Kraj američke misije u Afganistanu, medijskim radnicima sada treba pomoć

Upućeno više od 2.000 zahtjeva za pomoć medijskim radnicima nakon zatvaranja više od 90 medija

Kraj američke misije u Afganistanu, medijskim radnicima sada treba pomoć
Foto: UNAMA / Abdul Hamid Nasimi

Dok su posljednje američke vojne snage napuštale Afganistan, a talibanski čelnici 30. augusta proslavili “potpunu nezavisnost” puškama u zraku, hiljade afganistanskih medijskih radnika suočeni su s novom bitkom za slobodu i opstanak medija.

Međunarodna federacija novinara (IFJ) izrazila je krajnju zabrinutost zbog hiljade medijskih radnika u zemlji i njihove sigurnosti u narednim danima, sedmicama i mjesecima.

U haotičnoj evakuaciji s kabulskog aerodroma kojeg su organizirale Sjedinjene Američke Države i njihovi međunarodni saveznici u posljednje dvije sedmice iseljeno je oko 123.000 ljudi, pa ipak deseci hiljada koji su pomogli zapadnim zemljama, uključujući i medijske djelatnike koji su izvještavali o talibanima tokom 20 godina, ostali su u toj zemlji.

Stotine ljudi osujećeno je u njihovim pokušajima da pobjegnu usred haosa na međunarodnom aerodromu u Kabulu ili nisu uspjeli u toj namjeri zbog blokada na cestama koje su postavili talibani.

Prema saznanjima Međunarodne federacije novinara (IFJ), situacija za medijske radnike na terenu izuzetno je teška, a stotine novinara kao i njihove porodice su očaju, bez putovnica, viza ili sredstava za preživljavanje.

IFJ je obaviješten da je najmanje 150 afganistanskih medijskih radnika napustilo svoje provincije zbog straha za sigurnost i stiglo u Kabul prije nego što su talibani preuzeli kontrolu nad gradom.

Za neke se kaže da se žele vratiti u svoja mjesta prebivališta iz očaja i nedostatka sigurnih kuća, ali mnogi nemaju finansijskih sredstava i ne mogu si priuštiti troškove prijevoza jer su mediji za koje su radili zatvoreni.

Samo IFJ i njegove podružnice dobile su više od 2.000 zahtjeva za pomoć od medijskih radnika koji pokušavaju pobjeći iz zemlje, potražiti utočište ili traže finansijsku podršku nakon zatvaranja više od 90 medija. Neki su uspjeli pobjeći u druge zemlje, ali nemaju vize.

Iako su talibani u javnom nastupu najavili da će poštovati ženska ljudska prava i slobodne medije, iskustva medijskih djelatnika na terenu govore drugačije. Vijesti i radijski kanali izvještavaju kako ih talibani mole da ne emitiraju muziku ili programe koje rade žene.

Voditeljice su prisiljene da napuste eter, a posljednjih dana stižu i izvještaju da su talibani išli od vrata do vrata u nekim dijelovima Kabula, tražeći one koji su podržavali vladu ili američke trupe.

– Najavili su sigurnost i oprost pred medijima, ali su radili ciljano ubijanje, ne dajući novinarima prava kako su obećali. Novinari su u težoj situaciji od one koju neki znaju izvan Afganistana, ali o tome je teško otvoreno govoriti – kazao je jedan novinar koji je pobjegao iz zemlje.

Tri novinara bila su među 170 poginulih u bombardiranju aerodroma u Kabulu 26. augusta. To su bile Najma Sadeqi, 20-godišnja afganistanska YouTuberka koja je radila s kanalom Afghan Insider, Ali Reza Ahmadi i Juhad Hamidi.

Talibani su 26. augusta uhapsili pakistanskog novinara i snimatelja Abdula Mateena Achakzaija i Muhammada Alija s televizije Khyber News u Kandaharu zbog izvještavanja s događaja bez dopuštenja, a pakistanski novinar Iqbal Mengal vodio se kao nestao, ali je kasnije pronađen u Kabulu nakon što je uhapšen.

– Borimo se u teškom ratu za slobodu medija s talibanima posljednjih 20 godina, a na vrhu smo liste prijetnji i još uvijek se borimo u Kabulu da pomognemo novinarima u vrlo teškoj situaciji – kazao je jedan novinar IFJ-u.

Stručnjaci za sigurnost savjetovali su ugrožene novinare da očiste svoje platforme na društvenim medijima, ali to samo po sebi može izbrisati jedini dokaz koji bi im mogao osigurati siguran izlazak iz zemlje.

Novinarke se suočavaju s atmosferom koja će im oduzeti mnoge slobode za koje su se izborile u više od dva desetljeća – posebno slobodu rada u medijima.

– Usprkos ogromnim međunarodnim naporima i donatorskim sredstvima koja su u zemlju pristizala tokom dva desetljeća, novinari na terenu trenutno se osjećaju otuđeno i napušteno. Potrebna im je svjetska podrška i solidarnost ne samo da pobjegnu, već i da prežive. Sigurne kuće i finansijska podrška potrebni su stotinama medijskih radnika kojima su sredstva za život nestala preko noći – napominju iz IFJ-a.

Osnovan je i poseban Afganistanski fond solidarnosti u okviru IFJ sigurnosnog fonda te su pozvane strane vlade, organizacije civilnog društva i medijske organizacije da koordiniraju podršku s lokalnim afganistanskim novinarima i uspostave sisteme za zaštitu afganistanskih medijskih radnika.

About The Author