Znakovite su poruke koje je iz Beograda i Guče poslala portparolka ruskog MIP-a
Piše: Tomislav Marković
Poseta portparolke Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marije Zaharove Srbiji protekla je u veseloj, festivalskoj atmosferi. Mediji su danima pomno pratili aktivnosti Zaharove i njenih srpskih domaćina – ministra spoljnih poslova Ivice Dačića i ministra za tehnološke inovacije Nenada Popovića. Saznali smo da se Zaharova u beogradskoj teretani spremala za neslužbene sastanke sa srpskim zvaničnicima, da je postala počasna građanka Guče, da je jela moskva šnit sa Dačićem u hotelu “Moskva” (a gde drugo?), da je igrala na Saboru trubača u Guči…
U senci tih šarenih, tabloidnih sadržaja iz kojih bi se moglo zaključiti da je Zaharova došla u Srbiju da se odmori i opusti, ostali su pravi razlozi njene posete. Zaharova je, između ostalog, došla da pruži svojim pristalicama podršku oko Kosova. Prema njenim rečima, “Rusija se zalaže za suverenitet srpske teritorije”, ali će “poštovati sve odluke koje Srbija donese”. Drugim rečima, Rusiji najviše odgovara takozvani zamrznuti konflikt i nerešavanje kosovskog problema, što bi dovelo do nestabilnosti u regionu i drastičnog usporavanja procesa evropskih integracija.
Zaharova je došla i da svoje odane poslušnike, koji se zvanično izdaju za funkcionere države Srbije, dodatno pogura u antizapadnjačkom smeru. Otuda njena obećanja da će Rusija razmotriti eventualni zahtev za pomoć Srbije oko tužbe protiv NATO-a, salve klasične antizapadnjačke propagande tipa “Rusija je uvek bila garant da prema Srbiji ne bude bezakonja, koje su mnogi na Zapadu hteli da dovedu do logičnog kraja”, ili izjave poput “Sećamo se kako su ‘voleli’ Srbiju krajem osamdesetih i devedesetih i ne želimo da se to ponovi, čak ni na minimalnom nivou”.
Podsećanja radi, krajem 80-ih Evropska ekonomska zajednica nudila je Jugoslaviji da se prva priključi njihovom savezu, nudili su i silna finansijska sredstva, pomoć oko uvođenja višepartijskog sistema, demokratskih institucija i tržišne privrede. Taj predlog je prvi odbio Slobodan Milošević, a odmah za njim i Franjo Tuđman. Rusija tada nije nudila ništa, u međuvremenu je otela Naftnu industriju Srbije ispod svake cene, a danas nudi Srbiji da bude njen Trojanski konj u okršaju sa Zapadom.
Što je najgore, u tome je podržava najveći deo srpskog političkog establišmenta, na čelu s ministrima koji su Zaharovoj bili domaćini. Dačića je toliko osokolilo prisustvo Zaharove da je počeo da preti zapadnim silama, a Popović je ponosno objavio fotografiju sa portparolkom i propratnim tekstom: “Marija Zaharova u Guči! Kosovo je uvek bilo, jeste i biće Srbija! Uz Srbiju su cela Rusija i predsednik Vladimir Putin!”
Šteta što uz Srbiju nisu i njeni ministri. Umesto da rade za dobrobit sopstvene zemlje, oni uporno marširaju u ruskoj petoj koloni.