Više od 70 novinara napadnuto je u Gruziji, neki od njih više puta, dok su izvještavali o protestima koji su u toj zemlji počeli prije tri sedmice. Polovina je pretrpjela ozljede, a napadi su uključivali premlaćivanja, napad vodenih topova i suzavaca , hapšenja, vrijeđanja, ometanja rada i oštećenja opreme.
Gruzijska policija targetirala je novinare koji su izvještavali o protestima koji su izbili 28. novembra nakon što je premijer suspendirao proces članstva u Evropsku uniju.
Prve dvije noći protesta uključivale su posebno brutalne napade i činile su gotovo polovinu od 87 slučajeva koje su dokumentirali Reporteri bez granica (RSF), na temelju izvještaja lokalnih organizacija.
Tokom prošle sedmice, proruski zastupnici iz stranke Gruzijski san, izabrani 26. oktobra usred izborne prijevare, požurili su usvojiti izmjene zakona kojima se dodatno intenzivira gušenje sloboda.
– Gruzijski san je noćna mora za demokratiju i medije. Potpuna nekažnjivost ozbiljno ugrožava pravo na pouzdanu informaciju. Hitno pozivamo EU da poduzme snažne mjere i pokrene međunarodnu istragu nasilja počinjenog nad novinarima kako bi se počinitelji priveli pravdi – kazala je Jeanne Cavelier, voditeljica odjela RSF-a za istočnu Evropu i središnju Aziju.
Organi za provođenje zakona pribjegli su brutalnoj represiji, uključujući upotrebu suzavaca i vodenih topova pomiješanih s hemikalijama. Nekoliko novinara pretrpjelo je opekotine i teške ozljede, a nekima su bile potrebne sedmice za oporavak prije nego što su se mogli vratiti na posao.
Iako je Posebna istražna služba, javna ustanova stvorena u saradnji s EU za odbranu ljudskih prava, najavila istrage nasilja nad novinarima, njena hronična neučinkovitost daje malo nade za odgovornost, smatraju u RSF-u.
Vlada je usvojila zakonske izmjene kojima se pooštravaju ograničenja mirnih okupljanja. Mjere uključuju zabranu nošenja maski, znatno povećane novčane kazne za manje štete ili smetnje u saobraćaju, koje bi se mogle koristiti za ciljanje novinara koji prate proteste.
Drugim amandmanom dodatno su povećane ovlasti policije proširenjem popisa razloga koji opravdavaju administrativna hapšenja, pretresanja i oduzimanje stvari.
Ovi događaji odražavaju širi pad gruzijske demokratije, posebno kada je riječ o slobodi medija, kao što je istaknuto u alarmantnom izvještaju RSF-a i devet partnerskih organizacija objavljenom uoči parlamentarnih izbora.
Prije svega, Zakon o transparentnosti stranog utjecaja usvojen u augustu, popraćen kampanjom mržnje prema novinarima, ugrožava opstanak medija finansiranih iz međunarodnih fondova.
Izvor: RSF