Četiri godine nakon donošenja drakonskog zakona o nacionalnoj sigurnosti, što je bila prekretnica u padu slobode medija u Hong Kongu, Reporteri bez granica (RSF) pomnije su razmatrali položaj novinara u egzilu i pozivali na veću podršku onih koji žive u egzilu.
Otkako je Zakon o nacionalnoj sigurnosti (NSL) u Hong Kongu stupio na snagu 30. juna 2020. godine, prema statistikama RSF-a, najmanje 900 novinara izgubilo je posao. Stotine tih novinara napustilo je Hong Kong, a oni su osnovali 10 medijskih kuća u zemljama poput Tajvana i Ujedinjenog Kraljevstva.
– Samo pet posto mojih bivših kolega iz Apple Dailyja nastavili su raditi kao novinari, dok je većina promijenila karijere. Osjećam se bespomoćno zbog odlaska iz Hong Konga, ali osnivanje medija u dijaspori me osnažilo, učinilo da se osjećam manje krivom što sam ostavila svoju domovinu – kazala je glavna urednica Photon Media, Shirley Leung Ka Lai.
– Iako dijasporski mediji predstavljaju neprocjenjiv izvor informacija u Hong Kongu, gdje je sloboda medija u dramatičnom padu, oni ostaju ranjivi i prečesto se bore da postanu održivi. Pozivamo međunarodnu zajednicu da novinarima u egzilu i njihovim medijima pruži podršku, uključujući otvorene sheme viza, kao i dodjelu grantove i razvojnih programa – kazao je Cédric Alviani, direktor RSF-ovog ureda za Aziju i Pacifik.
Ovih 10 novoosnovanih medija uglavnom rade online, a uključuju Photon Media u Tajvanu, The Chaser i Green Bean Media u Velikoj Britaniji te Points Media čiji su novinari smješteni po cijelom svijetu. Najnoviji dodatak je The Hong Konger, internetski časopis koji su kreirali novinari prognani u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Prema restriktivnom NSL-u, novinari koji se još uvijek nalaze u Hong Kongu moraju izvještavati po kineskim pravilima, ostavljajući dijasporskim medijima da pokrivaju osjetljive teme i suprotstavljaju se dezinformacijama kineskog režima.
– Trenutno svi postojeći mediji u Hong Kongu prakticiraju autocenzuru. Mediji izvan Hong Konga mogu izvještavati s relativnom slobodom, bez ‘crvenih linija’ i odabrati vijesti ili uglove izvještavanja što je već ‘nestalo’ u Hong Kongu – objašnjava Edward Ka Chung Li, bivši glavni urednik vijesti Apple Dailyja.
Budućnost ovih medija vođenih iz dijaspore ostaje neizvjesna zbog finansijskih poteškoća. “Izdanjima dijaspore u inostranstvu nedostaju resursi i imaju ograničenu radnu snagu. Kako bi održali nezavisnost, ne oslanjaju se na oglašavanje, već ovise o pretplatama čitatelja”, kaže Li.
– Nakon donošenja zakona o nacionalnoj sigurnosti, doniranje medijima u dijaspore putem crowdfundinga moglo bi se smatrati podrškom stranim silama, pa su čak i pretplate značajno pale, što nam otežava nastavak rada – dodaje Shirley Leung.
U posljednje četiri godine vlada Hong Konga iskoristila je postojeće zakone kao izgovor za progon najmanje 28 novinara i branitelja slobode medija od kojih je 10 još uvijek u zatvoru te za zatvaranje dva osnovna nezavisna medija, Apple Daily i Stand News.
U isto vrijeme, novinarska udruženja bila su u više navrata šikanirana od strane vlasti, stvarajući klimu straha zbog koje je najmanje pet manjih medija prestalo s radom. Štoviše, predstavniku RSF-a zabranjen je ulazak na teritorij.
Hong Kong je rangiran na 135. mjestu RSF-ovog Svjetskog indeksa slobode medija za 2024. godine, nakon što je u samo dva desetljeća pao s 18. mjesta na ljestvici. Kina je na 172. mjestu od 180 zemalja i teritorija obuhvaćenih istraživanjem.
Izvor: RSF