Dva poteza vodeće opozicione stranke u Republici Srpskoj nisu baš najdetaljnije promišljena
Piše: Nihad Hebibović
Opozicija u Republici Srpskoj ne prestaje davati autogolove. Nakon što su upali u svojevrsnu klopku formiranjem Anketnog odbora, odnosno stavili se na njegovo čelo, dijeleći odgovornost s vlastima u RS-u, Klub Srpske demokratske stranke jučer je u parlamentarnu proceduru uputio izmjene Zakona o RTV sistemu kojima se ukida pretplata.
Šta je problematično s ovom inicijativom SDS-a? Ma koliko Radio Televizija Republike Srpske bila medij naklonjen vlastima u Republici Srpskoj, i ma koliko bila nenaklonjena opoziciji u RS-u, plaćanje pretplate još uvijek je zakonska obaveza. U ovom trenutku manje je bitno da li je RTRS zaslužio da ga se na taj način, uslovno rečeno, kazni. Pitanje je mogućnosti realizacije te kazne, mogućnosti koja je izrazito mala, pa dolazimo do toga da SDS RTRS-u prijeti iz prazne puške.
Teško je očekivati da se u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine ovaj zakon može promijeniti, odnosno da se za njega može pridobiti parlamentarna većina za koju se ionako tvrdi da ne postoji.
Šta može biti posljedica inicijative po opoziciju, tačnije, po SDS? RTRS ovom inicijativom u ruke dobija snažan argument u prilog tezi kako vlast s nivoa Bosne i Hercegovine želi uništiti institucije Republike Srpske, a jedna od tih institucija jeste i javni servis. Ponovo će biti optuženi da rade u interesu “političkog Sarajeva” te na taj način će legitimizirati optužbe na svoj račun.
Vlasti u Republici Srpskoj na čelu sa SNSD-om sigurno neće propustiti priliku da ovu SDS-ovu inicijativu označe kao veleizdajnički čin.
U politici su obično gubitnici oni koji su u pravu. SDS možda jeste u pravu kada izražava ljutnju prema RTRS-u. Možda doista građani Republike Srpske ne trebaju plaćati javni servis koji u interesu vlasti blati njihove političke protivnike, ili pak dobar dio građana koji živi u RS-u ne treba plaćati RTV taksu javnom servisu koji ih vrijeđa, recimo, negirajući pravosudno utvrđene činjenice o zločinima. Pa ipak, ljutnja je uvijek znak slabosti, a politički protivnik, u ovom slučaju SNSD, neće propustiti priliku da tu slabost iskoristi.
Pored toga, ukidanje RTV takse ne može se selektivno odnositi samo na RTRS. Ono bi se odnosilo i na Radio-televiziju Federacije BiH i na BHRT. Populistički potez SDS-a sigurno će i sa te strane naići na otpore.