Društvene mreže postale su rasadnik ekstremizma koji se koristi za podrivanje demokratije, zaključila je u švicarskom Davosu, gdje se održava veliki ekonomski forum, stručna grupa, pozivajući na reforme kojima će se obnoviti povjerenje u vlast i otkloniti ekstremističke sadržaje.
Komisija za izbore i demokratiju u digitalnom dobu Kofi Annan zaključila je u izvještaju da se dezinformacije koriste kao oružje za diskreditiranje demokratskih institucija kojima se sije društveno nepovjerenje i napadaju politički kandidati.
U istraživačkom centru predstavljen je dugačak popis prijedloga kojim će se vlade i kompanije provjeriti na društvenim medijima i također će se zahtijevati da pojačaju svoju internu kontrolu.
– Društveni mediji pokazali su se korisnim alatom ekstremističkih grupa za slanje poruka mržnje i poticanja na nasilje – dodala je Komisija koja je ujedno kao primjer navela izbore u SAD-u, Keniji, Filipinima i Nigeriji.
Suočen s kritikom da se ne uspijeva boriti protiv ekstremizma, Facebook je prošle godine objavio korake u borbi protiv dezinformacija i suzbijanja birača uoči američkih predsjedničkih izbora u novembru 2020. godine.
Također je na Instagramu uklonjena mrežu ruskih naloga koji ciljaju američke birače.
– Posljednjih godina strane vlade koriste društvene medije i Internet kako bi se miješale u izbore širom svijeta – navodi se u izvještaju Komisije Kofi Annan.
Izvor: Reuters