Savezni sud presudio je u korist teksaškog zakona usmjerenog na velike društvene mreže poput Facebooka i Twittera što je pobjeda republikanaca koji optužuju te platforme za cenzuriranje konzervativnog govora.
Odluka suda u New Orleansu vjerovatno neće biti posljednja riječ u pravnoj bici koja se vodi i izvan Teksasa i mogla bi uticati na to kako neke od najvećih svjetskih tehnoloških kompanija reguliraju sadržaj korisnika.
Teksaški zakon, koji je prošle godine potpisao republikanski guverner Greg Abbott, osporile su tehnološke trgovačke grupe koje upozoravaju da bi to spriječio platforme da uklone ekstremizam i govor mržnje. Sličan zakon donesen je i na Floridi, a posebni žalbeni sud ga je proglasio neustavnim.
Konačnu riječ vjerovatno će donijeti Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država koji je ranije ove godine blokirao implementaciju teksaškog zakona dok je tužba trajala.
– Odbacujemo ideju da korporacije imaju slobodno pravo Prvog amandmana cenzurirati ono što ljudi govore – napisao je sudac Okružnog suda SAD-a Andrew Oldham.
NetChoice, jedna od grupa koja se protivi zakonu, izrazila je razočaranje ističući da je presuda suprotna odluci donesenoj na Floridi.
– I dalje smo uvjereni da će Vrhovni sud SAD-a, kada sasluša jedan od naših slučajeva, podržati prava iz Prvog amandmana na web stranice, platforme i aplikacije – rekao je potpredsjednik i glavni savjetnik NetChoicea Carl Szabo.
Izabrani republikanski dužnosnici u nekoliko država podržali su zakone poput onih donesenih na Floridi i Teksasu koji su nastojali prikazati kompanije društvenih medija kao općenito liberalne, ali neprijateljski nastrojene prema idejama drugačijem od tog stajališta, posebno iz političke desnice.
Sudac Samuel Alito napisao je u maju da nije jasno kako se prošli slučajevi pokretani zbog Prvog amandmana, od kojih su mnogi prethodili eri interneta, primjenjuju na Facebook, Twitter, TikTok i druge digitalne platforme.
Zakon Floride dao bi državnom tužilaštvu Floride ovlast da tuži kompanije prema državnom Zakonu o lažnoj i nepoštenoj trgovačkoj praksi. To bi također omogućilo građanima da tuže kompanije društvenih mreža za iznos do 100.000 dolara ako smatraju da se prema njima postupalo nepravedno.
Teksaški zakon primjenjuje se samo na najveće platforme društvenih medija koje imaju više od 50.000 aktivnih korisnika.
Izvor: AP