Iranski novinari pomogli su Reporterima bez granica (RSF) da rasvijetle rad mašinerije za cenzuru interneta koji je izgradila Islamska Republika Iran nakon što su evidentirani proizvoljni prekidi interneta i onemogućeni VPN poslužitelji kako bi se pristup informacijama sveo na gotovo ništa.
– Strategija Irana je okrutna – zatvoriti ljude u prazan informacijski prostor i blokirati sve rute za bijeg. Gašenja interneta glavna je prepreka informacijama, a kada se vrati pristup internetu, vlada sprječava pristup VPN-ovima – kazao je voditelj Tehničkog odjela RSF-a Vincent Berthie.
Otkako je 16. septembra počeo val protesta u toj zemlji, iranska vlada ulaže u svoju nacionalnu digitalnu mrežu za orkestriranje gašenja interneta i također je povećala druge oblike cenzure. Blokirani su strateški internetski servisi poput Instagrama i WhatsAppa.
Vlasti sada ciljaju na virtualnu privatnu mrežu (VPN) – aplikaciju koja pruža šifriranu vezu s udaljenim poslužiteljem, štite podatke korisnika, anonimiziraju aktivnost, što je tehnika obrade podataka u kojoj se uklanjaju ili izmjenjuju podaci koji otkrivaju identitete i omogućuju zaobilaženje cenzure.
Kako bi se Irancima otežalo korištenje VPN-a za zaobilaženje cenzure, prvi korak koji su poduzele vlasti bio je blokiranje aplikacija Google Play i Apple App Store, koje su im nudile brz i jednostavan način instaliranja VPN-a na svoje uređaje.
Vlasti su zatim stvorile dodatnu poteškoću također blokirajući web stranice većine kompanija koje bi mogle pružiti te aplikacije. I konačno, oni deaktiviraju VPN poslužitelje dostupne u Iranu. Više od 60 posto iranskog internetskog prometa ide preko mobilnog interneta, koji učesnici protesta koriste na ulicama za dokumentiranje događaja.
Mrežna cenzura direktno zavisi o pridržavanju iranskih pružatelja internetskih usluga vladinih odluka. Cloudflare Radar, koji prati globalni internetski promet, identificirao je 21 prekid mreže’ u Iranu zbog vladinih odluka od 18. septembra i imena uključenih pružatelja internetskih usluga. Iranski novinari koje je kontaktirao RSF kažu da su te kompanije pod potpunim uticajem vlade.
U nekim regijama Irancima ponestaje načina za pristup online vijestima i informacijama te za komunikaciju s vanjskim svijetom. Vlada neprestano pronalazi metode za proširenje svoje kontrole nad mrežom.
Tekstualne poruke također su pogođene, s direktnim posljedicama za digitalne telekomunikacije. Najnovija metoda korištena za blokiranje pristupa aplikaciji za šifrirane poruke Signal okrutan je primjer te akcije.
Iako je Signal zabranjen i blokiran u Iranu od januara 2018. godine, osoblje aplikacije stvorilo je alternativne načine povezivanja. Bez obzira na to, telefonski broj je potreban za postavljanje Signal računa i, u trenutku njegovog postavljanja, mora se poslati poruka na telefon korisnika da se potvrdi broj. Te poruke blokira iranska mreža, čime se sprječava dovršetak izrade Signal računa.
Predsjednica Fondacije Signal Meredith Whittaker koja je odgovorna za održavanje i razvoj aplikacije, rekla je za RSF da se blokada događa na nivou telekomunikacijske infrastrukture koju oni ne kontroliraju i to je problem “za koji ne postoji rješenje”.
Izvor: RSF