RTRS I BNTV: JEDNA ODLUKA, DVA OPREČNA NOVINARSKA PRISTUPA

Plus nedjelje

RTRS
Nijedan izvještaj ne izdvajamo za ovu rubriku.
BNTV
Izvještaj emitovan u Dnevniku 23. decembra o položaju poljoprivrednika u RS-u. Povod je bio usvajanje budžeta RS-a za 2017. godinu u svjetlu konstantnih problema koje poljoprivrednici imaju zbog višemjesečnih  kašnjenja isplata subvencija iz budžeta RS-a. Dobar primjer koliko to utječe na nekonkurentnost poljoprivrednih proizvoda iz ovog entiteta u odnosu na okruženje. Istovremeno, ukazano je i na duboke podjele među njima zbog načina preraspodjele ionako malih sredstava koje daje Vlada RS.

Minus nedjelje

RTRS
Kada se gledaocima Dnevnika 2 ne serviraju komentari predsjednika RS-a o svemu i svačemu, onda je tu “analitičar, stručnjak za bezbjednost i terorizam Dževad Galijašević”. Jedini problem dotičnog je što se u ta zvanja samoproklamovao i što je na platnom spisku savjetnika predsjednika RS-a. Ove nedjelje posebno se bavio teroristima odgovornim za napad i ubistva civila na božićnom marketu u Berlinu. O kojima toliko zna da je prosto nevjerovatno da je kraj takvog eksperta Njemačkoj trebalo nekoliko dana da sa sigurnošću potvrdi identitet izvršilaca.
BNTV
Ponovo davanje prostora u Dnevniku ultradesničarskoj organizaciji SNP-a “Izbor je naš”. Već smo ukazivali da je riječ o marginalnoj grupi, a povod da se pojave u Dnevniku bilo je postavljanje njihovih bilborda kojima se protive ulasku BiH u NATO savez.

RTRS I BNTV: JEDNA ODLUKA, DVA OPREČNA NOVINARSKA PRISTUPA

Odluka Skupštine grada Banja Luka o smanjenju odborničkih naknada pokazuje dva različita pristupa novinarstvu. RTRS, sasvim očekivano, nije štedjela riječi hvale zbog zauzdavanja javne potrošnje. Ali novinar BNTV-a Mito Travar pokazao je šta se krije iza ovog manevra

 

RTRS: Zašto Dodik ne ide na inauguraciju?

19. – 25. decembar 2016.

A ŠTA SU REKLI PREDSTAVNICI SINDIKATA: Vlast je vlast. Još kada iz budžeta, koji je kroz smanjenje plata listom zakinuo većinu građana, a ponajprije hiljade radnika u prosvjeti, policiji, upravi i pravosuđu, za RTRS izdvoji preko tri miliona maraka, jasno je na čijoj strani je Javni RTV servis RS-a.

Potvrdilo se to zauzimanje strane kada je riječ o smanjivanju plata već u Dnevniku 20. decembra. Gledali smo opširan izvještaj u kojem premijerka i predsjednik RS-a brane smanjenje, a radnike prozivaju za nedostatak solidarnosti. A šta je tim povodom rekla druga strana, odnosno predstavnici sindikata? Što se novinara RTRS-a tiče, ništa.

LAZANSKI VIDIO SVOJIM OČIMA: Protesti radnika na dan kada je u Narodnoj skupštini RS usvajan budžet za narednu godinu našli su se tek na kraju prvog bloka vijesti u Dnevniku 22. decembra. Koji je otvoren najavom odlaska predsjednika RS-a Milorada Dodika na inauguraciju novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa. A kako se njegova usta ne bi time hvalila sama, za njega je to učinila entitetska premijerka. Odlazak Dodika na Trumpovu inauguraciju dobio je i drugu epizodu. U prilogu emitovanom u Dnevniku 25. decembra, prvo iz Dodikove izjave saznajemo kako je imao poziv zamjenika pomoćnika američkog državnog sekretara Hoyta Briana Yeeja, koji je “u telefonskom razgovoru, kaže Dodik, od njega zahtijevao da se odrekne politike SNSD-a i da izjavu u Tužilaštvu u Sarajevu, a razgovor je sve vrijeme slušala američka ambasadorka u BiH”. Potom slijede tvrdnje novinara da administracija Baracka Obame želi spriječiti dolazak Dodika u SAD, a onda i najbizarniji dio cijelog priloga u kojem se navodi da “Miroslav Lazanski tvrdi da je lično vidio da je američka administracija pozvala predsjednika Srpske da sa suprugom prisustvuje imenovanju novog američkog predsjednika”. Dodatni komentari bili bi suvišni.

MORE POHVALA EKONOMSKOJ REFORMI: Prijedlog ekonomskih reformi za naredne tri godine, jednako kao i budžet RS-a, dokumenti su kojima se treba ponositi – iz ugla RTRS-a. Pa čak i kada su gledaoci imali priliku čuti i one koji su istim nezadovoljni, njihovi komentari naprosto su se ugušili u moru pohvala iznesenih od premijerke, ministra finansija i poslanika vladajućih stranaka.

