HAYAT I RTV HB: Kako izvještavati o presudi Evropskog suda za ljudska prava

Hayat je o njoj govorio s neskrivenim oduševljenjem, dok je RTV HB, u antiprofesionalnom maniru RTRS-a, prenosio samo reakcije, izostavljajući osnovnu informaciju

HAYAT I RTV HB: Kako izvještavati o presudi Evropskog suda za ljudska prava

HAYAT TV: Bosanski jezik i sukob s ministrom

  1. – 30. august 2023.

NOVI PLANOVI I PROGRAMI U KS: Hayat je u četvrtak (24. august) u opširnom prilogu dužem od četiri minute izvijestio o novim nastavnim planovima i programima u Kantonu Sarajevo, pri čemu je prilično tendenciozno forsirao izučavanje bosanskog jezika u okviru skupine predmeta koji se tiču izražavanja i stvaralaštva kao ukidanje bosanskog jezika, što je brojne gledatelje zasigurno dovelo u zabludu. Ova sasvim bespotrebna manipulativna eskapada i poigravanje sa tako ozbiljnom temom nema nikakvo opravdanje i ne smije biti korištena u medijsko-političke svrhe, zbog čega snažno utječe na ocjenu koju dodjeljujemo Hayatu za ovu sedmicu.

HAYAT VS. MVP: Dobar dio prošle sedmice je obilježen razmjenom optužbi između ministra vanjskih poslova BiH i predsjednika stranke Narod i pravda Elmedina Konakovića i televizije Hayat. Ne dešava se često da centralno mjesto u svom programu ima televizija sama, ali do toga je došlo nakon što je ministar na konferenciji za medije prozvao novinarku Hayata Dženetu Sarić Kozić i obratio joj se kritikama na račun uređivačke politike njene kuće, te spočitao prodaju prava za emitiranje Telekomu Srbije. Uslijedio je demanti iz Hayata koji je pokazao kako su prava prodana jednoj portugalskoj kompaniji koja ima poslovni odnos sa Telekomom Srbije, i cijelo nadmetanje papirima je trajalo par dana, nakon čega se Hayat povukao iz diskusije. Stvar se ubrzo smirila, može se reći da je svaka strana u očima svoje publike zaradila bodove, a što se tiče kritika na uređivačku politiku Hayata – svako ko želi može barem za zadnja četiri mjeseca pogledati analizu njihovih centralnih informativnih emisija na ovom portalu i sam zaključiti šta od ministrovih primjedbi stoji, a šta ne.

TRŽIŠTE RADA: U moru dnevnopolitičkih vijesti svaki analitički prilog iz ekonomije ili društva dođe kao osvježenje. Hayat je u subotu (26. august) imao takav prilog o kretanjima na tržištu rada – potražnji i ponudi, zanimanjima koja su više tražena i onima koja se traže manje, utjecaju globalnih kretanja na situaciju u pojedinim segmentima kao što je IT-sektor… Iako ni ovdje nisu propustili „potkačiti“ aktuelnu vlast ističući u uvodu kako je „vlast obećavala radna mjesta ali od toga zasad ništa“, prilog u cijelosti je bio informativan, zanimljiv i vrijedan za istaknuti.

Ocjena: 4

RADIOTELEVIZIJA HERCEG-BOSNE: Haške presude ili štetni mitovi

 24– 30. august 2023.

OBLJETNICA FORMIRANJA HZ/HR HB: Prva četvrtina dnevnika RTV HB-a u ponedjeljak (28. august) bila je posvećena tridesetoj obljetnici formiranja Hrvatske zajednice odnosno Hrvatske republike Herceg-Bosna. Istaknuto je kako je ona formirana „u složenim okolnostima raspada bivše države, vojne agresije na RH i BiH uz praktično nesnalaženje političkih vlasti u Sarajevu“, što je konstrukcija vrijedna čestitanja na inventivnosti. Iako je slavljena trideseta obljetnica, neki sagovornici su (a što i sama prethodno izdvojena konstrukcija potvrđuje) isticali kako je stvarno formiranje bilo barem godinu ranije, što su drugi negirali, tako da gledatelj ostaje zbunjen i za rješenje ove konfuzije treba potražiti druge izvore informiranja. Jednako tako, u izvještavanju o okruglom stolu koji je ovom prigodom bio posvećen „krivotvorenju povijesti i štetnim mitovima o kriminalnoj ulozi Herceg-Bosne“, gledatelj bi mogao biti zbunjen i korištenjem kvalifikacije „štetni mitovi“ za pravosnažne i nimalo mitološke presude Tribunala u Haagu, ali slavlje nije vrijeme kad se obraća pažnju na svaku sitnicu, iako bismo ovdje mogli pribilježiti jednu crvenu zastavicu za negiranje neugodnih istina.

