Hong Kong, nekada simbol slobodnih medija i međunarodno finansijsko središte, suočava se s ubrzanim urušavanjem slobode medija koje prijeti njegovom statusu kao globalnog izvora finansijskih informacija.
Tri novinara izjavila su za CPJ da je istraživačko izvještavanje o ključnim ekonomskim dešavanjima – temelj transparentnosti finansijskog sistema Hong Konga – gotovo nestalo zbog pritiska vlasti i zatvaranja vodećih medija.
Prema njihovim riječima, direktan uzrok tome je Zakon o nacionalnoj sigurnosti, koji je Kina uvela 30. juna 2020. godine mimo hongkonškog parlamenta. Zakon kriminalizira secesiju, subverziju, terorističke aktivnosti i saradnju sa stranim silama, s kaznama od tri godine zatvora do doživotne robije.
Od njegovog donošenja, zatvoreni su brojni mediji, a više novinara je uhapšeno, uključujući Jimmyja Laija, osnivača pro-demokratskog lista Apple Daily. Mnoge strane redakcije preselile su se iz Hong Konga ili smanjile prisustvo, što je dovelo do pada izvještavanja o gradu i njegovom finansijskom sistemu.
– Ekonomski uspon Hong Konga dogodio se jer su novinari mogli raditi bez uplitanja – rekao je jedan iskusni novinar iz Hong Konga, koji je želio ostati anoniman iz sigurnosnih razloga.
Iako tržišta još funkcioniraju, najmanje tri medijska profesionalca izjavila su za CPJ da se urušavanje slobode medija – koje se često zanemaruje – sve više vidi kao faktor opadanja privlačnosti Hong Konga među investitorima. Jedan novinar opisao je medijsku scenu kao „paraliziranu“.
Novi sigurnosni zakon usvojen u martu 2024. godine dodatno je produbio strahove da će se koristiti za gušenje medijskih sloboda i procesuiranje novinara.
Od 2020. zatvoreno je najmanje osam medijskih kuća – među njima Apple Daily, magazin Next Magazine i portal Stand News, nakon policijskih racija. Dodatne četiri redakcije – Post852, DB channel, Citizen News i FactWire – same su obustavile rad zbog pogoršane političke klime.
Novinari su krivično gonjeni pod optužbama za „subverziju“ ili „saradnju sa stranim silama“. Kina je trenutno država sa najviše zatvorenih novinara – 50, uključujući osam iz Hong Konga.
New York Times je 2020. godine premjestio dio redakcije u Seul, Radio Free Asia zatvorio je kancelariju u Hong Kongu u martu 2024. godine, a Wall Street Journal preselio je azijsko sjedište u Singapur u maju.
– S manje stranih dopisnika, izvještavanja o Hong Kongu jednostavno ima manje – rekao je bivši finansijski novinar za CPJ. Najveći gubitak bio je nestanak Apple Dailyja, koji je jedini sistemski povezivao biznis i politiku, prateći mreže interesa.
S padom reputacije Hong Konga kao finansijskog centra, sve je manje priča o nezaposlenosti, zatvaranju prodavnica i problemima malih biznisa.
– Više ne znamo šta se zapravo dešava u gradu – kaže Simon Lee, bivši direktor Next Digital Group. „Prije je konkurencija među redakcijama podsticala razmjenu izvora i balans moći. Danas državni narativ gotovo da nema otpora.“
Lee navodi kao primjer prodaju lučkih poslova Li Ka-shinga 2024. godine, koju mediji nisu analizirali jer je Peking proglasio transakciju pitanjem nacionalne sigurnosti.
Dva novinara izjavila su da primjećuju sve veću nelagodnost među sagovornicima. Za razliku od ranijih godina, kada su budžetske najave pratile debate i analize ekonomista, danas se „samo jedan profesor usuđuje govoriti javno“, rekao je jedan veteran iz branše.
Lee dodaje da je „zabrana kritike“ zahvatila i ekonomsko izvještavanje – sve je teže iznositi pesimističke prognoze ili oprezne investicione strategije, jer to može biti protumačeno kao politička poruka.
– Tamo gdje sloboda informacija nestane, nestaje i javni nadzor, a time i tržišni mehanizmi provjere i ravnoteže – zaključuje Lee.
Na upit CPJ-a, glasnogovornik Vlade Hong Konga uputio je na izjavu da je zakon „omogućio prijelaz iz haosa u red“, da se poslovno okruženje „stalno poboljšava“, te da je „sloboda medija zagarantirana zakonom“.
Izvor: CPJ