Umjetna inteligencija sve oduševljava. To će dokrajčiti ili poboljšati svijet, ovisno o vašem optimizmu/pesimizmu. Najnovija galama izazvana je izlaskom ChatGPT-a – napredovanjem takozvane generativne umjetne inteligencije, koja ne samo da analizira podatke, već zapravo stvara novi sadržaj (u ovom slučaju pisani tekst).
Bilo je mnogo nagađanja o tome što bi to moglo značiti za obrazovanje (kraj nastave?), ali moj fokus je na implikacijama za tržište rada. Sada su stigla prva ozbiljnija istraživanja na tom planu.
Ekonomisti su proveli online eksperiment u kojem je oko 450 stručnjaka dovršilo pismeni zadatak kakav bi radili na svom svakodnevnom poslu, a samo su neki imali pristup ChatGPT-u koji im je pomogao.
Počnimo s dobrim vijestima. Oni koji su imali pomoć izvršili su zadatak 37 posto brže i proizveli bolju kvalitetu izlaza (prema procjeni ljudi koji nisu znali ko ima podršku AI). Rad također osporava modu da će svaka nova tehnologija uvijek povećati nejednakost – ChatGPT je najviše podigao kvalitetu rezultata radnika s nižim sposobnostima.
Istraživanje je izazvalo zabrinutost “AI će ukloniti radna mjesta”, jer je uglavnom zamijenila ljudski trud, a ne dopustila radnicima da koriste postojeće vještine za postizanje boljih rezultata. I radnici su shvatili opasnost – oni koji su koristili ChatGPT kasnije su bili zabrinutiji da će umjetna inteligencija zamijeniti zaposlenike.
Ali nemojte još paničariti. Istraživači su otkrili da je nekoliko profesionalaca usvojilo ChatGPT na svojim dnevnim poslovima nakon eksperimenta. Zašto? Jer kada je riječ o pisanju u stvarnim poslovima, potrebno je znanje specifično za kompaniju ili vremensko osjetljivo znanje koje umjetna inteligencija – obučena na širokim i starijim informacijama – ne može pružiti. Dakle, umjetna inteligencija bi mogla ubrzati naš rad, ali ne i potpuno zamijeniti ljude.
Izvor: The Guardian