Kina cenzurira internetsku debatu o Ukrajini i blokira pozive na mir

Tokom protekle dvije sedmice Weibo, WeChat i Douyin – kineska verzija TikToka – upozoravali su korisnike na širenje dezinformacija

Kina cenzurira internetsku debatu o Ukrajini i blokira pozive na mir
Foto: Ayala from Pexels

Kineski cenzori, koji potiho određuju o čemu se može raspravljati na društvenim mrežama u zemlji, ušutkavaju građane koji izražavaju protest protiv ruske invazije na Ukrajinu.

U danima nakon ruskog napada 24. februara, komentari na kineskim društvenim mrežama Weibo, WeChat i Douyin uvelike su podržali Rusiju i predsjednika Vladimira Putina. Mnogi postovi koji to osporavaju, ili čak zagovaraju mir, brzo su obrisani.

Jin Xing, bivša popularna voditeljica talk showa i prva otvoreno transrodna slavna osoba u Kini, rekla je Reutersu da je njezin račun na Weibou – kineskom ekvivalentu Twitteru – suspendiran prošle sedmice, nakon što je imala dvije objave, uključujući i onu u kojem se Putin spominje kao “lud ruski čovjek” i gdje je pozvala svoje pratioce da se mole za mir.

– Sve što sam rekao je da podržavam život i protivim se ratu, to je bilo to. Nisam rekao da podržavam Sjedinjene Američke Države ili Rusiju ili Ukrajinu. Koju sam grešku napravio – rekao je Jin čiji račun prati 13,6 miliona korisnika.

Jin nije sam. Nagrađivanom kineskom glumcu Ke Lanu zabranjeno je objavljivanje na Weibou “zbog kršenja relevantnih pravila i propisa”, stoji u obavijesti na njezinom Weibo računu. Lajkala je i dijelila slike i komentare protiv rata, uključujući slike antiratnog protesta u Sankt Peterburgu.

Kina i Rusija posljednjih godina stvaraju sve bliskije partnerstvo. Peking nije osudio ruski napad na Ukrajinu i ne naziva ga invazijom, ali je pozvao na rješenje putem pregovora.

Neki postovi istaknutih historičara koji su pokušali organizirati peticije protiv rata uklonjeni su iz servisa za razmjenu poruka WeChat.

Lu Xiaoyu, docent međunarodnih odnosa na Univerzitetu u Pekingu, napisao je prošle sedmice članak pozivajući na zdrav razum. “Smatranje Rusije za saveznika bit će korak prema gubitku globalne podrške”, napisao je u članku koji je naširoko objavljen na WeChatu, ali on se više ne može pronaći.

Weibo (9898.HK) i Tencent Holdings (0700.HK), koji je vlasnik WeChata, nisu odgovorili na zahtjeve za komentar zašto je takav materijal uklonjen ili su računi suspendirani.

Kineski internetski regulator, Kineska uprava za kibernetički prostor (CAC), koja nadzire vijesti i kompanije za društvene mreže u zemlji, također nije odgovorila na zahtjev za komentar.

Glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova rekao je da ne znaju da su postovi uklonjeni ili računi suspendirani, navodeći da je stav Kine o pitanju Ukrajine otvoren, transparentan i dosljedan.

Cenzura se proširila i izvan društvenih medija. Urednici iz najmanje dva kineska državna medija rekli su novinarima da ublaže pisanje koje odstupa od službenog stava Pekinga o Rusiji i Ukrajini, potvrdile su za Reuters tri osobe.

Dva dana prije ruske invazije, 22. februara, Weibo račun koji pripada Horizon Newsu, podružnici državnog lista Beijing News, objavio je ono što se činilo kao interne smjernice za sadržaj vezan za Ukrajinu u kojem se navodi da postove “nepovoljne za Rusiju, prozapadne“ ne treba objavljivati. Objava je ubrzo nakon toga izbrisana.

Televizija je također pogođena. Predsjednik Međunarodnog paraolimpijskog odbora (IPC) Andrew Parsons pozvao je na mir tokom televizijskog obraćanja na otvaranju Zimskih paraolimpijskih igara u Pekingu prošle sedmice.

Taj dio njegovog govora domaćoj publici nije prevela kineska državna televizija CCTV. IPC je rekao Reutersu da je pitao CCTV o tome, ali nije dobio odgovor. CCTV nije odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar.

S druge strane neki agresivno proratni ili antiukrajinski stavovi također su cenzurirani u Kini. U danima nakon ruskog napada na Ukrajinu, neke su objave kružile osvjetljavajući situaciju, na primjer nudeći prihvat mladih ukrajinskih žena izbjeglica.

Tokom protekle dvije sedmice Weibo, WeChat i Douyin – kineska verzija TikToka – upozoravali su korisnike na širenje dezinformacija.

WeChat je 25. februara apelirao na vlastitu platformu na, kako je rekao, “racionalnu raspravu” o ratu, ističući da su “vulgarne” šale izazvale “ogromni negativan utjecaj na internetu”.

Douyin, u vlasništvu ByteDancea, dao je nekoliko izjava na svom službenom WeChat računu u posljednje dvije sedmice, upozoravajući na šale, dezinformacije i druge sadržaje koji “osvjetljavaju bol drugih ljudi”.

Rečeno je da je uklonilo 6.400 videa koji su kršili pravila, izrezali su više od 1.600 feedova uživo i izbrisali više od 12.000 komentara. Ni ByteDance nije odgovorio na Reutersov zahtjev za komentar.

Weibo je rekao da je suspendirao račune zbog poticanja rata na stranicama nekih stranih ambasada u Kini, kao i da zahtijeva geolokaciju korisnika koji komentiraju rat kako bi spriječio ljude da lažno tvrde da su u Ukrajini.

Weibo je 5. marta rekao da je suspendirao više od 1.000 računa koji su objavljivali “vulgarne viceve” i “uvredljiv i ratnohuškački sadržaj”.

Izvor: Reuters

About The Author