ATV i TV1: Ko govori o povećanju plata i penzija u Republici Srpskoj?

PLUS NEDJELJE

ATV
Izvještavanje o akciji „Silva“ na području Sokoca i Romanije, gdje su novinari prenijeli sve relevantne informacije o broju uhapšenih, uz objašnjenje zbog čega su uhapšeni i protiv koliko lica je podignuta optužnica..
TV1
Detaljno izvještavanje o dodatnim pitanjima Evropske unije, uz analitičke priloge koji pokazuju kako se BiH odnosila prema prvom upitniku, te kako će reagovati na novonastalu situaciju.

MINUS NEDJELJE

ATV
Nekritičko prenošenje izjava predsjednika RS-a Milorada Dodika, koji se u izbornoj godini nameće kao vrhovni tumač i analitičar svih događaja u BiH i Srbiji.
TV1
Prilog Amire Jablan od 25. juna u kojem je jedini izvor ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić (uz parafraze pojavio se četiri puta s direktnim citatom), gdje je ponovio već ranije rečene izjave o organizovanom kriminalu i ilegalnim migrantima.

ATV i TV1: Ko govori o povećanju plata i penzija u Republici Srpskoj?

Nije dovoljno biti držač mikrofona zvaničnicima, već je potrebno pojasniti i kontekst kako bi se publici približila šira slika događaja. O potrebi višestrukih izvora informacija da i ne govorimo

 

ATV: Dodik kao centralna figura

20. – 26. jun 2018.

DODIK KAO DOMINANTAN IZVOR: Tokom ove sedmice monitoringa postalo je jasno da se ATV približava praksi RTRS-a kada je u pitanju tretman Milorada Dodika u Centralnim vijestima. Ovdje namjerno navodimo njegovo ime bez funkcije, jer je u izvještavanju ove televizijske kuće često nejasno u kojoj funkciji se on pojavljuje: kao predsjednik RS-a, kao predsjednik SNSD-a ili kao politički analitičar svih dešavanja. Ovom prilikom izdvajamo dva aspekta izvještavanja o Miloradu Dodiku: preuzimanje kompletnih Centralnih vijesti i nekritičko prenošenje njegovih izjava. Prvi slučaj opisujemo Centralnim vijestima od 23. juna, gdje je Milorad Dodik bio jedini ili jedan od izvora u prvih pet priloga (što čini više od 15 minuta u informativnoj emisiji). On se prvo pojavljuje u izvještaju o najavljenom povećanju plata i penzija (objašnjavajući kako RS ima razlog za to); zatim, prvi je izvor koji komentariše prvu emisiju obveznica na bečkoj berzi; poslije toga uz pomoć novinarke Jelene Božunović je centralna figura priče o britanskoj vladi; u četvrtom prilogu o istraživanju SDS-a ne kaže ništa drugo nego kako je „Republika Srpska država“; na kraju, komentariše situaciju u Kozarskoj Dubici, koja je ostala bez sredstava i traži pomoć Vlade RS-a. Ovaj slijed priloga je klasičan primjer političkog uticaja na medije, jer se koristi publicitet predsjedničke funkcije kako bi se izvodila (pred)izborna kampanja.

U drugom slučaju, u Centralnim vijestima 24. juna predsjednik RS-a kao jedini izvor vijesti javno prijeti kako će se obračunati sa svima koji „nisu lojalni RS-u i koji ne rade u njenom interesu“ kada SNSD dođe na vlast u institucijama BiH. Dodik iznosi, a ATV nekritički prenosi prijetnje svim radnicima (portirima, čistačicama i drugim), koji potencijalno trebaju ravnati svoje „lojalnosti“ ne prema svom poslu nego prema kriterijumu „rada u interesu RS“, koji određuje samo jedna osoba: Milorad Dodik.

