Novoizabrani iranski predsjednik obećao je da će zatražiti od vladinih agencija da povuku pritužbe protiv novinara, ali progon medijskih djelatnika je nastavljen.
Reporteri bez granica (RSF) dokumentirali su četiri nova slučaja pravnog zastrašivanja sedam novinara od početka mandata predsjednika i povali na okončanje represije.
Početkom augusta predsjednik Masoud Pezeshkian, nasljednik poginulog Ebrahima Raisija, pristao je izdati dekret vladinim institucijama da povuku svoje pritužbe protiv novinara.
Udruženje iranskih novinara, sindikat koji je predložio inicijativu, bio je ohrabren predsjednikovim reformističkim stavovima tokom njegove izborne kampanje.
– U proteklih godinu dana državni dužnosnici i institucije podnijeli su nekoliko sudskih prijava protiv novinara. Iako ne postoji tačna procjena njihovog broja, on se čini velikim, a veliki broj novinara uhvaćen je u sudskim procesima – navodi se u pismu sindikata.
Iako se predsjednik složilo i izdao uredbu da Vlada povuče te pritužbe, samo su tri ministarstva pristala na to, a progon novinara se nastavio.
Naime, iranska kibernetička policija (FATA) je 12. augusta ispitala novinarku Fatemeh Gholipour Ganjalou s web stranice Rokna o njezinom izvještavanju o napadu na vjersku procesiju u Tabrizu, sjeverozapadno od Irana. Novinarku je pozvao i tužitelj te je podsjetio da ne dovodi u pitanje policijske radnje o sigurnosnim pitanjima.
Također, 11. augusta sud u Karaju izrekao je novinaru Omidu Faraghatu kaznu od šest mjeseci zatvora i dvije godine zabrane objavljivanja, optuživši ga za “propagandu”. Faraghat je uhapšen 2. marta zbog svog posla, a nekoliko sati kasnije pušten je uz kauciju.
Iranshahr University of Medical Sciences, javna ustanova, podnijela je 25. augusta, prijavu protiv novinara Sheyde Hassana Zahija i Mohamada Yasina Jalala Zahija s web stranice Mayarjal koja pokriva jugoistočni Iran, tvrdeći da je njihov izvještaj o problemima s uslugama na bolničkoj dijalizi širio “lažne i uvredljive informacije”.
– Krhka nada koju je potaknula odluka predsjednika Pezeshkiana u augustu bila je kratkog vijeka. Progon novinara u Iranu – njihovo hapšenje, ispitivanje, osuđivanje i zastrašivanje – nastavlja se neometano – kazao je voditelj odjela RSF-a za Bliski istok Jonathan Dagher.
Dok se približavamo drugoj godišnjici protesta Žena, život, sloboda, pozivao je na oslobađanje svih 25 novinara trenutno zatvorenih u Iranu od kojih je 16 zatvoreno od protesta 2022. godine i na prekid pravnog uznemiravanja novinara.
Odluka predsjednika Pezeshkiana odnosi se samo na vladine agencije pod njegovom nadležnošću. Kao šef izvršne vlasti, on nadzire nekoliko institucija, uključujući kabinete i ministarstva, Vrhovno vijeće za nacionalnu sigurnost i Organizaciju za atomsku energiju Irana, među ostalima.
Ipak, unatoč njegovom značajnom utjecaju, politička moć u Iranu u konačnici pripada vrhovnom vođi Islamske Republike ajatolahu Khameneiju, koji kontrolira vojsku, pravosuđe i druge ključne institucije koje predsjednikovo “obećanje” ne zanima.
Na primjer, tužiteljstvo u Tabrizu, koje je pozvalo Ganjaloua, i sud Karaj, koji je osudio Faraghada, ne spadaju u ovlasti predsjednika.
Zapravo, predsjednikova odluka od 7. augusta objavljena je samo nekoliko sati nakon što je sud u pokrajini Abadan pozvao slobodne novinare Mandanu Sadeghi, Arasha Ghaleha Golaba i Kourosha Karampoura u vezi s njihovim izvještavanjem o protestima Žena, život, sloboda dvije godine ranije. Nekoliko sati kasnije pušteni su na slobodu uz kauciju i trenutno čekaju odluku suda.
Više od 100 novinara ispitano je, privedeno ili zatvoreno od početka protestnog pokreta pokrenutog 16. septembra 2022. godine nakon smrti kurdske studentice Mahse Amini u policijskom pritvoru u Teheranu. Šesnaest ih je do danas zbog svog rada ostalo u zatvoru, uz još 19 novinara koji su bili zatvoreni prije početka protesta.
Izvor: RSF