Novinari i grupe za slobodu medija pozivale su slovačke zastupnike da odbace predloženi zakon o javnom emitiranju jer bi se njime kršile odredbe Evropskog zakona o slobodi medija.
O nacrtu zakona o javnom emitiranju koji ima za cilj zamijeniti Radio i televiziju Slovačke (RTVS) novim entitetom, Slovačkom televizijom i radijem (STVR), parlament će raspravljati sljedeće sedmice nakon što ga vlada finalizira u maju.
Ako zakon bude usvojen, vladajuća koalicija također će smijeniti sadašnjeg direktora i nadzorni odbor prije zakonskog isteka njihovih mandata.
Novog direktora imenovat će novo Upravno vijeće STVR-a koje će se sastojati od devet članova, od kojih će pet imenovati Parlament, a četiri Ministarstvo kulture. Svima bi mandati počinjali u isto vrijeme.
Time bi vladajuća većina dobila efektivnu kontrolu nad Upravom, ali i direktorom, što bi dovelo do vjerovatno brze politizacije novih javnih televizijskih i radijskih kanala.
Vladajuća koalicija uporno je optuživala javne medije i njihove novinare za pristranost i politički aktivizam te nije skrivala želju da ovom ‘reformom’ uspostavi kontrolu nad njima.
Početni prijedlog zakona, objavljen u martu, izazvao je niz protesta predvođenih novinarima RTVS-a koji su objavili peticiju u kojoj su izrazili bojazan da će novi zakon stvoriti “alat za političku kontrolu RTVS-a za svaku buduću vlast”, dodajući da je slobodni i nezavisni javni mediji trebaju služiti svim građanima Slovačke, a ne ambicijama moći bilo koje stranke.
Predsjednica Slovačke, Zuzana Čaputová, potpredsjednica Evropske komisije Věra Jourová, kao i mnoge međunarodne organizacije također su izrazile zabrinutost, navodeći da bi zakon mogao prekršiti odredbe o nezavisnosti navedene u Evropskom zakonu o slobodi medija.
Kao rezultat toga, vlada je od tada povukla neke od dosadnijih elemenata zakona, uključujući odredbu o novom politički imenovanom Programskom vijeću koje će koordinirati programiranje.
I uz te izmjene, prijedlog zakona i dalje predviđa politizaciju javnog servisa, što bi kobno ugrozilo njegovu nezavisnost. Štoviše, zakon nije učinio ništa kako bi osigurao dovoljno, stabilno i nezavisno finansiranje koje je ključno za nezavisnost STVR-a i ispunjavanje njegove misije javne službe.
Izvor: EFJ