Izdvojeno

U Dnevniku 2 emitovanom 23. decembra, novinar Gvozden Šarac osuo je salvu osuda na predsjedavajućeg Vijeća ministra BiH Denisa Zvizdića. Povod je posjeta premijera Pakistana BiH tokom koje je, navodi Šarac, “Zvizdić svjesno prikazao BiH kao zemlju samo bošnjačkog naroda”. Nabrajajući šta je pakistanski premijer obišao, novinar navodi i sarajevsku Vijećnicu, na kojoj “i dalje stoji sramna ploča koja vrijeđa Srbe”. Biće po Šarcu i RTRS-u da se 1992. godine Vijećnica samospalila. Onako iz čistog hira.

I dok se na jednoj strani lamentiralo o zanemarivanju multietničnosti BiH, božićno obraćanje banjalučkog biskupa Franje Komarice dobilo je tek 30 sekundi na samom kraju dnevnika.

Toliko o politici jednakih aršina u Dnevniku 2 RTRS-a.

Ocjena 1

 

BNTV: Izbor (vijesti) je vaš!

19. – 25. decembar 2016.

“UPUCAN” AMBASADOR: Ubistvo Andreja Karlova, ambasadora Ruske Federacije u Ankari, i teroristički napad na božićni market u Berlinu događaji su koji su obilježili međunarodnu političku scenu u nedjelji iza nas. Dnevnik 19. decembra otvoren je tim izvještajem, a pripremila ga je, na osnovu agencijskih vijesti, novinarka Dragana Rašević. Na sam sadržaj istog nemamo primjedbi, jer su gledaocima predočene sve do tog trenutka dostupne informacije. Ono na što skrećemo pažnju jeste korištenje jezika ulice. Novinarka kaže: “Turski mediji objavili su fotografiju upucanog ambasadora.” Termin “upucan” ni u kom slučaju nije primjeren, a njegovo korištenje ne amnestira ni činjenica da je većina medija, kako u BiH tako i u regionu, takođe govorila o “upucanom” ili “propucanom” ambasadoru.

PROTEST SINDIKATA: Šta se dešavalo na političkoj ili društvenoj sceni Federacije BiH, o tome gledaoci Dnevnika 2 BNTV-a ni ove sedmice nisu mogli ništa saznati. Kada je u pitanju Republika Srpska, fokus novinara/ki bio je na protestu sindikata zbog smanjenja plata i sjednici Narodne skupštine RS na kojoj je usvajan budžet za 2017. godinu. Viđeno možemo okarakterisati kao zbir rutinskih izvještaja u kojima su javnosti predočeni stavovi svih strana. Od vlasti koja budžet i smanjenje plata bezrezervno podržava, preko nezadovoljstva sindikata do opozicije.

SPAJANJE VIJESTI: Dobro spajanje vijesti ono je što karakteriše dnevnike BNTV-a. Izdvajamo primjer najave novih, viših cijena  goriva koje će izazvati još jedan talas poskupljenja u BiH. Ta je najava povezana s informacijom o kupovini novog tepiha za Predsjedništvo BiH, vrijednog 12.000 KM. Prezenter, koji je vijest pročitao, podsjeća gledaoce i na ostala razbacivanja kolektivnog šefa države javnim novcem. Od nabavke lustera do daljinskih upravljača za otvaranje rampe na parking prostoru, uz komentar “da je javnost u BiH oduševljena ovim nabavkama”.

Izdvojeno

Izvještaj novinara Aleksandra Novakovića o položaju višečlanih porodica u RS-u. Tačnije, nezadovoljstvo “Udruženja 4 +”, čiji su predstavnici govorili, kako tvrde, o nebrizi društva za porodice koje imaju četvoro i više djece. Još jedan u nizu izvještaja u kojima se nariče nad sudbinom neke od kategorija društva koje smatraju da su zakinute za određene benefite.

Ocjena 5

Komparativna analiza

U dnevnicima emitovanim 19. decembra, i BNTV i RTRS bavili su se odlukom Skupštine grada Banja Luka o smanjenju odborničkih naknada. Ista tema i dva različita pristupa. RTRS, sasvim očekivano, jer vlast u Banjoj Luci drži SNSD sa koalicijskim partnerima, nije štedjela riječi hvale zbog zauzdavanja javne potrošnje. Ono što su prešutjeli, a novinar BNTV-a Mito Travar istakao, jeste uvođenje funkcije još jednog potpredsjednika gradske skupštine. Sa samo jednim ciljem: namirenja interesa koalicijskih partnera. Koji će, sračunali su odbornici opozicije, a BN prenio, s platom od  4.100 KM i svim pripadajućim doprinosima i porezima koji se na nju plaćaju, “pojesti” svu uštedu od smanjenja odborničkih naknada.

About The Author