Kremlj je objavio protjerivanje dvojice njemačkih novinara u manevru “milo za drago” nakon što je Berlin nedavno obavijestio dvoje zaposlenika ruske državne televizije Channel One da će morati napustiti Njemačku.
Protjerivanje od srijede najnoviji je u nizu povratnih poteza koji su doveli do protjerivanja novinara iz Rusije nakon gubitka akreditacije.
Njemački javni servis ARD potvrdio je da su dopisnik i snimatelj obaviješteni da moraju napustiti zemlju do 16. decembra. ARD je rekao da protjerivanje “označava novi momenat u odnosima s Rusijom”, gdje se “pritisak na zapadne novinare nastavio povećavati”.
– Morali smo se nositi sa zastrašivanjem već gotovo tri godine dok smo izvještavali iz Moskve – navodi se u saopćenju ARD-a.
Glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova Maria Zakharova rekla je: “Moramo usvojiti mjere odmazde prema novinarima moskovskog ureda ARD-a.”
Zakharova je rekla da su zaposlenici ARD-a protjerani “kao odgovor na zabranu njemačkih vlasti dopisnicima Channel One da ostanu i rade u Njemačkoj”, što je nazvala “posljednjim neprijateljskim djelovanjem Berlina prema ruskim medijima”.
Zakharova je rekla da će Moskva razmotriti obnovu akreditacije za dvoje novinara ARD-a, ali samo ako Berlin dopusti ponovno otvaranje Channela One.
Glasnogovornik njemačkog Ministarstva vanjskih poslova rekao je da “savezna vlada nije zatvorila ured Channela One”, dodajući da ruski novinari mogu slobodno raditi u zemlji.
Komentirajući pitanje legalnog boravka i radnih dozvola, glasnogovornik njemačke vlade Steffen Hebestreit rekao je, “ako ne ispunjavate uvjete zakona o boravku, onda vam ne pomaže raditi kao novinar.”
Dopisnik Chennela One Ivan Blagoi rekao je da su on i njegov snimatelj obaviješteni da će morati napustiti Njemačku do sredine decembra, tvrdeći da su mu vlasti rekle da je “odluka motivirana interesima sigurnosti Savezne Republike Njemačke .”
Blagoi je također tvrdio da je njegova obavijest o protjerivanju stigla “gotovo odmah” nakon što je emitiran njegov izvještaj o njemačkom državljaninu kojeg su ruske obavještajne službe pritvorile pod optužbama za sabotažu. Međutim, priznao je da je njegov snimatelj u prošlosti opetovano imao problema oko statusa svoje vize.
Njemačko Ministarstvo vanjskih poslova prozvalo je Rusiju zbog postupanja prema domaćim i stranim novinarima jer Moskva, između ostalog, sada zahtijeva od novinara “neprijateljskih” zemlje da obnavljaju svoje novinske akreditacije svaka tri mjeseca umjesto jednom godišnje.
I dok su brojni ruski novinari završili mrtvi ili iza rešetaka, zapadni izvjestitelji bili su protjerani ili, kao u slučaju reportera Wall Street Journala Evana Gershkovicha, uhapšeni su zbog špijunaže i zatvoreni.
Izvor: DW