POVEĆANJA PLATA I PENZIJA BEZ ANALIZE: U Centralnim vijestima 21. juna Vanja Vasilić prenosi vijest kako je ministar finansija RS-a Milan Tegeltija najavio povećanje plata i penzija. Ova vijest postaje centralna do kraja sedmice, gdje se najčešće prenose izjave vlasti i opozicije (u nešto manjem obimu), ali bez analitičkog priloga o tome na koji način će doći do povećanja: objasniti publici šta znači kada se neoporeziva osnovica mijenja, kako to da do povećanja sasvim slučajno dolazi u izbornoj godini, kako će se obezbijediti dodatna sredstva za penzije i boračke dodatke – to su sve pitanja na koja gledaoci ATV-a nisu dobili odgovor. Dominirali su prilozi u kojima su izvori bili isključivo zvaničnici: u dnevniku od 22. juna u prilogu o penzijama boračke populacije sva tri izvora dolaze iz vlasti, bez prilike da se čuje drugačije mišljenje. Ista situacija se desila 25. juna, u prvom prilogu Vanje Vasilić ne postoji nijedan izvor izvan institucija u kojima dominiraju funkcioneri vladajuće strukture.

Naravno, iz pozicije radnika i penzionera svako povećanje plata i penzija je dobrodošlo, ali mediji imaju zadatak kritičkog odnosa prema „dobročinstvu“ vladajućih u izbornoj godini. Najmanje što se može uraditi je jedan analitički prilog o ekonomskom statusu i kontekstu takvog povećanja.

NAJAVA UTAKMICE SRBIJE KAO PRVA VIJEST: U Centralnim vijestima od 22. juna, prije (ne)očekivanih priloga o rastu prosječne plate i najnovijem Vladinom povećanju, glavna vijest je postala utakmica Svjetskog prvenstva između Srbije i Švajcarske. Uživo se javila Tatjana Brestovac, koja je samo najavila prilog Jelene Koprivice u kojem dominiraju navijači i izjava predsjednika Ujedinjene Srpske Nenada Stevandića. Dakle, prilog nije imao za cilj donošenje novih informacija, nego uobičajeno prenošenje navijačke euforije koja vlada na svakom velikom takmičenju. Uzimajući u obzir kontekst da se većina Srba u RS-u identifikuje s reprezentacijom Srbije, možemo reći da je potrebno prenijeti ovo kao vijest, ali sigurno ne kao prvu i udarnu.

IZDVAJAMO:

Javljanja novinara uživo su gotovo svaki put preopširna, gdje se dešavaju dva scenarija: prvo, ono što novinar kaže bude ponovljeno u prilogu koji slijedi; drugo, neiskusni novinari (na primjer, Nataša Milojević u prilogu od 24. juna) imaju problem da prenesu opširne informacije (poštapalice i greške su neizbježne). Ipak, kao pozitivan pomak navodimo goste u javljanju uživo, što svakako poboljšava kvalitet (25. jun, prilog Vanje Vasilić).

Ocjena: 3

 

TV1: Šta Evropska unija želi od BiH?

20. – 26. jun 2018.

IZMJENE IZBORNOG ZAKONA BEZ PREDSTAVNIKA HRVATA: Novinarka Armina Sadiković u Dnevniku od 20. juna je izvještavala o usvojenim izmjenama Izbornog zakona u Federaciji BiH, gdje je konsultovala ukupno šest izvora sa različitih strana, što je upotpunjeno intervjuom s političkim analitičarem Slavenom Kovačevićem. Zašto je ovakav intervju uživo potreban? Kontekst priloga nameće da je glavna vijest to što HDZ nije glasao o ovim izmjenama, ostavljajući utisak nedostatka legitimiteta hrvatskog naroda. Slaven Kovačević ističe kako HDZ nije jedini legitimni predstavnik Hrvata, jer i druge političke partije imaju zastupljenost. U drugom dijelu priloga novinarka napominje da je donesen još jedan bitan zakon – Zakon o potpomognutoj oplodnji, prenoseći dvije suprotne izjave. Dan kasnije, kako je uobičajeno na TV1, slijedi analitički prilog u kojem Kenan Ćosić konsultuje sedam izvora koji iznose svoj stav o jučerašnjem usvajanju izmjena Izbornog zakona.

