Nekoliko dana nakon što su naoružani napadači ubili 145 posjetitelja koncerta u dvorani blizu Moskve u martu i pojavile se tvrdnje da su napadači regrutirani putem društvene mreže Telegramu, Kremlj je osnivaču platforme Pavelu Durovu izdao oštro upozorenje.
– Očekivali bismo više pažnje od Pavela Durova, jer ovaj jedinstveni i fenomenalni resurs sve više postaje oruđe u rukama terorista – rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Pet mjeseci kasnije, dok francuski tužitelji provode istragu protiv osnivača i šefa Telegrama Durova zbog korištenja aplikacije za razmjenu poruka za prevaru, trgovinu drogom, pranje novca i druge oblike organiziranog kriminala, Moskva je promijenila stav o njemu.
Dok neki Rusi sada pozdravljaju Durova kao heroja slobode govora, Peskov je u četvrtak rekao da se slučaj protiv njega “ne bi trebao pretvoriti u politički progon”.
– Znamo da je predsjednik Francuske Emmanuel Macron odbacio tvrdnje da progon Durova ima ikakvu povezanost s politikom, ali s druge strane iznose se određene optužbe. Vidjet ćemo šta će dalje biti – kazao je Peskov u obraćanju novinarima.
Neki ruski zastupnici tvrdili su da je slučaj protiv Durova orkestrirao Washington. Izvor u pariškom tužilaštvu rekao je da istraga nije imala veze sa Sjedinjenim Američkim Državama i da Macron nije prethodno upozoren da će doći do hapšenja.
– Pavel Durov ostaje taoc ‘diktature demokratije’ kolektivnog Zapada – napisao je na Telegramu Leonid Slutsky, čelnik prokremaljske parlamentarne stranke.
Gnjev je pružio Rusiji priliku da slijedi omiljenu liniju napada: da je Zapad, iako tvrdi da podržava vrijednosti kao što je sloboda govora, zapravo vođen osvetničkom željom da potkopa Rusiju.
Ksenia Ermoshina, istraživačica u Citizen Labu na Univerzitetu u Torontu i Centru za internet i društvo na francuskom institutu CNRS, rekla je da snažna reakcija Rusije također odražava zabrinutost za sigurnost zbog široke upotrebe Telegrama u vojnim komunikacijama.
– Telegram je postao alat ruske odbrane za internu komunikaciju. Ako Durova optuži francuska vlada i on je u rukama francuskog pravosuđa, oni se boje da bi on mogao dati pristup svojim poslužiteljima i, budući da u Telegramu nema interne enkripcije prema zadanim postavkama, to će omogućiti potencijalni pristup osjetljivim informacija ruske vojske – navela je.
Durovljev advokat rekao je u četvrtak da je “apsurdno” sugerirati da je voditelj društvene mreže odgovoran za bilo kakva krivična djela počinjena na platformi. Telegram je rekao da se pridržava zakona Evropske unije.
Durov (39) nije uvijek mogao računati na glasne branitelje u Rusiji, gdje njegov problematičan odnos s vlastima traje više od desetljeća.
Njegov prvi veliki tehnološki pothvat – ruska verzija Facebooka pod nazivom VKontakte (VK) – dopustio je forumima za opozicione aktiviste da organiziraju proteste protiv predsjednika Vladimira Putina, a Durov je odbio udovoljiti zahtjevima da zatvori antikorupcijski blog Alekseja Navaljnog.
Godine 2013. ruska sigurnosna služba FSB zatražila je od VK podatke o Ukrajincima koji su učestvovali u protestima protiv proruskog predsjednika koji je tada bio na vlasti u Kijevu.
– Odbio sam udovoljiti tim zahtjevima, jer bi to značilo izdaju naših ukrajinskih korisnika. Nakon toga sam otpušten i bio sam prisiljen napustiti Rusiju – rekao je Durov u martu 2022. godine.
Durov je 2013. godine pokrenuo Telegram, koji sada koristi gotovo milijarda ljudi. Ubrzo je i Rusija krenula za tom platformom.
FSB je rekao da su militanti koristili Telegram za izvođenje samoubilačkog bombaškog napada na metro u St. Petersburgu 2017. godine, a državni regulator za komunikacije Roskomnadzor zahtijevao je da Durov “preda ključeve” informacija o aplikaciji.
Durov je rekao da su ti zahtjevi prekršili ustavno pravo Rusa da svoju korespondenciju drže tajnom. Dvije godine od maja 2018. godine Roskomnadzor je pokušavao blokirati Telegram, pokušaji koji su osujećeni rotirajućim proxy poslužiteljima, skrivanjem prometa i drugim alatima protiv cenzure.
Od tada je platforma nastavila rasti u popularnosti, postavši nezamjenjiv alat za sve, od disidenata do blogera o ratu u Ukrajini.
Na ulicama Moskve u četvrtak, ljudi s kojima je razgovarao Reuters rekli su da pomno prate slučaj Durova, koji ima francusko i rusko državljanstvo.
Izvor: Reuters