Predstavnica OSCE-a za slobodu medija Teresa Ribeiro izrazila je zabrinutost za sigurnost novinara u kontekstu ruske vojne akcije protiv Ukrajine. Također je naglasila potrebu razmatranja i zaštite kao civila medijskih profesionalaca u područjima oružanih sukoba.
Prema izvještajima, 26. februara danski novinar Stefan Weichert i fotograf Emil Filtenborg Mikkelsen iz Ekstra Bladeta povrijeđeni su dok su bili na dužnosti u blizini Okhtyrka, grada u Sumyskoj oblasti u Ukrajini. Navodno su oba hospitalizirana.
– Nasilje nad novinarima pod bilo kojim okolnostima, uključujući i konfliktne situacije, neprihvatljivo je. Želim brz oporavak obojici novinara – kazala je.
Ribeiro je također upozorila i na ubistvo novinara/građanina Dilerbeka Shakirova, koji je ubijen 26. februara u predgrađu Hersona, kako je izvijestila Irina Venediktova, glavna tužiteljica Ukrajine.
Ribeiro je još jednom naglasila je važnost poduzimanja odgovarajućih koraka kako bi se odgovorni priveli licu pravde za sve zločine počinjene nad novinarima.
Istovremeno Ribeiro je oštro osudila kontinuirano pogoršanje stanja slobode medija u Ruskoj Federaciji nakon što je ruska medijska regulatorna agencija Roskomnadzor (Savezna služba za nadzor komunikacija, informacijske tehnologije i masovnih medija), pod prijetnjom velikih kazni i blokiranja, zatražila od najmanje 10 medija, uključujući Ekho Moskvy, InoSMI, Mediazona, The New Times, Dozhd, Svobodnaya Pressa, Krym.Realii, Novaya Gazeta, Jurnalist i Lenizdat da uklone materijale o ratu u Ukrajini.
Roskomnadzor tvrdi da su ti mediji objavili “lažne informacije” o granatiranju ukrajinskih gradova od ruskih oružanih snaga i smrti ukrajinskih civila, kao i materijale u kojima se ruska vojna operacija koja je u toku naziva napadom, invazijom ili se spominje objava rata.
Roskomnadzor je najavio da će početi djelomično ograničavati pristup Facebooku, nakon što je Ured glavnog tužitelja, u dogovoru s Ministarstvom vanjskih poslova, odlučio priznati društvenu mrežu kao umiješanu u kršenje temeljnih ljudskih prava i sloboda, kao i prava i slobode ruskih građana.
Odluka je proizašla nakon što je Facebook ukinuo nalog četiri ruska medija: TV kanala Zvezda, novinske agencije RIA Novosti te internetskih stranica Lenta.ru i Gazeta.ru. Nakon objave Roskomnadzora, ruski korisnici interneta su imali poteškoća u pristupu Facebooku, kao i Twitteru i Instagramu.
– Ponavljam svoj poziv ruskim vlastima da zaštite slobodan protok informacija i slobodu medija u skladu s obvezama OSCE-a i međunarodnim obvezama, te da se suzdrže od korištenja regulatorne i administrativne poluge protiv medija – kazala je Ribeiro.
Predstavnica OSCE-a je također izrazila zabrinutost zbog sve većeg broja slučajeva opstrukcije i pritvaranja medijskih djelatnika tokom izvještavanja o antiratnim skupovima.
Tokom posljednjih nekoliko dana policija je navodno privela novinare Nove Gazete, Radija Slobodna Evropa, Interfaxa, Pskovskaya Guberniya, Telegrapha, Dozhda u nekoliko ruskih gradova, uključujući Moskvu, Sankt Peterburg, Belgorod i Pskov.
– Važna demokratska vrijednost koju imaju mediji i novinari u izvještavanju o sukobima, javnim demonstracijama i na drugi način izvještavanju o pitanjima od javnog interesa moraju se uvijek poštovati – naglasila je Ribeiro.
U tom smislu također je pozvala ruske vlasti da se suzdrže od potkopavanja profesionalnog i hrabrog novinarstva, koje svojim objektivnim i profesionalnim izvještavanjem značajno doprinosi informiranju javnosti.
Izvor: OSCE