Afganistanski talibani pretresli su i zatvorili žensku poznatu radio stanicu Radio Begum u utorak, uhapsivši dvije zaposlenice, prema medijskoj kući, u najnovijem gušenju prava žena u zemlji.
Talibansko ministarstvo informiranja saopćilo je da je stanica suspendirana zbog “višestrukih prekršaja”, u posljednjoj pretrazi lokalnih medijskih kuća u Afganistanu koju je provela vlada.
– Službenici iz Glavne uprave za obavještajne poslove (GDI) potpomognuti predstavnicima Ministarstva informiranja i kulture pretresli su Begumin kompleks u Kabulu – stoji u saopćenju radijske stanice.
Televizijska kuća rekla je da su talibanske vlasti pretražile ured, zaplijenile računare, hard diskove i telefone, te privele dvojicu muških zaposlenika “koji nemaju nikakvu višu rukovodeću poziciju”.
Saopćeno je da neće davati daljnje komentare, strahujući za sigurnost pritvorenih zaposlenika, te je zatraženo da se vlasti “pobrinu za kolege i oslobode ih što je prije moguće”.
Talibansko ministarstvo informiranja saopćilo je da je stanica suspendirana, u izjavi na društvenoj mreži X.
– Osim višestrukih prekršaja, radilo se o pružanju materijala i programa jednoj TV stanici sa sjedištem u inozemstvu – navodi se.
– Zbog kršenja politike emitiranja i nepropisnog korištenja dozvole (ministarstva) radijska stanica je suspendirana kako bi se prateća dokumentacija pažljivo procijenila i donijela konačna odluka – dodaje se.
Radio Begum je rekao da nikada nije bio uključen u nikakvu političku aktivnost i da je “posvećen služenju afganistanskom narodu, a tačnije afganistanskim ženama”.
Reporteri bez granica (RSF), objavljujući na X-u, zahtijevaju da se “zabrana odmah ukine”.
Organizacija za zaštitu slobode informacija kaže da su talibanske vlasti zatvorile najmanje 12 medijskih kuća 2024. godine.
Radio Begum osnovan je 8. marta, na Međunarodni dan žena 2021. godine, pet mjeseci prije nego što su talibani došli na vlast, svrgnuvši vladu koju podržava SAD i primijenivši striktno tumačenje islamskog zakona.
Talibanske vlasti nametnule su široka ograničenja ženama, istiskujući ih iz javnog života pravilima koja su Ujedinjeni narodi nazvali “rodnim apartheidom”.
Ženama je zabranjen pristup srednjoj školi i fakultetu, kao i obavljanje određenih vrsta poslova.
Izvor: AFP