Kada su u pitanju važna politička pitanja, potrebno je prenijeti što više strana i dodati stručna/analitična mišljenja kompetentnih stručnjaka, što je TV1 i uradio. Niko nema ekskluzivitet nedodirljivog izvora.

DODATNA PITANJA EVROPSKE KOMISIJE OTKRIVAJU NOVE PROBLEME: U Dnevniku 20. juna kao prva vijest je objavljena informacija kako je Evropska komisija dostavila dodatnih 655 pitanja Bosni i Hercegovini, da bi dan kasnije Amira Jablan u drugom dijelu Dnevnika prenijela tri izjave o ovom procesu. Ovakav način izvještavanja ne bi bio dovoljno jasan, ali je Jovanka Nina Todorović 22. juna objavila dodatnu analizu priče, gdje su Edin Dilberović, direktor Direkcije za Evropske integracije, i Rasim Ibrahimagić iz Sarajevskog otvorenog centra ukrstili mišljenja. Prvi je insistirao na razumijevanju procedura i usklađivanju s pravnom tekovinom Evropske unije, dok je drugi iznosio potencijalne probleme kao što su problemi BiH da odgovori na jasna pitanja (na primjer, kako se namjerava riješiti problem konstitutivnosti) i upozorio da će pod uticajem predizborne kampanje rokovi sigurno biti problematični.

Mediji u izvještavanju o potencijalnom pridruživanju Evropskoj uniji trebaju što više isticati objašnjenja određenih procedura, kako se priča o tome ne bi dodatno politizovala u stranačke svrhe. Adisa Herco je upravo odgovorila na ova pitanja u prilogu 22. juna, gdje se iznose svi problemi koordinacije i objašnjenja termina kao što su „konstitutivnost“ ili „dominantnost jednog naroda“.

KONTEKST POVEĆANJA PLATA I PENZIJA U REPUBLICI SRPSKOJ: TV1 priču o potencijalnom povećanju plata i penzija u RS-u počinje prilogom o emisiji obveznica na bečkoj berziji, gdje izjavi Milorada Dodika suprotstavljaju dva ekonomska analitičara: Damira Miljevića i Milisava Tomovića. Nakon toga slijedi izjava premijerke RS-a Željke Cvijanović, ali s najavom koja se može protumačiti kao mišljenje novinara („Dok RS grca u dugovima…“). Smatramo da je iznošenje podataka o realnim ekonomskim pokazateljima potrebno, ali na način da činjenice i podaci govore za sebe, bez komentara novinara.

TV1 i pored toga mnogo bolje izvještava o najavljenim povećanjima plata i penzija. U Dnevniku od 24. juna Jovanka Nina Todorović konsultuje četiri izvora, gdje se analizira kontekst najavljenog povećanja: da li je ono moguće, ko snosi trošak povećanja, da li je u pitanju dodatno zaduženje i slično.

IZDVAJAMO:

TV1 i dalje redovno izvještava o migrantskoj krizi, posebno o stanju u Bihaću. Ističe se telefonski razgovor s gradonačelnikom Bihaća Šuhretom Fazlićem, koji je 24. juna objasnio sve relevantne informacije o stanju u ovom gradu, uz apel institucijama BiH da je pomoć neophodna.

Ocjena: 8

Komparativna analiza:

Dok ATV izvještava o najavljenim povećanjima plata i penzija izrazito nekritički, TV1 nudi kontekst koji publici može približiti širu sliku. Nije dovoljno biti držač mikrofona zvaničnim izvorima kojima je posao da brane svoje postupke – potrebno je, poštujući načelo uravnoteženosti, dati jednaku šansu svim zainteresovanim stranama da objasne suštinu postupka. Isto tako, ove sedmice smo uočili veliko favorizovanje Milorada Dodika na ATV-u, gdje polako stiče status ekskluzivnog tumača i analitičara bh. stvarnosti. Istovremeno, TV1 ne nudi ekskluzivitet niti jednom političaru, pogotovo kada su u pitanju pseudodogađaji bez posebne informativne vrijednosti.

About The Author