RTRS I BNTV: U REPUBLICI SRPSKOJ NIŠTA NOVO!

Plus nedjelje

RTRS
Tamara Ćuruvija, jedino svijetlo lice među novinarima i novinarkama RTRS-a, vraćena je u Informativni program. Izdvajamo prilog emitovan u Dnevniku 2 osmog oktobra o pčelarstvu u RS-u kao jednoj od rijetkih proizvodnih  grana koje su svoje mjesto našle na tržištu Evropske unije. Urađen u neobičnoj formi, između izvještaja i putopisa jer je predstavljena akcija “putevi meda“, nešto je što se potpuno izdvaja u šumi neprofesionalizma i diletantizma ostalih novinarskih uradaka dnevnika RTRS-a.
BNTV
U Dnevniku osmog oktobra upozoreno je na drastičnu razliku u gubicima Elektroprivrede RS prema izvještajima tog preduzeća i nezavisne revizorske kuće Deloitte. Iako je riječ o iznosu od 100 miliona KM, za koliko je ERS pokušao umanjiti gubitak, ovu vlast to ne brine. I to je sjajno ilustrovano kroz izjavu predsjednika RS-a Milorada Dodika: “Nije gubitak najstrašnija stvar.“

Minus nedjelje

RTRS
Neprofesionalizam Branke Kusmuk jednostavno nema kraja. Kusmuk nastavlja s ustaljenom praksom vlastitih komentara i opservacija koji, ne u drugi, nego u treći plan stavljaju temu njenih “izvještaja“. Iz ove nedjelje izdvajamo “izvještaj“ o nastavku suđenja ratnom komandantu Srebrenice Naseru Oriću. Povod je bio nalaz medicinskog vještaka koji je jednog od svjedoka tužiteljstva proglasio sposobnim za svjedočenje. No, u jeziku kojim Kusmuk govori to se zove “bezobzirno skeniranje svjedoka“. Potom na red dolazi i Orićev advokatski tim koji, tvrdi Kusmuk, prijeti svjedocima. Kojima, kada i na koji način, nije saopštila gledaocima. Ali to je Branka Kusmuk.
BNTV
BNTV je prepoznatljiva po pokretanju akcija za pomoć najugroženijim kategorijama stanovništva. Posljednja u nizu je pronalaženje donatora za izgradnju kuće šestočlanoj porodici Grabović. No ono što novinarka Mirjana Mićić svjesno marginalizuje jeste činjenica da je majka četvoro djece ometena u razvoju i, na osnovu procjene Centra za socijalni rad, nesposobna da brine i o sebi i o djeci. Tako novinarka prezentira priču o ljudskoj solidarnosti, ne baveći se suštinskim pitanjem može li takva porodica uopšte normalno funkcionisati i kakvu sigurnost u takvom okruženju imaju djeca.

RTRS I BNTV: U REPUBLICI SRPSKOJ NIŠTA NOVO!

RTRS je i dalje čvrsto uz vladajuće strukture RS-a. Na drugoj strani, BNTV nastoji napraviti blagi odmak od oba bloka. Većina izvještaja posvećena je ekonomskim i socijalnim temama, ali im često nedostaje ozbiljniji analitički pristup

 

RTRS: Hronika jednog lica

3. – 9. oktobar 2016.

GLASNOGOVORNICI VLASTI: Postizborna hronika SNSD-a i hronika izjava, komentara i intervjua predsjednika RS-a Milorada Dodika sažetak su sadržaja centralnog Dnevnika RTRS-a u nedjelji iza nas.

Javni RTV servis, prevashodno centralna informativna emisija, nastavlja praksu glasnogovornika vladajuće strukture ne ostavljajući ni milimetar prostora u kojem se može govoriti o poštivanju obaveza koje je kao servis svih građana dužan ispunjavati.

MAJSTORI OPSJENA: U Dnevniku 2 od trećeg oktobra, izvještaji o preliminarnim izbornim rezultatima bili su fokusirani samo na lokalne zajednice u kojima su SNSD i njegovi koalicioni partneri pobijedili. O pobjedama Saveza za promjene tek pokoja štura rečenica. A da su urednici RTRS-a svojevrsni majstori opsjena, svjedočili smo upravo u ovom Dnevniku (urednica Nada Arlov). Iako je kandidat SNSD-a za gradonačelnika Doboja doživio ubjedljiv poraz od Obrena Petrovića (SDS), u najavi izvještaja se navodi: “SNSD nikada bliže pobjedi u Doboju.“ Izvještaj je potpisala novinarka Milica Đurđević i na njega skrećemo pažnju zbog izrazito šovinističkog pristupa isticanjem da su o izbornom rezultatu “presudili Bošnjaci koji su glasali za Petrovića“.

Dnevnik javnog servisa ne bi trebao biti zabavna emisija, no postoje novinarke koje svojim zaključcima samo mogu nasmijati gledaoce. Izdvajamo izvještaj Ljubice Kovačev o komentarima na izborne rezultate, u kojem kaže: “Specifičnost ovih izbora je što je većina poraženih priznala poraz.“

IZBORNI USPJESI SNSD-a: Ni Dnevnik 2 četvrtog oktobra nije donio pomak u bloku posvećenom okončanim lokalnim izborima. Nastavljeno je nizanje “izbornog uspjeha SNSD-a“. Izdvajamo prilog posvećen brojanju glasova u Srebrenici, koji je pripremio Nenad Petrović, baziran na tvrdnjama o navodnim prijetnjama srpskom kandidatu za načelnika Srebrenice, te kontradiktornim izvještajima o glasanju na pojedinim biračkim mjestima. Sagovornici su isključivo predstavnici lokalne vlasti srpske nacionalnosti.

