Istraživanje: 86 posto ispitanika smatra da su adekvatno informirani o virusu Covid-19

Nalaz iz izvještaja pokazao je da 27 posto ispitanika ne zna provjeravati informacije, zbog čega je potrebno raditi na unapređenju medijske i informacijske pismenosti

Istraživanje: 86 posto ispitanika smatra da su adekvatno informirani o virusu Covid-19
Foto: NLC

Regulatorna agencija za komunikacije (RAK) Bosne i Hercegovine u saradnji sa UNICEF BiH provela je istraživanje o adekvatnoj informiranosti građana Bosne i Hercegovine, prvenstveno mladih, o situaciji vezanoj za Covid-19.

Istraživanje je provedeno od 14. aprila putem UNICEF-ovog komunikacijskog kanala U-report. Prikupljeni su podaci iz kojih izvora se ispitanici informiraju, koliko puta dnevno i da li znaju na koji način provjeriti informacije.

Od ukupnog broja ispitanika koji su odgovarali na pitanja (3.445), 86 posto njih smatra da su adekvatno informirani o situaciji s virusom Covid-19 u BiH, a izvori iz kojih se ispitanici najviše informiraju su: Internet (64 posto), televizija (30 posto), štampa i radio (dva posto), te ostali izvori informiranja (pet posto).

Prema rezultatima istraživanja polovina ispitanika se o situaciji vezanoj za Covid-19 informira jednom dnevno, 35 posto dva do tri puta dnevno, a 15 posto stanovnika više od pet puta dnevno. Zanimljivo je vidjeti kako se mladi uglavnom jednom dnevno ili dva do tri puta informiraju o Covid-19, dok je to kod zrelije populacije znatno češće.

Ispitanici u većini (73 posto) znaju provjeravati tačnost informacija, dok 27 posto ispitanika ne zna kako provjeriti informacije i to 32,6 posto djece uzrasta do 14 godina kao i 30,28 posto mladih uzrasta od 15 do 19 godina.

Rezultati istraživanja su pokazali da je većina ispitanika adekvatno informirana o situaciji, da koriste različite izvore informiranja, da učestalost dnevnog informiranja raste s godinama, kao i da određeni broj ispitanika još uvijek ne zna kako provjeriti tačnost informacija.

– Ipak, 27 posto ispitanika smatra da ne zna provjeravati informacije i to je smjer u kojem je potrebno dalje raditi, posebno kada se zna da je taj omjer kod djece i mladih u još većem postotku – zaključak je istraživanja.

Stoga, dobijeni podaci ukazuju da je potrebno raditi na unapređenju medijske i informacijske pismenosti, promociji profesionalnog novinarstva, kao i korištenju vjerodostojnih izvora informiranja, ocijenjeno je.

Izvor: RAK

About The Author