RTRS: Jedna rečenica tužitelja i opširne izjave odbrane
21. – 27. mart 2016.
PREZENTERSKO IŠČUĐAVANJE: “Skandalozna odluka!”, riječi su prezentera kojima je otvoren Dnevnik 2 24. marta. Riječ je o presudi koju je Haški tribunal izrekao ratnom zločincu i bivšem lideru bosanskih Srba Radovanu Karadžiću. U prvi plan izvještaja stavljeno je odbacivanje optužnice za genocid počinjen u sedam opština koje su bile pod kontrolom bosanskih Srba tokom rata. A potom u citatu prevoda, i to ne onog oficijelnog – Haškog tribunala i sudije O-Gon Kwona, već novinara RTRS-a, kaže se “takozvana Armija BiH”. Sračunato i tendenciozno dovođenje javnosti u zabludu, jer termin “takozvana” uvela je oficijelna politika u RS-u, a onda su ga bez ikakvog propitivanja prihvatili i RTRS, ali i ostale medijske kuće u ovom bh. entitetu.
I ostatak izvještaja u bloku reakcija na presudu u istom je maniru. Jedna rečenica tužioca Tribunala i opširne izjave Karadžićeve odbrane. Pa potom reakcije srpskih političara s obje strane Drine, koje se svode na istovjetnu poruku: “Haški sud nije mjesto pravde za Srbe.” Kada su konačno gledaocima predočene reakcije porodica žrtava te lidera SDA Bakira Izetbegovića, izvađene iz konteksta i pokrivene novinarskim komentarima, izgubile su svaki smisao.
ŠTURO SAOPĆENJE: U danima koji su prethodili izricanju presude Karadžiću, u dnevnicima se uporno plasirala teza “da je Tribunal politički sud koji sudi na štetu Srba”. Zašto je Karadžić optužen, tek je šturo saopšteno dan uoči njenog izricanja.
TEŽAK ZADATAK ZA PARTIJSKE VOJNIKE: Kao pravi partijski vojnici, urednici i novinari RTRS-a nakon presude otpočeli su ofanzivu uvjeravanja javnosti kako će “presuda Karadžiću biti iskorištena za napad na RS”. Ko će to RS i na koji način napasti, iz čijih izjava se to iščitava, pitanje je bez odgovora. Nisu na to pitanje odgovorili ni predsjednik RS-a Milorad Dodik, ni srbijanski premijer Aleksandar Vučić, niti ini srpski političari i analitičari. Niti je bilo ko od novinara RTRS-a našao za shodno da ih to pita.
BOŠNJAČKA JAVNOST I ISTINA: U vezi s ovom temom izdvajamo i izvještaj Gvozdena Šarca emitovan 26. marta u Dnevniku 2. Pozivajući se na izdvojeno mišljenje sudije Melvillea Bairda da nije našao elemente prema kojima su Srbi odgovorni za granatiranje sarajevske pijace Markale, Šarac poručuje da će se konačno “bošnjačka javnost morati suočiti s istinom”.
Izdvojeno
U dnevnicima RTRS-a u više navrata smo mogli svjedočiti kako se obrađuju neka pitanja od interesa za građane nakon što su o njima, danima prije, izvjestili svi ostali mediji u RS-u. U ovoj nedjelji, u Dnevniku 2 emitovanom 21. marta, to je prilog o novom načinu naplate usluga Banjalučke toplane. Njoj će i građani koji su se isključili iz sistema centralnog grijanja morati plaćati određenu naknadu. Jedini razlog za ovako što možemo potražiti u očekivanju RTRS-a da od vlasti prvo dobije “zeleno svjetlo”, pa da tek onda progovori o još jednoj pljački građana, od strane te iste vlasti. Toplana je javno gradsko preduzeće i pod kontrolom je SNSD-a.
Ocjena 1 (nažalost, niže od toga nemamo na skali ocjenjivanja)
BNTV: Bitno umjerenije izvještavanje
21. – 27. mart 2016.
SVI OSIM ŽRTAVA: BNTV takođe se bavio presudom Radovanu Karadžiću, no za razliku od RTRS-a, na znatno umjereniji način. U dnevniku 23. marta, novinarka Tijana Simović prezentirala je dijelove njegovog intervjua Balkanskoj istraživačkoj mreži (BIRN), te reakcije srpskih političara u očekivanju presude. Ni Simović se nije potrudila da prezentira očekivanja porodica žrtava i predstavnika udruženja bivših logoraša, ali je barem navela za što optužnica Tužilaštva Haškog tribunala tereti Karadžića.
SVE REAKCIJE: BNTV nije imao svoje novinare u Haagu, pa je na dan izricanja presude izvještaj sklopljen od agencijskih vijesti te telefonskih izjava, reakcija na presudu. Gledaocima je prezentirana i anketa o stavovima građana RS na presudu. Reakcije bošnjačkih žrtava i političara prenesene su iz izvještaja Al Jazeere.
PITANJA OD KOJIH SE ŽIVI: Pozornost uredništva Dnevnika 2 ostala je stoga na pitanjima od kojih se živi. Prije svega, odluke o poskupljenju električne energije. Novinari su vrlo precizno zapazili kako je ista donijeta u jeku priče o Karadžiću, s očitom namjerom da joj građani ne posvete dovoljnu pažnju. U svom izvještaju, novinarka Tatjana Lukić pritom izdvaja izjavu ministra energetike RS-a, koji brani odluku o poskupljenju, a potom kroz anketu ukazuje na opšte nezadovoljstvo građana istom.
Izdvojeno
Bez komentara i iznošenja vlastitih stavova, uredništvo BNTV-a konstantno upozorava kako vlast RS-a obmanjuje javnost. I sve to na jednostavan način, podsjećajući na obećanja koja daju entitetski predsjednik, premijerka i ministri. I potom suočavajući te izjave sa stanjem u poljoprivredi i zdravstvu kao i s položajem socijalnih kategorija društva…
Ocjena 7
Komparativna analiza
Izvještavanjem o haškoj presudi ratnom zločincu Radovanu Karadžiću, RTRS je potvrdila da nije učinjen nikakav pomak od ratnog perioda. Ta RTV kuća i dalje ostaje tvrdo jezgro nacionalizma, kao i onda kada je njom rukovodio Ilija Guzina, a Risto Đogo, vodeći dnevnik, iz večeri u večer raspirivao međuetničku mržnju.
Na drugoj strani, BNTV je uspjela suspregnuti emocije i tako relativno pristojno informisati publiku o Karadžićevoj presudi. Gledaocima je ponuđen zbir informacija, različitih komentara i stavova, ali u fokusu dnevnika ipak su bila pitanja koja su od interesa za svakodnevni život građana.