The Guardian i istraživački novinari objavili Uber Files

Procurila zbirka tajnih dokumenata otkriva priču o tome kako je Uber radio nezakonito tokom agresivne globalne ekspanzije

The Guardian i istraživački novinari objavili Uber Files
Foto: sampsoniaway.org

The Guardian je vodio globalnu istragu o procurjelim Uberovim dokumentima, dijeleći podatke s medijskim organizacijama širom svijeta putem Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ) koji otkrivaju kako je Uber radio tokom agresivne globalne ekspanzije.

Više od 180 novinara u 40 medija, uključujući Le Monde, Washington Post i BBC, sljedećih će dana objaviti niz istraživačkih izvještaja o tehnološkom divu.

– Raskrinkavam sistem koji je ljudima prodao laž – izjavio je nekadašnji šef Uberove Javne politike za Evropu i Bliski istok Mark MekGan, koji je glavni izvor za više od 124.000 dokumenata Ubera do kojih je došao The Guardian.

Premijeri, gradonačelnici, predsjednici, poslanici, članovi Evropske komisije, oligarsi, biznismeni – svi su bili uključeni u globalno lobiranje za jednu globalnu kompaniju i njene investitore – Uber.

Pri tom su se kršili zakoni, podmićivalo, vozači izlagali opasnosti, mijenjalo zakonodavstvo u korist Ubera. U istraživanje ove obimne dokumentacije The Guardian je uključio Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara koji je vodio projekat i još 42 medija.

Desetine i desetine hiljada fajlova razotkrivaju kako su političari pomagali kompaniji Uber da se proširi u Evropi na štetu taksi industrije i zaobliazeći zakone i propise o radu, porezima, javnom i taksi prijevozu i mijenjajući ih za svoje potrebe.

– Ovo cijelo istraživanje i podaci do kojih smo došli pokazuju da su na jedan agresivan način uticali da promjene tržište da ga prilagode sebi, da ga zloupotrebe kako bi jednostavno dobili veliku finansijsku korist – kaže Jelena Ćosić, istraživačka novinarka ICIJ.

Uber, pokazuju dokumenti, nije prezao da zarad svojih ciljeva izloži svoje vozače u Francuskoj realnoj opasnosti od fizičkih povreda podstičući ih na kontramiting protiv taksista.

U odgovoru The Gardianu, Međunarodnom konzorcijumu istraživačkih novinara i medijima uključenim u projekat, kompanija Uber neke navode negira, ali u osnovi tvrde da su promijenili svoju praksu.

Datoteke obuhvaćaju priod od 2013. do 2017. godine, a uključuju više od 83.000 e-poruka, iMessages i WhatsApp poruka.

Jedna od najvećih svjetskih radnih platformi, Uber je sada kompanija vrijedna 43 milijarde dolara  koja obavlja približno 19 miliona putovanja dnevno.

Datoteke pokrivaju Uberove operacije u 40 zemalja tokom razdoblja u kojem je kompanija postala globalni behemot, proširivši svoju uslugu pozivanja taksija na mnoge gradove u kojima i danas posluje.

Izvor: N1

About The Author