazi od početka rata. Organizacija za zaštitu slobode medija saopćila je prošle godine da je izraelski rat protiv Gaze najsmrtonosniji u modernoj historiji za novinare.

Palestinski novinari u Gazi nastavljaju raditi u teškim uvjetima, suočavajući se s stalnim bombardiranjem, raseljavanjem i mogućim napadima od strane izraelskih snaga.

Al Jazeera je u svom saopćenju pozvala međunarodnu zajednicu da djeluje s “najvećom hitnošću” kako bi zaštitila živote šestorice novinara, dodajući da čvrsto stoji pri svom uvjerenju da “novinarstvo nije zločin”.

Izvor: Al Jazeera/IFJ

About The Author