Prvi tekst zakona o AI ne bavi se temama vezanim uz informacijski prostor

Taj nedostatak zaštite zabrinjava s obzirom da se polovina svijeta oslanja na algoritme umjetne inteligencije za dobivanje vijesti i informacija putem društvenih medija

Prvi tekst zakona o AI ne bavi se temama vezanim uz informacijski prostor
Foto: Ajdin Kamber/Fotobaza.ba

Dok se Evropski parlament priprema glasati o predloženom Zakonu o umjetnoj inteligenciji (AI Act), Reporteri bez granica (RSF) naglašavaju da ovaj temeljni zakon ne štiti pravo na informaciju jer ne klasificira algoritme uključene u proizvodnju i distribuciju informacija kao “high risk” sisteme koji zahtijevaju strožu regulativu prije stavljanja na tržište.

Zakon o umjetnoj inteligenciji predstavlja značajan napredak uključivanjem mjera kao što su obavezno označavanje sadržaja generiranog umjetnom inteligencijom, za što se RSF zalagao, i transparentnost upotrebe sadržaja zaštićenog autorskim pravima u bazama podataka za obuku AI tehnologije.

No prijedlog zakona o kojem će zastupnici u Evropskom parlamentu glasati 13. marta nije potpun. Predložene mjere nisu dovoljne za zaštitu prava na informaciju. Nedostatak zakonskih odredbi specifičnih za pitanja informiranja u konačnoj verziji predstavlja veliki nedostatak.

Sistemi umjetne inteligencije koji proizvode informacije trebali bi biti podvrgnuti istoj zaštiti kao i sistemi koji se koriste u ključnim područjima kao što su obrazovanje, pravosuđe ili izbori, klasificirajući se kao “visokorizični”.

– Pristup informacijama jedan je od stupova demokratije te je ovaj nedostatak zaštite još više zabrinjava s obzirom na to da se više od polovine svijeta oslanja na algoritme umjetne inteligencije za dobivanje vijesti i informacija putem društvenih medija – kazao je voditelj Tehničkog odjela RSF-a Vincent Berthier.

Zakon o umjetnoj inteligenciji idealan je zakonodavni mehanizam za prisiljavanje onih koji grade te sisteme da budu transparentni i da te umjetne inteligencije stave u službu informacija. Početne osnove uspostavljene Zakonom o umjetnoj inteligenciji, o kojem zastupnici Evropskog parlamenta glasuju ovog mjeseca, morat će se proširiti i konsolidirati kako bi se popunila ta praznina, dodao je.

Zakon o umjetnoj inteligenciji klasificira sisteme prema rizicima koje predstavljaju za demokratiju. Dvije najstrože kategorije su “Neprihvatljivi rizik” koja označava sisteme koji su potpuno zabranjeni u EU i “Visoki rizik” koja označava sisteme koji su dopušteni na tržištu EU samo ako ispunjavaju vrlo visoke zahtjeve u pogledu kvalitete podataka, procjene rizika i transparentnosti.

Algoritmi za vođenje sadržaja i preporuke koji se koriste na glavnim internetskim informacijskim platformama trebali bi podlijegati takvim zahtjevima, kao i chatbotovi, tražilice i alati za proizvodnju sadržaja kao što je ChatGPT.

Izvor: RSF

About The Author