Izvještaji ukazuju da je Saudijska Arabija osudila čovjeka na smrt zbog kritiziranja vlade na društvenim mrežama

Aktivisti za ljudska prava kažu da ovaj slučaj ukazuje na intenzivno suzbijanje kritika objavljenih na društvenim mrežama

Izvještaji ukazuju da je Saudijska Arabija osudila čovjeka na smrt zbog kritiziranja vlade na društvenim mrežama

Saudijska Arabija osudila je na smrt kritičara vlade koji je na društvenim mrežama iznosio stavove u kojima osuđuje korupciju i kršenja ljudskih prava u zemlji, potvrdili su za AFP njegov brat i drugi koji su upoznati sa slučajem.

Presudu je protiv Mohammeda al-Ghamdija u julu izrekao Specijalni krivični sud, tajna institucija osnovana 2008. godine za suđenje u slučajevima terorizma koja ima historijat nepoštenih suđenja koja su rezultirala smrtnim kaznama.

Optužbe protiv al-Ghamdija su urota protiv saudijskog vodstva, potkopavanje državnih institucija i podržavanje terorističke ideologije, tvrde izvori AFP-a upućeni u detalje slučaja.

Aktivisti za ljudska prava rekli su da ovaj slučaj ukazuje na intenzivno suzbijanje kritika objavljenih na društvenim mrežama, čak i putem naloga koji imaju malo pratitelja.

Saeed al-Ghamdi, Mohammedov brat i aktivist koji živi u egzilu, rekao je da je slučaj protiv Mohammeda barem djelomično osnovan na objavama na X-u, nekadašnjem Twitteru, u kojima se kritizira vlada i izražava podrška zatvorenicima poput vjerskih službenika.

Račun Mohammeda al-Ghamdija na X-u je imao samo devet pratitelja, prema Gulf centru za ljudska prava.

– Saudijski sudovi sve više pokazuju represiju i javno otkrivaju svoja prazna obećanja o reformi. Kako svijet može vjerovati da se zemlja reformira kada će građaninu odsjeći glavu zbog tweetova na računu s manje od 10 pratitelja – kazala je predstavnica grupe za ljudska prava ALQST Lina al-Hathloul.

Saudijska Arabija često je kritizirana zbog primjene smrtne kazne, nakon što je pogubila 147 ljudi prošle godine, a ove godine izvršeno je već 94 pogubljenja, navodi AFP.

Državni mediji ne objavljuju način pogubljenja, ali odrubljivanja glava bila uobičajena u prošlosti.

Pod prijestolonasljednikom Mohammedom bin Salmanom, de facto vladarom Saudijske Arabije, Saudijska Arabija provodi ambicioznu reformsku agendu poznatu kao Vizija 2030. čiji je cilj transformirati nekadašnje zatvoreno Kraljevstvo u globalnu turističku i poslovnu destinaciju.

Međutim, saudijske vlasti imaju velikih problema u oblasti vladavine prava u zemlji, što je prošle godine izazvalo široku osudu zbog desetljeća dugih zatvorskih kazni izrečenih dvjema ženama zbog objava na društvenim mrežama u kojima su kritizirale vladu.

Saeed al-Ghamdi je rekao da je politička klima zagađena je represijom, terorom i hapšenjima samo zbog izražavanja mišljenja, čak i u tweetovima ili lajkanjima tweetova koji kritiziraju situaciju u zemlji.

Izvor: AFP/CBS

About The Author