FEMICID: Treba pohvaliti RTV HB za to što dosljedno prate aktivnosti na podizanju svijesti o nasilju nad ženama nakon nedavnih slučajeva ubojstava žena u Gradačcu i Živinicama. Priloge o tome smo imali u četvrtak (24. august) sa konferencije udruženja CURE, u subotu (26. august) kad je RTV HB posjetio Centar za socijalni rad u Mostaru i dao gledateljima informacije o proceduri postupanja u slučajevima obiteljskog nasilja, te u srijedu (30. august) sa konferencije za medije na kojoj je i nadležni ministar govorio o potrebi za kreiranje boljeg sistema zaštite. Palac gore za pažnju koju RTV HB posvećuje ovoj temi.

FESTIVAL „IVO GREGUREVIĆ“: Dobar dio dnevnika tokom tri dana vikenda (25., 26. i 27. august) bio je s razlogom posvećen Festivalu hrvatskog filma „Ivo Gregurević“ u Orašju. Ovaj festival iz godine u godinu ne gubi na aktuelnosti i sigurno postaje važan vikend u kalendaru kulturnih događanja hrvatskog naroda u BiH. Iako je u dnevniku RTV HB dobio zapaženu minutažu, i za kulturu i za gledatelje bi bilo dobro da ta minutaža nije gotovo u potpunosti potrošena na političare i isticanje njihovih zasluga za održavanje festivala.

Ocjena: 1

KOMPARATIVNA ANALIZA

Uzburkavanjem političke scene nakon sezone godišnjih odmora i približavanjem izgledne vruće političke jeseni, praćenje izvještavanja televizije Hayat i RTV HB-a postaje sve nezahvalniji posao. Uređivačke politike ove dvije televizije su naklonjene dvjema stranama koje su u direktnom političkom konfliktu, što je i dosad bilo bilježeno, no u sedmicama poput ove iza nas to postaje naročito izraženo.

Otkako pratimo izvještavanja ove dvije televizije imali smo nekoliko zaokreta i turbulencija na političkoj sceni koji su mijenjali „raspoloženja“ TV Hayat i RTV HB-a – svaki uspjeh aktuelne vlasti je frustrirao Hayat, a RTV HB-u davao materijala za zadovoljstvo, dok je svaka kriza vladajuće koalicije tjerala RTV HB u frustraciju, a Hayatu davala priliku za likovanje. Obično stanje frustracije na površinu iznese najgore što se ima ponuditi, a ove sedmice je to pokazao RTV HB, naročito na primjeru presude Europskog suda za ljudska prava po tužbi Slavena Kovačevića.

Hayat je, kao prva televizija koja je izvijestila o ovoj presudi, o njoj govorio s neskrivenim oduševljenjem, dok RTV HB nije niti govorio o suštini presude, nego samo o reakcijama na nju. Dakle, čak ni nakon što je presuda objavljena javno, u dnevnicima RTV HB-a nije prenesen niti jedan njen dio, tako da je gledateljima uskraćena mogućnost da bilo šta o njoj sami zaključe na osnovu predočenih činjenica. Bilježimo odluku RTV HB-a da gledateljima uskrati činjenice kao novu crvenu zastavicu.

Umjesto toga, vidjeli smo samo reakcije na presudu, a najgroteskniji dio te situacije zabilježen je u šestoj minuti dnevnika u srijedu (30. august) kada je voditeljica ustvrdila kako su mišljenja o presudi podijeljena, nakon čega je uslijedilo čak deset minuta istih mišljenja iz usta predsjednika entiteta RS-a Milorada Dodika, predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića i novinara Večernjeg lista Zorana Krešića. Dakle, iako je u uvodu teme implicitno naglašeno kako su oko nje mišljenja podijeljena, gledatelji jednostavno nisu imali priliku čuti drugu stranu tih „podijeljenih“ mišljenja – što je nova crvena zastavica.

Sljedeći grubi faul je dopuštanje diskreditacije osobe bez mogućnosti odgovora, budući da je više sagovornika RTV HB-a istaknulo kako je apelant Kovačević mijenjao način na koji se nacionalno izjašnjava. Pravo na nacionalno izjašnjavanje je neotuđivo pravo pojedinca i niko ne bi smio u programu javne televizije istupati sa vrijeđanjem po toj osnovi, što je još jedna crvena zastavica, baš kao što bi bila kad bi neko na bilo kojoj drugoj televiziji npr. od Dragana Čovića zahtijevao da se ponovo izjašnjava kao Jugoslaven.

