Vlasnik Googlea, kompanija Alphabet, povukla je svoje obećanje da neće koristiti umjetnu inteligenciju (AI) u svrhe poput razvoja oružja i alata za nadzor.
Američka tehnološka kompanija objavila je ove sedmice, neposredno prije nego što je izvijestila o prihodima manjim od očekivanih, da je ažurirala svoje etičke smjernice o AI-u, te da one više ne uključuju odredbu o neprovođenju tehnologija koje bi „mogle izazvati ili vjerovatno izazvati štetu“.
Šef Googleovog AI odjela, Demis Hassabis, izjavio je da se smjernice revidiraju u skladu s promjenama u svijetu te da bi AI trebao štititi „nacionalnu sigurnost“.
U blog objavi kojom brani ovu odluku, Hassabis i viši potpredsjednik kompanije za tehnologiju i društvo, James Manyika, napisali su da, kako globalna utrka za liderstvo u AI-u jača, kompanija vjeruje da bi „demokracije trebale predvoditi razvoj AI-a“, vođene „slobodom, jednakošću i poštovanjem ljudskih prava“.
– Vjerujemo da kompanije, vlade i organizacije koje dijele ove vrijednosti trebaju sarađivati kako bi razvile AI koji štiti ljude, podstiče globalni rast i podržava nacionalnu sigurnost – naveli su.
Googleov moto prilikom osnivanja bio je „ne budi zao“ („don’t be evil“), ali je 2009. godine sveden na „mantru“, te nije bio uključen u etički kodeks Alphabet-a kada je matična kompanija formirana 2015. godine.
Brz razvoj AI-a pokrenuo je raspravu o tome kako bi se nova tehnologija trebala regulirati i kako se zaštititi od njenih rizika.
Britanski informatičar Stuart Russell upozorio je na opasnosti razvoja autonomnih oružanih sistema i zagovarao uspostavljanje globalnog sistema kontrole, govoreći na BBC-u.
Googleova blog objava navodi da se od 2018. godine, kada su kompanija prvi put objavila svoje AI principe, tehnologija brzo razvila. „Milijarde ljudi koriste AI u svakodnevnom životu. AI je postao opća tehnologija i platforma koju bezbroj organizacija i pojedinaca koristi za izradu aplikacija“, napisali su Hassabis i Manyika.
– AI je prešao iz usko specijaliziranog istraživačkog polja u laboratorijima u tehnologiju koja postaje sveprisutna poput mobilnih telefona i samog interneta – tehnologiju s brojnim korisnim primjenama za društvo i ljude širom svijeta, podržanu od strane dinamičnog AI ekosistema programera – naveli su.
Dionice Alphabet-a pale su za osam posto. U izvještaju se navodi da je kompanija ostvarila prihod od 96,5 milijardi dolara, nešto ispod očekivanja analitičara od 96,67 milijardi dolara, uglavnom zbog usporenog rasta u cloud poslovanju. Google Cloud i dalje zaostaje za Amazonom i Microsoftom.
Evelyn Mitchell-Wolf, viša analitičarka u eMarketeru, izjavila je da razočaravajući rezultati cloud poslovanja sugeriraju da zamah koji je AI donio možda počinje slabiti upravo u trenutku kada se Googleova strategija zatvorenog modela dovodi u pitanje od strane DeepSeeka.
Alphabet je saopćio da planira potrošiti 75 milijardi dolara na kapitalna ulaganja u narednoj godini, prvenstveno za razvoj svojih AI kapaciteta i infrastrukture.
Izvor: The Guardian