Reporteri bez granica pozvali Etiopiju da ne idu unazad kada je sloboda medija u pitanju

General najavio da će pravno djelovati protiv svih izvještavanja medijskih kuća koje narušavaju ugled oružanih snaga.

Reporteri bez granica pozvali Etiopiju da ne idu unazad kada je sloboda medija u pitanju
Foto: Music In Africa

Reporteri bez granica (RSF) izrazili su zabrinutost zbog sve većeg narušavanja slobode medija u Etiopiji, uključujući posljednji kada je general u vojsci te zemlje uputio direktne prijetnje novinaru, uhapšeno je i nekoliko novinara, zabilježen je i čest nestanak interneta. Sve to znači kretanje unatrag kada je u pitanju sloboda medija imajući u vidu da je ova zemlja napravila značajan iskorak prije godinu dana u tom smislu.

Odgovarajući na pitanja novinara ranije ovog mjeseca o izvještavanju urednika sedmičnjaka Feteha Temesgena Desalegna, glasnogovornik Ministarstva obrane general Mohammed Tesema nazvao je novinara “beskorisnim” i rekao da neće biti odgovorni ukoliko se bilo koji pripadnik oružanih snaga bude osjećao ogorčenim ili poduzme bilo kakve mjere protiv Temesgena.

– Pravno ćemo djelovati protiv svih izvještavanja medijskih kuća koje narušavaju ugled oružanih snaga – najavio je.

Voditelj Odjela RSF-a za Afriku Arnaud Froger osudio je prijetnje, koje su uslijedile nakon zabrinjavajućeg porasta kršenja slobode medija, pozivajući predstavnike Vlade i sigurnosnih snaga da ne idu unazad kada je u pitanju slobode medija.

– Okretanje ka zastrašivanju, hapšenjima i online cenzuri neće pomoći da mediji postanu profesionalniji ili, još manje, podstaći okruženje u kojem mediji mogu u potpunosti učestvovati u demokratizaciji i miru u Etiopiji – dodao je Froger.

Nakon što je Vlada premijera Abiya Ahmeda preuzela dužnost u aprilu 2018. godine, svi uhapšeni novinari su oslobođeni, dopustila je pisanje stotinama zabranjenih novinskih web-stranica i drugih medija, te su više puta obećali poštovanje slobode govora i slobode medija. Međutim, uslijed rastućih etničkih tenzija posljednjih mjeseci šalju potpuno drugačije poruke.

Internet je dva puta isključen nekoliko puta u isto vrijeme prošlog mjeseca, prvi put 10. juna što je opravdano službenim razlozima kako bi se spriječilo varanje tokom ispita na kraju školske godine, a zatim je ponovno isključen 22. juna kao odgovor na oružane sukobe u Amhari koje je vlada opisala kao pokušaj državnog udara.

Nakon ovog navodnog pokušaja državnog udara, televizijski novinari Asrat Berihun Adane i Getachew Ambachew uhapšeni su prema zakonu o terorizmu iz 2009. godine, koji je u prošlosti bio široko korišten kako bi se proizvoljno hapsili novinari i blogeri. Do sada nije bilo moguće utvrditi jesu li oni uhapšeni jer su se bavili novinarstvom.

Tri novinara su uhapšena u maju u vezi s njihovim izvještavanjem. Mesganew Getachew iz Ethiopisa uhapšen je nakon izvještavanja o rušenju kuće u glavnom gradu Adis Abebi. Tamerat Abera s radija Ahadu uhapšen je zbog navodnog širenja “lažnih informacija” o etničkoj većini ljudi iz Oroma. Getya Yalew uhapšen je nakon što je posjetio Tamerat u zatvoru.

Etiopija je na 110. mjestu od 180 zemalja u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za ovu godinu nakon što je skočila za 40 mjesta u jednoj godini, više nego bilo koja druga zemlja u indeksu 2019. godine.

Izvor: Reporteri bez granica

About The Author