Nakon što je u Krivični zakon Republike Srpske vraćena kleveta, Vlada tog bosanskohercegovačkog entiteta se sprema na sljedeći korak, usvajanje zakona o medijima. Narodna skupština Republike Srpske zadužila je Vladu da u roku od tri mjeseca pripremi i u skupštinsku proceduru uputi Nacrt zakona o medijima, što je naišlo na skepticizam u novinarskoj zajednici.
Iako je Republici Srpskoj prijeko potreban ovaj zakon, kao što su potrebni i drugi zakoni u medijskoj oblasti, novinari, aktivisti i pravnici smatraju da postoji opravdana bojazan da će se ponoviti sličan scenarij kao u slučaju kriminalizacije klevete, pišu Nezavisne novine.
I taj zakon je najavljen neformalnim kanalima, a onda se našao u Ministarstvu pravde RS, iako niko nije mogao da objasni ko je taj zakon pisao i ko je bio u radnoj grupi koja je radila na njegovoj izradi.
Nakon toga, zakon je ušao u parlamentarnu proceduru u formi nacrta, iako su brojni poslanici vladajuće koalicije nezvanično u razgovorima s novinarima priznali da se radi o lošem tekstu.
Zakon je u nacrtu imao neke odredbe za koje se unaprijed znalo da će biti odbačene, kako bi se formalno opravdalo vraćanje klevete, što je, po svemu sudeći, i bio cilj.
Javne rasprave su provedene, a kako su priznali i sami učesnici uime predstavnika medija, nisu uvažene najvažnije primjedbe, na čiju štetnost su ukazivali i predstavnici Vijeća Evrope, Evropske unije, Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) i brojni drugi.
Predsjednik Kluba novinara Banja Luka Siniša Vukelić smatra da novinari ne treba da učestvuju u eventualnoj javnoj raspravi kada zakon o medijima bude upućen u formalnu proceduru.
– Ne znam čemu to, ako su dokazali da nas ne slušaju, iako su sve primjedbe koje smo iznijeli bile utemeljene. Ništa to nije pomoglo, oni su učinili ono što su namjeravali otpočetka – rekao je Vukelić.
Istakao je da će, sada kada je i posljednja prepreka uklonjena da izmijenjeni Krivični zakon RS stupi na snagu, biti podnesena apelacija Ustavnom sudu RS, na kojoj će raditi advokati Aleksandar Jokić i Jovana Kisin Zagajac.
Vijeće za razmatranje vitalnog nacionalnog interesa pri Ustavnom sudu RS odbacilo je apelaciju Kluba Bošnjaka u Vijeću naroda RS, koji je tražio da se ove izmjene proglase štetnim za interes bošnjačkog naroda. Time su stvorene pretpostavke da ovaj zakon bude objavljen u “Službenom glasniku RS”.
Jokić je Nezavisnim novinama potvrdio da će apelacija biti podnesena, ali da se prvo čeka da odluka o stupanju na snagu bude objavljena u “Službenom glasniku”. Što se tiče eventualne javne rasprave o zakonu o medijima, i on je izrazio sumnju u dobre namjere.
– Javnost i medijska zajednica su već neko vrijeme ukazivali da je potrebno urediti ovu oblast, ali niko nije ozbiljno uzimao u obzir njihove prijedloge. Svakako da je učešće u raspravama poželjno, iako sumnjam u iskrene namjere zakonodavca, no ovo je način da me demantiraju – rekao je.
Međutim, dodao je, imajući u vidu set zakona koje donose i najavljuju, način na koji se donose i pišu u tajnosti i usvajaju bez smislene rasprave i argumentacije, nije optimista ni u pogledu ove najave zakona i plaši se da neće donijeti više slobode nego veća ograničenja.
Izvor: Nezavisne novine