Srbijanski REM će ponovo odlučivati po prijavi prijerdorskih logoraša na izvještavanje Happy TV

U presudi se navodi da REM treba donijeti novu odluku u roku od 30 dana od uručenja presude

Srbijanski REM će ponovo odlučivati po prijavi prijerdorskih logoraša na izvještavanje Happy TV

Upravni sud u Beogradu naložio je Regulatornom tijelu za elektronske medije (REM) Srbije da ponovo odluči po prijavi bivših logoraša iz Prijedora protiv TV Happy zbog izjava voditelja Milomira Marića i reditelja Predraga Antonijevića u emisiji “Dobro jutro Srbijo” iz februara 2021. godine.

Marić i Antonijević su tada izjavili da su logori na području Prijedora (u Bosni i Hercegovini, pod kontrolom vojske bosanskih Srba tokom rata 1992-1995.) bili “otvoreni” i da su služili za sklonište, a da je izvještavanje o logorima bilo dio “svjetske propagande” protiv Srba.

Pozvali su se na Fikreta Alića, čija je fotografija iz logora bila na naslovnoj strani magazina TIME 1992. godine i aludirali da je njegovo ekstremno mršavljenje posljedica tuberkuloze i da je Alić kasnije “hranjen” i “prikazan u cirkusu u Evropi”.

Nakon toga, Satko Mujagić, Fikret Alić i Udruženje logoraša Kozarac su se u martu 2021. godine žalili REM-u, da bi to regulatorno tijelo u maju donijelo odluku o obustavi postupka zbog nedostatka broja glasova.

Sad je Upravni sud poništio tu odluku REM-a i vratio mu predmet na ponovno odlučivanje. Također, sud je naložio REM-u da tužiocima isplati troškove upravnog spora od 109.370 dinara u roku od 15 dana od dana prijema presude.

U presudi se navodi da REM treba da donese novu odluku u roku od 30 dana od uručenja presude. REM je sada u obavezi da osigura učešće tužilaca u postupku i da procijeni eventualne povrede njihovih privatnih interesa Happy televizije.

Presuda Upravnog suda je donijeta 27. oktobra 2023. godine, ali je strankama u postupku dostavljena u februaru 2024. godine.

Kako se navodi u saopćenju advokata tužilaca, presuda je značajna jer utvrđuje da REM-u nije bilo dozvoljeno da obustavi postupak na osnovu toga što nije mogao da postigne većinu glasova.

– Pored toga, Sud je utvrdio da je sprečavanjem tužioca da aktivno učestvuju u postupku, REM prekršio niz osnovnih načela upravnog postupka: zakonitost i predvidljivost postupka, zaštita javnog interesa i interesa trećih osoba, djelotvornost postupka. Postupak, istinito utvrđivanje činjenica i zaštita prava stranaka da budu saslušane – navodi se u saopćenju advokata

Pravnik Satko Mujagić, jedan od tužilaca, ističe za Danas da je ova presuda, kao i odšteta koju su nedavno dobili zbog sporosti suda, mala ali vrijedna pobjeda.

– Nadam se i vjerujem da će REM ubrzo donijeti pozitivnu odluku i zaključiti da su Milomir Marić i medijska kuća za koju radi iznošenjem bestidnih laži prekršili zakon i povrijedili prava preživjelih prijedorskih logora iz 1992. godine – dodao je.

Smatra da je krajnje vrijeme da se davno ustanovljene činjenice o logorima Omarska, Keraterm i Trnopolje, zločini koji su tamo počinjeni, ubistva, mučenja, izgladjivanje nevinih ljudi, prihvate od šire javnosti u Srbiji i na Balkanu.

Kako dodaje, neki počinioci su već odležali zatvorske kazne, “a likovi, poput Marića, i dalje javno trube da su to bili sabirni centri otvorenog tipa, da je Fikret Alić mršav zbog tuberkuloze, da je vodan po cirkusima po Evropi”.

– Bukvalno da se čovjeku smuči dok sluša. I kako onda očekivati da prosječan građanin Srbije išta zna o tom šta se ‘u ime srpstva’ i današnje RS radilo po Prijedoru, ali i mnogim drugim gradovima Bosne i Hercegovine – ističe.

Pozvao je Milomira Marića da uputi javno izvinjenje svim logorašima i članovima porodica ubijenih te da posjeti Kozarac i bude gost Udruženja logoraša uz obećanje da će uprkos svojim dosadašnjim ispadima imati puno bolji tretman nego oni po tim ‘logorima otvorenog tipa’.

Milomir Marić ističe za Danas da je spreman da se izvini bivšim logorašima i dodaje da je pogrešno protumačen u spornoj emisiji. Na pozive Mujagića da dođe u Kozarac, Marić odgovara da će rado doći kod njih.

Inače, u rješenju REM-a o obustavljanju postupka iz 2021. godine se navodi da “pružaoci medijskih usluga treba da obrate posebnu pažnju kada iznose informacije vezane za ratove u bivšoj Jugoslaviji, poštujući dostojanstvo žrtve i ne negirajući presude Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju”.

Izvor: Danas

About The Author