Averzija prema činjenicama koju je ovom prilikom pokazao RTV HB dovodi do niza komičnih situacija poput one sa podijeljenim mišljenjima kojih nema, ali i do pobijanja vlastitih tvrdnji koje kod prosječnog gledatelja možda može proći nezapaženo. No, svako ozbiljniji i medijski pismeniji može primijetiti kako je nakon niza sagovornika koji su minimizirali značaj presude ESLJP-a u slučaju Slavena Kovačevića, ocjenjujući je kao „presudu koja ne donosi ništa novo“  i „presudu koja samo reciklira ranije presude“, u istom dnevniku (utorak, 29. august) gostovao i urednik Hrvatskog medijskog servisa Milan Šutalo, koji je istakao kako je novina da ESLJP nalaže da BiH bude jedna izborna jedinica za izbor Predsjedništva i državnog doma naroda. Ovaj skok u vlastita usta je logična posljedica i još jedna crvena zastavica.

S druge strane, iako euforičan zbog sadržaja presude, Hayat nije propustio izvijestiti o njenom sadržaju, razgovarati sa relevantnim sagovornicima uključujući i ranije apelante pred ESLJP-om, ali i donijeti drugo mišljenje, uključujući ono glavnog tajnika HNS-a Josipa Merdže – kroz u potpunosti istu njegovu izjavu koju je emitirao i RTV HB.

Osim po pitanju presude ESLJP-a koja je bila (i vrlo je izgledno kako će još dugo biti) glavna tema, razlike između Hayata i RTV HB-a i dalje ostaju u tretmanu vlasti i opozicije, gdje su Hayatu zakoni koji se usvajaju na europskom putu nedovoljno dobri i ne predstavljaju napredak, dok isti zakoni prema RTV HB-u garantiraju korake naprijed. Ipak, dosadašnji vrhunac apologetike vlasti od strane RTV HB-a zabilježen je u srijedu kad se novinarka maltene postavila u ulogu advokata Vijeća ministara uz retoričko pitanje samoj sebi: „Usvojeni set zakona nije nevažan. Zar nije važno osigurati vinarima pristup tržištima?“ Ipak postoji granica između novinarstva i odnosa sa javnošću, i jasno je kako ovo uplitanje u posao PR-službe Vijeća ministara nosi novu crvenu zastavicu.

Plus sedmice

HAYAT TV

Emerin Ahmetašević je iskusan i svestran novinar čiji prilozi se nerijetko ističu u dnevnicima TV Hayat svojom detaljnošću i količinom informacija koju donose. Iako su mu najjače strane analitičnost i oštrina izričaja koja je često na rubu prihvatljivog, nagradu „Nino Ćatić“ je dobio za rad na emisiji „Mjesto povratka“, koja je posvećena povratnicima i karakterišu je dijaloški i pripovjedački elementi. U svakom slučaju, vrijedi izdvojiti ovaj uspjeh i čestitati na njemu.

RTV HB

Ono gdje RTV HB poslovično ne zna pogriješiti, a što je često isticano u ovim analizama, jesu teme koje se klišeizirano karakterišu kao „bliske običnom čovjeku“. Ove sedmice smo imali odlično pogođen i lijepo obrađen prilog o cijenama energenata uoči skorog dolaska jeseni i zime, te početka grijne sezone. Koristan prilog o pogodnostima i nedostacima, te cijenama drva, peleta i drugih energenata je svakako plus za ovu sedmicu.

Minus sedmice

HAYAT TV

Definitivno, minus za Hayat koji je srozao cjelokupnu ocjenu ove sedmice jeste izdvojeni prilog o „ukidanju bosanskog jezika“ u sarajevskim školama. Ukoliko žele imati snažnije argumente od onih koji upućuju kritike na njihov račun, hayatovci će se definitivno morati kloniti ovakvih stvari.

RTV HB

Manipulativno predstavljanje činjenica, jednostrano izvještavanje, otvorena advokatura i PR vlasti, izostanak i najmanjeg truda da se barem pokuša izgledati objektivno… Može se učiniti kako je RTV HB ove sedmice zakačio crvenih zastavica koliko prosječan skijaš u slalomskoj utrci i već drugu sedmicu u nizu zaslužio najnižu ocjenu. No, nova sedmica je novi lauf i nadati se boljoj formi.

Ovaj tekst je izrađen/a uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM) a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

Sadržaj teksta je isključiva odgovornost Analiziraj.ba i ne odražava nužno stavove Centra za promociju civilnog društva, Center for Research and Policy Making (CRPM), Institute for Democracy and Mediation i Ministarsvta vanjskih poslova Kraljevine Norveške.

About The Author