U Italiji tužitelji traže zatvorsku kaznu za novinare zbog izvještavanja o činjenicama

Slučaj trojice novinara kojima prijete zatvorske kazne još jednom je skrenuo pažnju na ozbiljne nedostatke talijanskih zakona o kleveti

U Italiji tužitelji traže zatvorsku kaznu za novinare zbog izvještavanja o činjenicama
Foto: Media.ba

Evropska federacija novinara (EFJ) pridružila udruženjima koja se bore za slobodu medija i novinarskim udruženjima koji su izrazili zabrinutost zbog zahtjeva talijanskog tužitelja za šestomjesečnom zatvorskom kaznom u slučaju klevete protiv tri novinara.

Tužba je podignuta kao odgovor na njihovo izvještavanje o radnoj parnici povezanoj s bivšom ministricom. Talijanski Ustavni sud 2021. godine proglasio je zatvorske kazne u slučajevima klevete neustavnim, osim u slučajevima iznimne težine.

– Niti jedan novinar ne bi se trebao suočiti niti se bojati zatvorske kazne zbog objavljivanja činjeničnih informacija u javnom interesu – navode u Evropskoj federaciji novinara.

Tužbu protiv troje novinara pokrenula je 2014. godine Teresa Bellanova, sadašnja predsjednica političke stranke Italia Viva koja je u to vrijeme bila podsekretarka u Ministarstvu rada.

Tri novinara – Mary Tota iz Il Fatto Quotidiana, Danilo Lupo iz La7 i Francesca Pizzolante iz Il Tempa – Bellanova je 2014. godine tužila za krivično djelo klevete, jer su izvještavali o radnoj tužbi koju je protiv nje podigao bivši službenik za medije.

Kao odgovor na tužbu koju je primila, Bellanova je isprva optužila službenika za medije i trojicu novinara za saučesništvo u pokušaju iznude, optužba koja je kasnije degradirana u klevetu. Više od osam godina kasnije, suđenje novinarima nije okončano.

Na posljednjem ročištu 17. oktobra tužitelj Antonio Zito zatražio je kaznu od po šest mjeseci zatvora za trojicu novinara. Sljedeće ročište zakazano je za 14. novembra 2022. godine, kada će, nakon iznošenja tvrdnji advokata novinara Roberta Eustachia Siste, sudac Michele Guarini donijeti odluku.

Izgledi da će se morati suočiti sa zatvorskom kaznom zajedno s dugotrajnošću ove tužbe neizbježno su rezultirali jezivim učinkom, izvijestio je novinar Danilo Lupo, koji je priznao da se suzdržavao od izvještavanja o bilo kakvim temama vezanim za Bellanovau u proteklih osam godina.

Slučaj trojice novinara kojima prijete zatvorske kazne još jednom je skrenuo pažnju na ozbiljne nedostatke talijanskih zakona o kleveti. Prema talijanskom krivičnom zakonu, iznesena kleveta putem medija može se kazniti zatvorskom kaznom od šest mjeseci do tri godine.

Međutim, u protekle dvije godine Ustavni sud je javno objavio svoje stajalište pozivajući zakonodavce da pokrenu sveobuhvatnu reformu odredbi o kleveti i presuđujući da je zatvorska kazna u takvim slučajevima protuustavna i da se treba predvidjeti isključivo u slučajevima klevete “iznimne težine”.

Udruženja su pozivala nadležna tijela da odmah odustanu od zahtjeva za izricanjem zatvorskih kazni za novinare u slučaju Bellanova, u skladu s izjavama Ustavnog suda te pozvali parlament da brzo donese sveobuhvatnu reformu građanskih i krivičnih zakona o kleveti u Italiji.

Izvor: EFJ

About The Author