SVE O NAŠEM PREDSJEDNIKU: Kao što smo već naveli, šta bi bio Dnevnik ako u njemu ne bi brižljivo bilo bilježeno svako javno istupanje predsjednika RS-a Milorada Dodika. Čak i kada prelazi granicu dobrog ukusa. Sedmog oktobra, Dnevnik 2 (urednik Jasenko Todorović) otvoren je čitanjem Dodikove izjave, ponovljene u posljednjih petnaestak dana više puta, kako  se neće odazvati pozivu Tužilaštva BiH, odnosno neće otići u Sarajevo da bi se izjasnio o navodima krivične prijave za djelo nepoštivanja odluka Ustavnog suda BiH. Nakon prezentera slijedi “živo“ javljanje reportera ispred sjedišta predsjednika RS-a, koji je prepričao šta je Dodik rekao u intervjuu za Narodne novine. I nakon toga novinarski “izvještaj“ Tanje Blagojević koji se sastojao od čitanja spomenutog intervjua.

U Dnevniku 2 osmog oktobra otišlo se i dalje. Od pet ključnih izvještaja, u četiri su emitovane Dodikove izjave: o Tužilaštvu BiH, izborima u Bijeljini, izbornoj krađi dva člana SNSD-a u Istočnom Sarajevu te ostavci Mladena Bosića s pozicije lidera SDS-a.

Izdvojeno

Da su na RTRS-u kadri upropastiti i najbolje osmišljene teme, svjedočili smo u izvještaju Ljubice Kovačev posvećenom ulozi žena u politici kroz prizmu netom okončanih izbora. Novinarka je otvorila pitanja o tome zašto je tako malo kandidatkinja bilo na listama za načelnice u lokalnim zajednicama te zašto nema žena nositeljica kandidatskih lista za lokalne skupštine. I, nažalost, sve to samo kroz prizmu članica SNSD-a.

Ocjena 1

 

BNTV: Koji izbori?

3. – 9. oktobar 2016.

BEZ POSTIZBORNIH ANALIZA: Upadljiva nezainteresovanost za rezultate netom okončanih lokalnih izbora obilježila je dnevnike ove medijske kuće u protekloj nedjelji. Gledaocima su, istina, prezentirani izborni rezultati. Ukazano je i na lokalne zajednice, poput Bijeljine i Srebrenice, gdje će se neke stvari znati tek nakon okončanja brojanja glasova putem pošte i u odsustvu, i na tom se stalo. Nije urađena nijedna analiza izbornog uspjeha SNSD-a, niti pak debakla opozicionog Saveza za promjene, kojem je ova medijska kuća bila vidno naklonjena. Jednaku uzdržanost bilježimo i nakon odluke lidera SDS-a Mladena Bosića da se zbog poraza stranke i njenih kandidata na izborima povuče s funkcije predsjednika.

Jedini iskorak bilježimo u Dnevniku 2 od devetog oktobra u izvještaju Mirjane Mićić posvećenom izbornim manipulacijama kroz kupovinu glasova od strane velikog boja stranaka. Kao konkretan primjer navela je dešavanja u nekoliko semberskih sela, o čemu je govorio sada već bivši član DNS-a navodeći način na koji je Milan Dakić, član DNS-a, plaćao glasove. Prilog je zaključen njegovom izjavom da ga niko ne može kupiti i simboličnim cijepanjem članske knjižice DNS-a.

KORUPCIJA I SIROMAŠTVO: Zato je ovaj medij u dnevnicima ostao vjeran praksi ukazivanja na loše ekonomsko stanje u Republici Srpskoj, na posljedice pogrešnih privatizacija i na gubitke koje gomilaju javna preduzeća. Izdvajamo izvještaj novinara Mite Travara (Dnevnik 2 šesti oktobar, urednik Slobodan Durmanović) o novim obavezama za finansiranje zdravstvenih ustanova, koje je Vlada sa sebe prebacila na teret Fonda zdravstvenog osiguranja RS. Novinar je ukazao na katastrofalno finansijsko stanje Fonda, koji bilježi višemilionske gubitke, a što otvara pitanje iz kojih će izvora namaći novih šest miliona KM za spomenute namjene.

Izdvojeno

Blok sportskih vijesti sastavni je dio Dnevnika BNTV. I vrlo često oslikava odnos te medijske kuće prema BiH. Bilježimo osmog oktobra izvještaj o kvalifikacijama za Svjetsko fudbalsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine. O porazu reprezentacije BiH protiv Belgije dvije suhoparne rečenice. A potom opširan izvještaj pred utakmicu reprezentacija Srbije i Austrije u kojem su gledaoci do najsitnijeg detalja informisani kako se srpska reprezentacija priprema za ovaj meč.

Ocjena 4

Komparativna analiza

Nastavak monitoringa centralnih dnevnika RTRS-a i BNTV-a ukazuje na nedostatak pomaka u uređivačkoj politici ove dvije medijske kuće. RTRS i dalje ostaje čvrsto uz vladajuće strukture u RS-u, a opozicioni politički blok prisutan je samo u mjeri u kojoj se podvlače njihovi politički neuspjesi ili “grijesi“ koje im entitetska vlast stavlja na teret. Stoga ponovo otvaramo pitanje uloge Regulatorne agencije za komunikacije nad nadzorom rada javnog servisa. Na dugoj strani, BNTV kao da nastoji napraviti odmak od oba politička bloka u  RS-u. Gro izvještaja posvećen je ekonomsko-socijalnim temama, no i njima vrlo često nedostaje ozbiljniji analitički pristup.

About The Author