Italija je postala prva zapadna zemlja koja je blokirala napredni chatbot ChatGPT. Talijansko tijelo za zaštitu podataka saopćilo je da postoji zabrinutost zbog privatnosti u vezi s modelom koji je stvorio američki start-up OpenAI, a koji podržava Microsoft.
Regulator je rekao da će zabraniti i istražiti OpenAI “s trenutnim učinkom”, a iz OpenAI za BBC su kazali da je on u skladu sa zakonima o privatnosti.
Milioni ljudi koristili su ChatGPT otkad je pokrenut u novembru 2022. godine. U pitanju je umjetna inteligencija koja može odgovarati na pitanja koristeći se prirodnim, ljudskim jezikom i također može oponašati druge stilove pisanja, koristeći internet kao svoju bazu podataka.
Microsoft je potrošio milijarde dolara na njega i dodan je Bingu prošlog mjeseca. Također je rečeno da će ugraditi verziju tehnologije u svoje Office aplikacije, uključujući Word, Excel, PowerPoint i Outlook.
Postojala je zabrinutost zbog potencijalnih rizika od umjetne inteligencije (AI), uključujući njezinu prijetnju radnim mjestima i širenje dezinformacija i pristranosti.
Ranije su ključne osobe u tehnologiji, uključujući Elona Muska, pozvale su na obustavu ovih vrsta AI sistema zbog straha da je utrka za njihovim razvojem izmakla kontroli.
Talijansko nadzorno tijelo navodi da ne samo da će blokirati OpenAI-jev chatbot, već će također istražiti je li u skladu s Općom uredbom o zaštiti podataka.
Ovo tijelo 20. marta je saopćilo da je aplikacija doživjela povredu podataka koji su uključivali razgovore korisnika i informacije o plaćanju.
Rečeno je da ne postoji zakonska osnova koja bi opravdala “masovno prikupljanje i pohranjivanje ličnih podataka u svrhu ‘osposobljavanja’ algoritama na kojima se temelji rad platforme”.
Također je navedeno da, budući da nije bilo načina da se provjeri dob korisnika, aplikacija “izlaže maloljetnike apsolutno neprikladnim odgovorima u poređenju s njihovim stepenom razvoja i svijesti”.
Bard, Googleov konkurentski chatbot za umjetnu inteligenciju, sada je dostupan, ali samo određenim korisnicima starijim od 18 godina – zbog istih problema.
Talijansko tijelo za zaštitu podataka saopćilo je da OpenAI ima 20 dana da kaže kako će se pozabaviti ovim pitanjima, uz kaznu od 21,7 miliona dolara ili do četiri posto godišnjeg prihoda.
S druge strane, irska komisija za zaštitu podataka rekla je za BBC da prati talijansko regulatorno tijelo kako bi shvatila temelje za njihovu akciju i da će “koordinirati sa svim tijelima za zaštitu podataka u Evropskoj uniji” u vezi sa zabranom.
Iako EU trenutno radi na prvom svjetskom zakonodavstvu o umjetnoj inteligenciji, postoji zabrinutost da će proći godine prije nego što Zakon o umjetnoj inteligenciji stupi na snagu, ostavljajući potrošače u opasnosti od tehnologije koja nije dovoljno regulirana.
ChatGPT je već blokiran u brojnim zemljama, uključujući Kinu, Iran, Sjevernu Koreju i Rusiju.
Izvor: BBC