Partneri Platforme Vijeća Evrope za sigurnost novinara ocijenili su da se sloboda medija u Albaniji nastavlja pogoršavati te da, iako je pravni okvir uglavnom prikladan, posljednjih godina nije postignut nikakav napredak u poboljšanju okruženja za nezavisno novinarstvo ili medijski pluralizam.
Kako su naglasili nakon dvodnevne posjete Albaniji u okviru koje su imali brojne sastanke, zarobljavanje medija od strane poslovnih i političkih interesa guši novinarstvo u toj zemlji.
Svoje zaključke objavili su nakon što su se susreli s predstavnicima novinarskih udruženja, urednicima i novinarima, vladinim dužnosnicima, parlamentarcima, premijerom, predstavnicima pravosudnih tijela, policijom, predstavnicima agencije za privatnost i informiranje, medijskog regulatora, vijećem za štampu, nevladinim organizacijama i predstavnicima javnog emitera.
Napomenuli su da se mogu primijetiti neki pozitivni pomaci, a delegacija je obaviještena da je Konferencija predsjednika parlamenta izglasala službeno povlačenje takozvanog paketa protiv klevete s dnevnog reda parlamenta.
Pozdravili su spremnost vlade da uvaži zabrinutost međunarodnih institucija, organizacija i novinarske zajednice koji su se protivili zakonu, kao i spremnost da provede međunarodne standarde o slobodi medija i slobodi izražavanja.
Ohrabruju i informacije koje je delegacija dobila o inicijativama za obuku policijskih službenika o ulozi i pravima novinara, a pozdravljeno je i povećanje broja i kvalitete državnih odgovora na upozorenja koja uključuju prijetnje slobodi medija na Platformi Vijeća Evrope za sigurnost novinara.
Ipak velika percepcija predstavnika medija s kojima se delegacija susrela bila je da se klima za slobodno i nezavisno izvještavanje pogoršava u Albaniji. Temeljni uzrok mnogih prijetnji nezavisnom novinarstvu u Albaniji i dalje je zarobljavanje značajnih dijelova medijskog okruženja stečenih poslovnih interesa.
Vlasnici medija, od kojih mnogi imaju unakrsno vlasništvo u ključnim državno reguliranim industrijama koje se oslanjaju na javne konkurse, sistemski koriste svoju medijsku imovinu kako bi služili vlastitim privatnim ili političkim programima, a ne javnom interesu.
Rezultat je da je direktno uplitanje vlasnika medija u uredničku nezavisnost veliko, a određena osjetljiva pitanja ili teme smatraju se nedostupnima za novinare.
U području regulacije medija, ispolitizirana imenovanja u Upravi za audio-vizualne medije (AMA) i dalje postavljaju ozbiljna pitanja o nezavisnosti tog tijela. Velika zabrinutost i dalje postoji zbog nedovoljnog finansiranja javnog emitera Radio Televizioni Shqiptar (RTSH).
Jedan od gorućih problema svakodnevnog novinarskog rada i dalje je nedostatak transparentnosti i pristupa informacijama. Novinari se redovno ignoriraju kada traže informacije ili komentare od javnih tijela i službenika.
Premijerov vlastiti komunikacijski kanal, Televizija Edi Rama (ERTV), nastavlja emitirati razgovore koji sadrže soft ball pitanja premijeru i drugim političarima. Ova komunikacijska strategija zaobilazi novinare i štiti vlasti od direktnih pitanja.
Autocenzura među novinarima sistemski je izazov pogoršan lošim radnim uvjetima i radnim pravima medijskih djelatnika. Niske plaće i profesionalna nestabilnost čine novinare osjetljivima na pritiske vlasnika medija.
Delegaciju koja je posjetila Albaniju činili su predstavnici ARTICLE19, Odbora za zaštitu novinara, Evropske radiodifuzne unije, Evropskog centra za slobodu medija, Evropske federacije novinara, Međunarodnog instituta za medije i Reportera bez granica.
Izvor: EFJ