Šest godina bez pravde za Jamala Khashoggija

Presuda je omogućila da visoki dužnosnici koji su naredili pogubljenje prođu nekažnjeno

Šest godina bez pravde za Jamala Khashoggija
Foto: India Today

Prošlo je šest godina od brutalnog ubistva kolumniste Washington Posta Jamala Khashoggija, Saudijca i glasnog kritičara saudijskog režima. Globalna mreža IPI osudila je nedostatak odgovornosti za njegovo gnusno ubistvo i ponovila poziv na nezavisnu, nepristranu istragu o ulozi koju su visoki saudijski dužnosnici, uključujući prijestolonasljednika Mohammeda bin Salmana, igrali u njegovom ubistvu.

Pozvali su međunarodnu zajednicu da ovom slučaju da prioritet i da se založi za punu pravdu za Jamala Khashoggija.

Tog 2. oktobra 2018. godine Khashoggi je ušao u saudijski konzulat u Istanbulu kako bi uzeo dokument potreban za sklapanje braka. U konzulatu ga je ubio tim od 15 saudijskih agenata, a tijelo mu je raskomadano pilom. Do danas njegovi posmrtni ostaci nisu pronađeni.

Istrage su otkrile da je saudijski režim planirao i počinio Khashoggijevo ubistvo. Istraga posebne izvjestiteljice Ujedinjenih nacija Agnes Calmard iz 2019. godine zaključila je da je Khashoggijevo ubistvo bilo rezultat opsežnog planiranja i koordinacije visokih saudijskih dužnosnika te da je zahtijevalo značajne ljudske i finansijske resurse.

Istraga američkih agencija za nacionalnu sigurnost također je otkrila da je prijestolonasljednik najvjerovatnije odobrio operaciju “uhvati ili ubij”. Ta se procjena temeljila na prinčevoj kontroli u donošenju odluka, zbog čega je vrlo malo vjerovatno da bi dužnosnici izveli takvu operaciju bez ovlaštenja. Tim uključen u ubistvo također je uključivao sedam članova bin Salmanove elitne lične zaštite.

Kao odgovor na međunarodni bijes i pažnju, Saudijska Arabija provela je istragu Khashoggijevog ubistva, a u januaru 2019. godine kasnije je izvela 11 neimenovanih osoba na suđenje pred Krivični sud u Rijadu.

Do septembra 2020. godine sud je petoricu osudio na smrt, a trojicu na zatvorske kazne u rasponu od sedam do deset godina. Smrtne kazne su kasnije smanjene na 20 godina zatvora. Presuda se smatrala lažnom, što je omogućilo da visoki dužnosnici koji su naredili pogubljenje prođu nekažnjeno.

Khashoggijevo ubistvo postalo je simbol globalnog obrasca nekažnjivosti za zločine protiv novinara širom svijeta, kao i primjer sve veće transnacionalne represije od strane država koje žele ugušiti neslaganje ili kritiku izvođenjem ciljanih napada, uznemiravanja ili ubistava novinara čak i izvan okvira vlastitih državnih granice.

Također se istaknuo kao zabrinjavajući primjer stalnog neuspjeha međunarodne zajednice da pozove države na odgovornost za ispunjavanje njihovih obaveza da garantiraju sigurnost novinara i provedu nezavisne, temeljite istrage kada se dogode napadi na medije, u skladu s međunarodnim pravom o ljudskim pravima.

Vlade, uključujući saveznike Saudijske Arabije, nisu poduzele nikakve konkretne mjere kako bi osigurale da odgovorni za Khashoggijevo ubistvo budu izvedeni pred lice pravde.

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdoğan prvobitno je 2018. godine obećao da će odgovorne za Khashoggijevo ubistvo smatrati odgovornima, ali su 2022. godine turske vlasti prebacile suđenje 26 osumnjičenika u Saudijsku Arabiju, čime su umiješani izbjegli odgovornost.

U početku se činilo da je američka vlada spremna tražiti odgovornost, ali je u međuvremenu odustala. Krajem 2018. godine, američki Senat donio je rezoluciju kojom okrivljava prijestolonasljednika za Khashoggijevo ubistvo, uz oštru kritiku kontroverznih komentara tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa u kojima je odbio optužiti Mohammeda bin Salmana za Khashoggijevo ubistvo.

Godine 2021. Bidenova administracija najavila je sankcije i zabrane izdavanja viza građanima Saudijske Arabije zbog ubistva, ali nije sankcionirala samog prijestolonasljednika.

U vrlo razočaravajućem potezu, američki State Department je 2022. godine utvrdio da prijestolonasljednik ima imunitet od tužbe koju su podnijeli Khashoggijeva zaručnica i neprofitna organizacija protiv prijestolonasljednika.

– Uistinu je užasno da šest godina nakon ubistva Jamala Khasshogija, još uvijek nema stvarne odgovornosti za ovaj zločin”, rekla je Amy Brouillette, direktorica zagovaranja za IPI.

Jednako je zabrinjavajuće, dodala je, da države širom svijeta, uključujući SAD, također nisu uspjele osigurati pravdu za Khashoggijevo ubistvo, što je omogućilo odgovornima da nekažnjeno izvrše ovaj gnusni zločin.

– Khashoggijev slučaj je jasan podsjetnik na ekstremne opasnosti s kojima se toliko mnogo novinara širom svijeta suočava i što će neke države učiniti da ušutkaju kritičke glasove čak i izvan granica svojih država – zaključila je Brouillette.

Izvor: IPI

About The Author