Što se urednika ovih televizija tiče, Federacija BiH je negdje u Latinskoj Americi. Spomene se tek u slučaju događaja iz domena crne hronike. O stvarnom životu u tom dijelu BiH, gledajući ova dva dnevnika, građani ništa ne mogu saznati
RTRS: Glavni junak jednog dnevnika
14. – 20. novembar 2016.
DVA DANA VUKOTE: Pozivanje i otkazivanje poziva predsjednika SDS-a Vukote Govedarice predsjedniku i premijerki RS-a, Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović, na prijem povodom 21. godišnjice Dejtonskog sporazuma, samo je jedna kockica u mozaiku političke stvarnosti RS-a. Informacija koju treba zabilježiti, ali jedino je na Javnom RTV servisu RS-a moguće da to bude vijest kojom se dva dana zaredom otvara središnji Dnevnik. U Dnevniku 2 urednice Valentine Knežević, 18. novembra, reagovanje premijerke na ovaj događaj pročitala je prezenterka. U Dnevniku narednog dana (urednik Jasenko Todorović) o istoj temi uslijedio je i izvještaj. Novinarka Ljubica Kovačev ponovo je pročitala identičnu izjavu Cvijanovićke, ali ovaj put dobili smo i stav SDS-a. No, RTRS ne bi bio to što jeste da se ne navodi da je “u odbranu” Govedarice stala potpredsjednica SDS-a Aleksandra Pandurević. I onda, kao vrhunac izvještaja, slijedi komentar “političkog analitičara” Gostimira Popovića, jednog u nizu samozvanih iz te oblasti. Pojašnjenje: Popović je do rata bio aviomehaničar, a potom je postao prvo “ekspert” za vojno-sigurnosnu oblast, da bi potom znatno proširio svoje “ekspertske” sposobnosti.
TRI OD ČETIRI: Nedjelja iza nas nije donijela ništa novog u uređivačkoj koncepciji Dnevnika. Ponovo je predsjednik RS-a “glavni junak”, i prostor centralnog dnevnika se ne štedi kada je on u pitanju. U Dnevniku 14. novembra, od četiri izvještaja prvog bloka, u tri je Dodik: prvo odlazak u Srebrenicu, potom o funkcionisanju Centralne banke BiH i, konačno, o (ne)ulasku BiH u NATO alijansu.
DVOSTRUKI ARŠINI: Politika dvostrukih aršina konstanta je uređivačke politike dnevnika RTRS-a i na nju smo u više navrata ukazivali. Iz ove nedjelje izdvajamo izvještaj o obilježavanju hrvatske zajednice Herceg Bosna. Osim vrlo kritičkog osvrta o samom događaju, gledaoci su informisani i o reakciji lidera SDA Bakira Izetbegovića, a naglašeno je da nisu uspjeli dobiti mišljenje “koalicionih partnera HDZ-a iz RS-a na državnom nivou”. Za komentar predsjednika RS-a i lidera SNSD-a Milorada Dodika nisu pitali. Zanimljivo, jer prije manje od mjesec dana, na sastanku u Banjoj Luci, Dragan Čović i Milorad Dodik na sva su usta hvalili blisku i uspješnu svoju i saradnju svojih stranaka.
Izdvojeno
Sve što nije vlast u RS-u, na RTRS-u jeste ili može postati takozvano. Ako to nije Republika BiH, Armija BiH, onda je to opozicioni blok Savez za promjene. Kao i sve što neko od predstavnika vlasti kaže, makar bilo zabilježeno i tonskim i videozapisom, ako naiđe na kritike javnosti, postane “navodno” ili “takozvano”. Poput Crne knjige političkih neistomišljenika, čije je stvaranje najavio sam Milorad Dodik.
Ocjena 1
BNTV: Kad Dane podrži Donalda
14. – 20. novembar 2016.
PROSJEČNA SEDMICA: Iza BNTV-a je nedjelja prosječnih dnevnika i po sadržaju tema i po načinu na koje su prezentirane. U jeku sukoba stranaka okupljenih u Savezu za promjene, koji je prošli ponedjeljak najavio prekid svih oblika saradnje s liderom SNSD-a i predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom i njegovom partijom, novinari su izvještavali i kako pojedini članovi SDS-a tu odluku krše.
FPN PROTIV MINISTARSTVA: Zanimljiv izvještaj koji svjedoči o nastojanju vlasti da pod kontrolom drži sve oblasti društva bilježimo 17. novembra. Novinarka Danina Milaković bavila se zahtjevom grupe profesora banjalučkog Fakulteta političkih nauka upućenim Vladi RS. Profesori traže sankcionisanje ministra zdravlja. Razlog – ministrov dopis kojim profesorima zabranjuje izlaganja na međunarodnoj konferenciji o reformi socijalne politike u BiH. Suočeni su stavovi profesora, koji tvrde da je riječ o napadu na autonomiju univerziteta, i izjave predstavnika ministarstva, koji neargumentovano i oholo brane svoje stavove.
Izdvojeno
Svakodnevno iscrpno izvještavanje o dešavanjima u Srbiji, s posebnim fokusom na njenog premijera Aleksandra Vučića. Šta misli i govori, o svim temama. Koje u 90 posto slučajeva nisu ni od kakvog značaja za BiH.
Ocjena 4
Komparativna analiza
Šta je Republika Srpska? Nezavisna država? I gdje se to nalazi? Kakvo je unutrašnje uređenje BiH, pošto postoji i državna vlast, ali ko je čini? Sve su to pitanja koja se nameću analizom dnevnika RTRS-a i BNTV-a. Jer, što se njihovih urednika tiče, Federacija kao da je negdje u Latinskoj Americi. Pa da postoji, spomene se tek u slučaju događaja iz domena crne hronike. O stvarnom životu u tom dijelu BiH, gledajući ova dva dnevnika, građani ne mogu ama baš ništa saznati.