Poslanici iz Republike Srpske u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odbili su podržati rezoluciju o pravu na slobodu izražavanja u BiH kojom bi se osudilo usvajanje izmjena Krivičnog zakona RS kojim se kriminalizira kleveta i predviđaju visoke novčane kazne.
Rezolucijom je bilo predviđeno da se državni Predstavnički dom usprotivi svakom pokušaju da se na bilo koji način ugrozi ustavno pravo na slobodu izražavanja i da se finansijski i na svaki drugi način oteža rad nezavisnih medija, što bi za posljedicu imalo uvođenje cenzure.
Jedan od predlagača rezolucije je predsjedavajući Doma Denis Zvizdić (Narod i Pravda) koji je kazao da je tekst rezolucije utemeljen na činjenicama da je Univerzalna deklaracija o ljudskim pravima svima garantirala pravo na slobodu mišljenja i izražavanja, kao i da je Međunarodni pakt o građanskim, političkim pravima u Ustavu BiH, u katalogu o ljudskim pravima.
Također je naveo da je ona utemeljena na činjenici da je Evropska konvencija o ljudskim pravima i osnovnim slobodama definirala slobodu izražavanja kao jedan od suštinskih osnova demokratskog društva, te da je stajalište Evropskog suda za ljudska prava potvrđeno kroz više presuda, da sloboda izražavanja predstavlja jedan od osnovnih temelja demokratskog društva.
Podsjetio je da je BiH 2003. godine dekriminalizirala klevetu u zakonodavstvu, istaknuo je da je jedan od 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu za članstvo BiH u Evropskoj uniji garantiranje slobode izražavanja medija i zaštita novinara.
Dokument je predviđao da se zaduži Vijeće ministara BiH i Institucija ombudsmena za ljudska prava da kroz adekvatne izmjene zakona pronađu balans između zaštite prava na slobodu izražavanja i borbe protiv dezinformacija.
Dok su poslanici iz Federacije BiH u državnom parlamentu naglašavali da bi trebalo usvojiti taj dokument, poslanici iz Republike Srpske nazvali su ga populističkim činom, uz naglašavanje da se ne razumije osnova za uplitanje u odlučivanje na nivou bh. entiteta RS.
No, Narodna skupština Republike Srpske trebala bi danas nastaviti zasjedanje koje je prekinuto prošle sedmice kada se očekuje i rasprava o izmjenama Krivičnog zakona Republike Srpske koji tretira pitanje klevete i uvrede.
Ranije je upozoreno da su, osim problematičnog zakonskog teksta kojim se, smatra novinarska zajednica i predstavnici međunarodnih organizacija, guši slobodno novinarstvo, prekršene i procedure donošenja zakona.
Naime, Ministarstvo pravde Republike Srpske na zvaničnoj web stranici objavilo različit tekst prednacrta i nacrta izmjena Krivičnog zakona RS-a čime je onemogućeno upućivanja primjedbi i sugestija na krivična djela protiv časti i ugleda.
Nekoliko novinara okupilo je prošle sedmice, kada je zakon prvobitno trebao biti razmatran, u Banjoj Luci gdje su sa selotejpom na usnama i polomljenim olovkama koje su ostavili entitetskim poslanicima simbolično upozorili na posljedice usvajanja takvog teksta zakona.
Izvor: Fena/Analiziraj