Danas je Svjetski dan televizije, jednog od najuticajnijih medija u savremenom svijetu, koji još uvijek presudno utiče na formiranje javnog mnijenja.
Televizija je medij koji je dovoljno moćan da, kako vjeruju stručnjaci, u pojedinim državama, zavisno od stepena obrazovanja građana i životnog standarda, presudno utiče na formiranje mišljenja stanovništva o širokom dijapazonu pitanja.
Televizija se, uprkos ekonomskoj krizi koja je pogodila medijski sektor i dalje dobro drži, a većina TV stanica i pored brojnih problema opstaje.
TV u BiH
U Bosni i Hercegovini je registrirano stotinak televizijskih stanica, a gotovo svako domaćinstvo ima TV prijemnik. Građani Bosne i Hercegovine u većem procentu nego u drugim evropskim zemljama koriste TV program kao izvor informacija kojima se vjeruje.
Televizijski programi su raznoliki, ali je primjetna “navala” stanica i programa iz susjednih zemalja, koji zauzimaju TV tržište Bosne i Hercegovine.
Još uvijek neriješeno pitanje RTV takse za Javne servise u BiH dovelo je u pitanje opstanak i BHT1.
UN proglasile Svjetski dan televizije
Generalna skupština UN-a je 17. decembra 1996. godine, na 88. plenarnoj sednici, proglasila 21. novembar Svjetskim danom televizije. Na taj dan je 1996. godine u Sjedištu UN-a održan prvi Svjetski televizijski forum, na kojem su se okupile ključne medijske ličnosti da govore o porastu značaja televizije za moderno društvo.
Generalna skupština te međunarodne organizacije je tada pozivala sve države članice da obrate pažnju na Svjetski dan televizije tako što će učestvovati u globalnoj razmjeni programa, sa akcentom na teme poput mira, sigurnosti, društvenog i privrednog razvoja i poboljšanja kulturne razmjene.