RTRS I BNTV: Deset minuta o Miloradovoj posjeti Parizu

Najprije prezenter najavi šta je Dodik poručio, zatim to kaže i reporter uživo, potom najavi sažetak u kojem novinarka ponovi već rečeno, da bi to poslužilo kao uvod razgovoru s predsjednikom u kojem smo čuli ono što je dotad ponovljeno tri puta

RTRS I BNTV: Deset minuta o Miloradovoj posjeti Parizu
Foto: Klix.ba

RTRS: Bez konkretnih podataka o investicijama

  1. april – 14. april 2024.

REZOLUCIJA O SREBRENICI: Iako je genocid u Srebrenici neosporivo utvrđen presudama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ), a njegovo negiranje kriminalizirano Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine, za RTRS je jedina istina ona koju proglasi vlast u Republici Srpskoj. Tako je u dnevniku od subote (13. april) u prilogu koji najavljuje razmatranje “Izvještaja Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji u periodu 1992. – 1995. godine” u NSRS-u ovaj izvještaj opisan kao „najkvalifikovaniji pravni akt“, iako nije ni kvalifikovan ni pravni akt, te je naglašeno kako „niko nije osporio njegov meritum, metodologiju i brojne dokaze“. Na stranu što su meritum, metodologija i dokazi MKSJ-a neupitno daleko iznad naručenog raporta, činjenica je da su oni propisno osporeni, pri čemu ne treba ići dalje od analize koju je o ovom izvještajnu uradio BIRN.

MAĐARSKE INVESTICIJE: I ove sedmice RTRS radi na promociji mađarskih investicija u RS-u, ali još uvijek nema konkretnih podataka o tim investicijama. Kad smo se ponadali da ćemo o njima saznati više u prilogu od petka (12. april) koji je počeo riječima „Uspješan ekonomski forum sa Mađarskom…“, brzo smo se razočarali kad je u njegovom nastavku uslijedilo „… naglašeno je na sastanku premijera RS-a sa ambasadorom Mađarske“. Dan kasnije je, doduše, uslijedio primjer u kojem je rečeno da je „forum pokazao da Mađarska ulaže“, ali je u njemu bilo riječi o izgradnji kanalizacione mreže u Gradišci koja se teško može smatrati investicijom, te je izvjesnije kako se radi o kreditiranju.

CRNI AUTOMOBIL: Prošle je sedmice građane jedne banjalučke mjesne zajednice zabrinuo navod o crnom automobilu iz kojeg njihovu djecu neko mami slatkišima. Iako je odgovornost medija da ne stvaraju paniku, riječ je o potencijalnoj opasnosti koja zaslužuje više od trinaest sekundi u tridesetoj minuti dnevnika u utorak (9. april). O ovome se govorilo i u dnevnicima u četvrtak (11. april) u nešto opširnijem prilogu, ali ponovo na kraju, te u petak (12. april) kada su iz policije rekli da ne treba širiti paniku i da „nuđenje slatkiša iz automobila nije krivično djelo“. Istina je da u ovakvim situacijama mediji ne trebaju podleći senzacionalizmu, ali bi bilo dobro naći neku mjeru u odnosu na nonšalanciju kakvu je u ovom slučaju pokazao RTRS.

Ocjena: 1

 

BNTV: Javni novac i privatni projekti

  1. april – 14. april 2024.

SLUŽBENA VOZILA: Konferencija za medije nakon sastanka lidera Srbije i RS-a prekinula je prilog dnevnika BNTV-a u četvrtak (11. april) u kojem se govorilo o zloupotrebama službenih vozila u institucijama BiH. No, BNTV nije odustao od njega, pa ga je u potpunosti emitirao dan poslije, te je njegov uvod obogatio i informacijama kako je za ministra privrede RS-a naručeno vozilo od 141.000 KM i kako su za potrebe predsjednika RS-a i Predsjedništva BiH nabavljeni automobili koji koštaju preko 300.000 KM. Pet minuta dnevnika je dobro potrošeno na ovu temu, ali podatak sa njegovog kraja kako je revizija ustanovila da institucije ne vrše analize troškova voznog parka i opravdanosti kupovine novih vozila zaslužuje poseban prilog.

