Zamjenik predsjednika ruskog Vijeća sigurnosti i bivši predsjednik Rusije Dmitrij Medvedev pozvao je na jačanje kontrole nad ljudima i organizacijama koje su ruske vlasti proglasile “stranim agentima”.
– Moram priznati da je kontrola nad stranim agentima bila prilično formalna, ali danas je vrijeme da se uspostavi red. Ako su uključeni u aktivnosti usmjerene protiv zemlje u tako teškom periodu i primaju novac od naših neprijatelja odgovor mora biti brz i čvrst – dodao je Medvedev.
Kaže da se o tome ne bi trebali brinuti posebno tokom “specijalne vojne operacije” i neograničenih antiruskih sankcija, a na zakonodavnom nivou trebalo bi, navodi, uvesti precizniju klasifikaciju i strožu odgovornost stranih agenata.
Potvrdio je da je državnoj Dumi već predan prijedlog zakona koji to dopušta, a aktivnosti stranih agenata trebale bi biti stavljene pod strogu kontrolu i postati transparentne u ruskom društvu.
Bivši predsjednik Rusije smatra da je potrebno zabraniti javne aktivnosti i govore stranih agenata te ih što prije procesuirati. Uvjeren je da je u Sjedinjenim Američkim Državama i nizu zapadnih zemalja kontrola nad aktivnostima organizacija koje imaju finansiranje iz inostranstva mnogo stroža nego u Rusiji.
Kaže da antiliberalno zakonodavstvo Sjedinjenih Američkih Država i niza evropskih zemalja omogućuje domaćim policijskim službenicima da u roku od 24 sata zaustave djelovanje bilo kojih stranih “boraca za ljudska prava” ili ljudi koji pokrenu neku akutnu društveno-političku temu. Medvedev je kao primjer naveo da američke vlasti neće dopustiti stranoj organizaciji da vodi bilo kakvu javnu raspravu o ubistvu Georgea Floyda 2020. godine u Minneapolisu. Do 2022. godine, insistira Medvedev, rusko zakonodavstvo o aktivnostima stranih agenata postalo je znatno liberalnije od sličnih zakona u zapadnim zemljama.
Sve organizacije za ljudska prava, kulturne, medijske, poslovne i političke organizacije u Rusiji koje finansiraju djelomično ili u cijelosti strani državljani ili pravni subjekti registrirani u inostranstvu moraju svaku svoju objavu na društvenim mrežama, javni govor ili proizvod označiti odgovarajućom oznakom.
Organizacije registrirane kao “strani agenti” moraju zatražiti dopuštenje od ruskih vlasti da javno govore i održavaju skupove ili sastanke.
Osim toga, ruske porezne i finansijske službe temeljito provjeravaju aktivnosti takvih organizacija. Zapadne organizacije za ljudska prava, Vijeće Evrope, Parlamentarna komisija i Ujedinjene nacije, kao i strani novinari, kritizirali su rusko zakonodavstvo kao suprotno ljudskim pravima.
Rusija ima zakone koji ljude označavaju kao strani agenti – izraz koji nosi konotacije špijuniranja iz sovjetskog doba – u slučaju da dobiju međunarodno finansiranje.
Deseci kritičara Kremlja navedeni su kao strani agenti, zajedno s novinarima i borcima za ljudska prava, a mnogi su pobjegli u inostranstvo.