Francuski Le Monde ostao bez dopisnika iz Moskve po prvi put od 1957. godine

Rusija odbila da obnovi akreditaciju dopisniku francuskog dnevnika Benjaminu Kvenelu zbog odbijanja Francuske da izda vizu ruskom novinaru

Francuski Le Monde ostao bez dopisnika iz Moskve po prvi put od 1957. godine

Rusija je u četvrtak saopćila da je odbila da obnovi akreditaciju dopisniku Le Monde-a, zbog odbijanja Francuske da izda vizu ruskom novinaru, čime je poznati francuski dnevnik po prvi put od 1950-ih godina ostao bez dopisnika u Moskvi.

Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, Marija Zaharova, izjavila je da je nakon što je Francuska odbila da izda vizu novinaru iz novina Komsomolskaja Pravda, Moskva odbila da produži akreditaciju novinaru Benjaminu Kvenelu iz Le Monde-a.

Zaharova je izjavila da Kvenel, koji pokriva Rusiju već dvije decenije, nije bio žrtva zbog bilo kakvih ličnih problema s njim, već da je Rusija bila primorana da uzvrati Francuskoj.

Le Monde, jedan od najuticajnijih francuskih novina, kritizirao je ono što su nazvali “tajnom deportacijom novinara”.

– Po prvi put od 1957. godine, Le Monde je spriječen da ima dopisnika u Moskvi – napisao je u članku direktor novina, Jérôme Fenoglio.

Ministarstvo vanjskih poslova Francuske pozvalo je Rusiju da opozove svoju odluku i saopćilo da će u suprotnom odgovoriti.

Le Monde je izjavio da je pouzdano izvještavanje o Rusiji važnije nego ikada i da Francuska vjeruje da su ruski novinari kojima su odbijene vize u stvari radili za rusku obavještajnu službu.

Diplomate i novinari kažu da je Rusija sada teži ambijent za rad nego u bilo kojem periodu još od vremena Nikite Hruščova, koji je naslijedio Josifa Staljina 1953. godine i vladao Sovjetskim Savezom do 1964. godine.

Od svoje invazije na Ukrajinu 2022. godine, Rusija je pooštrila kontrolu nad informacijama i medijima, zatvorivši posljednje značajne nezavisne medijske kuće i označivši mnoge novinare i aktiviste kao “strane agente”.

Objavljivanje “lažnih vijesti” o ruskoj vojsci može dovesti do dugih zatvorskih kazni prema zakonima o cenzuri u vreme rata, a neki zapadnjaci su optuženi za špijunažu.

Mnoge zapadne novinske organizacije napustile su Moskvu od 2022. godine, a hapšenje dopisnika Wall Street Journal-a Evana Gershkovicha 2023. godine podstaklo je mnoge druge novinare da odu. Sada gotovo da nema američkih novinara u Rusiji. Gershkovich je pušten u okviru razmjene zatvorenika prošle godine.

Ruski zvaničnici tvrde da zapadni mediji pružaju popustljivo izvještavanje o Ukrajini, pristrasno izvještavanje o ratu i prekomjerno negativno izvještavanje o Rusiji. Zapadni mediji tvrde da nastoje pružiti uravnoteženo izvještavanje.

Izvor: Reuters

About The Author