ANDRIĆGRAD: Prošle su sedmice mediji pratili posjetu Milorada Dodika Andrićgradu i najave novih ulaganja u razvoj ovog projekta, no BNTV je u utorak (9. april) problematizirao transparentnost i opravdanost ulaganja javnog novca u privatni projekt. Naime, tako stvari izgledaju nakon što je u prilogu BNTV-a objašnjeno da ulaganja entiteta u Andrićgrad nisu srazmjerna vlasništvu te da su sa te strane RS i njeni građani uskraćeni i oštećeni. Vlada RS je uložila milione u projekt Emira Kusturice, no registar nije zabilježio nikakve promjene u udjelu u vlasništvu koje bi bile proporcionalne ulaganju partnera u njemu, ali čini se da ovdje javnom mnijenju o javnom novcu umjesto javnog servisa mora govoriti privatna televizija.

SUĐENJE BRANISLAVU ZELJKOVIĆU: Tokom trajanja pandemije koronavirusa, budžet RS-a je u nabavkama za koje se sudi Branislavu Zeljkoviću i njegovim saradnicima oštećen, prema navodima nadležnog tužilaštva, za milion i tri stotine hiljada konvertibilnih maraka. Novac je trošen na opremu koja nije imala odgovarajuće deklaracije, a koja je prodavana po cijeni pet puta većoj od nabavne. Suđenje za ovaj bešćutan kriminal je u toku, a BNTV ga pokriva sa posebnom pažnjom, pa smo imali priliku pratiti dešavanja sa saslušanja u ponedjeljak i petak (8. i 12. april), i to u prilično opširnim prilozima. Interesantno, na RTRS-u o ovome nije bilo niti riječi.

Ocjena: 5

 

KOMPARATIVNA ANALIZA

Dnevnik RTRS-a je u nedjelju (14. april) počeo prilogom o novoj eskalaciji neprijateljstava na Bliskom istoku, i tako je narušen koncept da prvi prilog u njemu počne riječima: „Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je…“ No, predsjedniku je posvećena već naredna vijest pa je sve došlo na svoje mjesto.

Koliko je RTRS posvećen Dodikovom kultu najbolje se vidjelo u utorak (9. april) tokom njegove posjete Parizu, kad mu je ustupljeno okruglih deset minuta polusatnog dnevnika tokom kojih je ponavljao teze koje su se mogle čuti u dnevnicima u posljednjih desetak dana. Ne samo da je Dodik ponavljao stvari u cilju hipnoze i ispiranja umova gledatelja nego su i njegove poruke plasirane po četiri puta u istom prilogu: najprije prezenter najavi šta je Dodik poručio iz Pariza, zatim to kaže i reporter koji se javlja uživo, potom reporter najavi sažetak u kojem novinarka ponovi već rečeno, da bi to sve poslužilo kao uvod razgovoru sa Predsjednikom u kojem bismo i iz njegovih usta čuli ono što je dotad ponovljeno tri puta.

Da ništa ne bude prepušteno slučaju ni na subliminalnom nivou, Dodikov tim se pobrinuo i tako što je njegova tirada o ugroženosti srpskog naroda i svjetskoj zavjeri protiv njega snimana u pariškoj pravoslavnoj crkvi pored reprodukcije slike „Seoba Srba“ Paje Jovanovića. Jedino što je RTRS propustio jeste javiti kako se nakon Dodikove posjete Francuska pridružila kosponzorima rezolucije o Srebrenici koja će se naći pred Generalnom skupštinom UN-a.

Dodikovu posjetu Parizu je BNTV skoro pa ignorisao, baš kao i njegove ostale slične eskapade. U dnevniku ove televizije je navedeno kako se „Dodik bori za naklonost Francuske“, te su cijeloj posjeti posvetili minutu vremena, prenoseći njegovu objavu sa platforme X bez videa i bez njegovih izjava. Zanimljivo, u istom dnevniku je BNTV imao i jedan prilog u kojem je vlast prikazana u afirmativnom tonu, a u njemu se radilo o jednoj talijanskoj investiciji o kojoj je govorio premijer RS-a Radovan Višković.

S druge strane, BNTV je prenio i reakciju Ambasade Sjedinjenih Američkih Država na najavu usvajanja entitetskog izbornog zakona, dok je RTRS upozorenje kako SAD neće stajati po strani i posmatrati antidejtonske i protivustavne radnje svojim gledateljima zatajio. Isto tako, BNTV insistira na potenciranju tema korupcije i kriminala, i ova je sedmica obilovala takvim prilozima, dok je jedini trenutak koji je ovim temama posvetio RTRS bio prilog o netransparentnom trošenju sredstava u opozicionoj Bijeljini.

