Usvojen Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH

Iako su brojne nevladine organizacije i mediji ukazali na manjkavosti tog zakonskog rješenja, državni delegati i poslanici podržali su Zakon

Usvojen Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH
Foto: Pogled

 

Delegati Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su na današnjoj sjednici Zakon o slobodi pristupa informacijama BiH čime je okončana njegova parlamentarna procedura i preostaje samo još da bude objavljen u Službenom glasniku te će na snagu stupiti osam dana od tada.

Brojne nevladine organizacije kao i mediji u BiH upozorili su na manjkavosti tog zakona iako je vlast bila odlučna u svojim stavovima da je u pitanju zakon kojim se BiH približava standardima Evropske unije u toj oblasti.

U pitanju je zakon koji redovno koriste mediji i organizacije civilnog društva kao jedina dostupna sredstva za prikupljanje informacija o radu tijela vlasti u svrhu istraživačkog novinarstva, borbe protiv korupcije i u svrhu drugih oblika građanskog aktivizma.

Tokom rasprave o ovom zakonu delegat Kluba Hrvata Zlatko Miletić i delegat Kluba Bošnjaka Šefik Džaferović upozorili su da Zakon o slobodi pristupa informacijama nije usklađen s pravnom stečevinom EU, posebno u dijelu koji se tiče drugostepenog žalbenog organa.

Također, delegat Kluba Bošnjaka Džemal Smajić upozorio je da je opseg onih koji ne moraju dostavljati informacije javnosti proširen ovim zakonom, ali je ministar pravde BiH Davor Bunoza naglasio da su izuzeci usklađeni s međunarodnim standardima.

Osvrnuo se i na kritiku koja se odnosi na Žalbeno vijeće pri Vijeću ministara BiH, dodajući da taj posao ne može raditi Institucija ombudsmena jer je to protivno Ustavu, Zakonu o ombudsmenu i Zakonu o upravi. Pojasnio je da institucija ombudsmena, prema zakonu i Ustavu, donosi preporuke koje su neobvezujućeg karaktera, ne obvezuju institucije.

Vijeće ministara BiH, koje je i predložilo ovaj zakon, navelo je da se njime pokušava sloboda pristupa informacijama propisati na sveobuhvatan način, koristeći terminologiju na jasan, dosljedan i precizan način, kao i prevazići uočeni nedostaci proizišli iz praktične primjene dosadašnjeg zakona.

– Sloboda pristupa informacijama smatra se jednim od preduvjeta odgovornog i transparentnog rada organa javne vlasti. Ovim zakonom propisan je poseban institut ‘proaktivan pristup informacijama’, obzirom da se demokratizacijom uvida u podatke od javnog značaja kojima raspolažu bh. institucije doprinosi jačanju povjerenja u organe javne vlasti – kazali su u obrazloženju tog zakonskog akta.

Proaktivan pristup informacijama je proces od kojeg zavisi javnost rada javnog organa, te istovremeno upoznavanje javnosti s relevantnim informacijama od ključne važnosti za razumijevanje rada javnih organa.

Tvrde da se zakonom omogućava skraćivanje rokova za dostavljanje traženih podataka i uspostavljanje Centralnog portala institucija , kao javno dostupnog alata na internetu, koji korisnicima omogućava trajni pristup informacijama pohranjenim u bazi elektronskih dokumenata ili fizičkim zbirkama dokumenata.

Izvor: Analiziraj/Fena

About The Author