Predsjednik Tunisa dekretom je donio odluku o uvođenju zatvorskih kazni za širenje lažnih informacija ili glasina na internetu, što je glavni novinarski sindikat osudio kao napad na slobodu govora.
Predsjednik Kais Saied rekao je da će podržati prava i slobode koje su Tunižani osvojili u revoluciji 2011. godine koja je donijela demokratiju, ali on je preuzeo većinu ovlasti i raspustio izabrani parlament.
Njegov novi zakon, objavljen kao predsjednički dekret, predviđa zatvorske kazne od pet godina za širenje lažnih vijesti, lažnih informacija ili glasina s ciljem napada na druge, koje štete javnoj sigurnosti ili stvaraju terora.
Ako je meta lažnih informacija ili glasina službena osoba, zatvorska kazna može biti 10 godina, stoji u novom zakonu.
– Dekret je novi udarac pravima i slobodama. Kazne za objavljivanje na bilo kojim mrežama snažan su udarac revolucionarnim vrijednostima koje su dale slobodu svim novinarima i svim Tunižanima – rekao je Mahdi Jlassi, šef sindikata novinara.
Jlassi je dodao da novi zakon podsjeća na one koje je koristio autokratski predsjednik Zine al-Abidine Ben Ali kako bi uklonio protivnike.
Od revolucije u Tunisu 2011. godine, mediji u Tunisu postali su jedni od najotvorenijih u svim arapskim državama, pa čak i novinska agencija u državnom vlasništvu često kritizira vladu.
Aktivisti na društvenim mrežama kritizirali su Saiedov dekret, opisujući ga kao pokušaj da se unište te teško stečene slobode. Drugi su se kazali da će sada na svojim računima na društvenim mrežama objavljivati samo sportske vijesti ili umjetnost.
Saiedovi kritičari optužuju ga da je pokrenuo državni udar prošlog ljeta kada je preuzeo izvršnu vlast, prešavši na vladavinu jednog čovjeka s nizom dekreta koje je uvrstio u Ustav donesen na referendumu u julu.
On je odbacio tvrdnje da je djelovao protuzakonito i tvrdi da su njegovi postupci bili potrebni kako bi se Tunis spasio od godina stagnacije i političke paralize.
Izvor: Reuters