Ramazanskom bajramu nijedna televizija nije posvetila pretjeranu pažnju, svega po dvije minute pred kraj dnevnika u srijedu (10. april), što je za jednu javnu televiziju, u čijem finansiranju učestvuju i građani islamske vjeroispovijesti, te jednu privatnu televiziju, koju takvi građani rado gledaju, ispod svakog nivoa poštovanja. Doduše, RTRS je Bajram najavio dan ranije, u trideset sekundi dugoj vijesti na samom kraju dnevnika u kojoj je – pogađate – Bajram čestitao Predsjednik.

Plus sedmice

RTRS

Milorad Dodik je većinu sedmice bio na putu, najprije u Francuskoj, zatim u Srbiji, pa u Grčkoj, te se osjeti da su kamermani i reporteri RTRS-a vrijeme koje inače troše prateći njega mogli upotrijebiti za pokrivanje drugih događaja. Za pohvalu je što se konačno u dnevnicima moglo vidjeti nešto što ima veze s običnim ljudima i stvarima koje se dešavaju u pozadini, a ne vide se zbog pažnje koju mediji poklanjaju političkim procesima. Saradnja banjalučkog mašinskog fakulteta sa partnerima u EU, očekivanja od izvoza malina, problemi sa dijabetesom kod djece te krasan prilog o festivalu cvijeća prilozi su koje bi i novinari RTRS-a vjerovatno više voljeli raditi nego pratiti Predsjednika i njegovu svitu, a svježina koju su oni donijeli dnevnicima u kojima inače apsolutno dominira politika je dragocjena i pokazuje da u RS-u „ima i nekog života“.

BNTV

Za BNTV su karakteristični analitički istraživački prilozi u kojima se na kvalitetan način obradi neka tema od interesa za javnost. Ove sedmice nije nedostajalo takvih priloga, a osim onih izdvojenih o zloupotrebama službenih vozila i Andrićgradu, moraju se kao veliki plus spomenuti i prilozi-analize o svrsishodnosti revizije u institucijama RS-a i odlascima radnika u Njemačku i Sloveniju (nedjelja, 14. april), kao i onaj o hiljadama penzionera koji rade i nakon odlaska u penziju (utorak, 9. mart).

Minus sedmice

RTRS

Tretman opozicije u dnevnicima RTRS-a je načisto sraman i nespojiv s demokratskim standardima današnjice. Ovosedmično dno je dosegnuto u srijedu (10. mart) i prilogu o dogovorima opozicije o zajedničkim kandidatima za lokalne izbore. Ne samo da opozicija nije dobila dovoljno prostora da iznese svoje stavove nego su i izjave opozicionih čelnika bile popraćene zajedljivim komentarima novinarke poput: „Nebojšu Vukanovića osim medijske pažnje na RTRS-u posebno zanima izborni rezultat u Trebinju“, čime se njihova diskriminacija de facto priznaje i ismijava sa pozicije medijske moći. U istom prilogu predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić nije spomenuta imenom i titulom, nego samo kao „Trivićeva“ koja „uporno ponavlja da će ozvaničiti svoju kandidaturu“, a opisano je kako je opozicija „puna hvale“ za SNSD-ovog kandidata u očitom falsifikatu u kojem je politički korektna i uljudna izjava Branislava Borenovića kako SNSD ima svoju strategiju i kvalitetnog kandidata ocijenjena kao hvalospjev vladajućoj stranci i njenom odabiru.

BNTV

Ustavni sud RS-a je prošle sedmice potvrdio nezakonitosti u raspolaganju sredstvima u budžetu grada Bijeljina u 2023. godini, te je ustanovljeno kako su određene prenamjene i isplate sredstava bile nezakonite. Govoreći o ovome, RTRS je naveo kako je u gradskoj administraciji u Bijeljini na neodređeno zaposleno 340 radnika, a kako je njih još 200 primljeno u posljednje vrijeme. O ovoj vijesti i ovoj temi na BNTV-u nismo čuli niti riječ, što značajno udara na temelje objektivnosti ove televizije.

About The Author