Predloženi sporazum o prijenosu podataka sa SAD ne štiti privatnost Evropljana

Sporazum utiče na hiljade firmi koje prenose lične podatke Evropljana preko Atlantika za komercijalnu upotrebu

Predloženi sporazum o prijenosu podataka sa SAD ne štiti privatnost Evropljana
Foto: Ajdin Kamber/Fotobaza.ba

Predloženi sporazum o prijenosu podataka sa Sjedinjenim Američkih Državama kojim bi se zamijenila dva prethodna sporazuma koje je poništio najviši evropski sud ne sadrži dovoljne zaštitne mjere za zaštitu podataka Evropljana, saopćio je u ključni odbor evropskih zastupnika.

Zabrinutost je u suprotnosti sa stavom Evropske komisije, koja je u nacrtu odluke u decembru navela da su mjere zaštite protiv američkih obavještajnih aktivnosti dovoljno jake da se pozabave problemima privatnosti podataka EU.

– Nismo uvjereni da ovaj novi okvir dovoljno štiti lične podatke naših građana i stoga sumnjamo da će preživjeti test Međunarodnog suda pravde – kazao je član odbora Juan Fernando Lopez Aguilar.

– Komisija mora nastaviti raditi na rješavanju zabrinutosti koje su izrazili Evropski odbor za zaštitu podataka i Odbor za građanske slobode, čak i ako to znači ponovno otvaranje pregovora sa SAD – dodao je.

Zakonodavci tvrde da predloženi sporazum i dalje dopušta grupno prikupljanje ličnih podataka u određenim slučajevima, ne podvrgava masovno prikupljanje podataka nezavisnom prethodnom odobrenju i ne sadrži jasna pravila o zadržavanju podataka.

Oni navode da će odluke odbora za reviziju kod koga bi građani EU mogli zatražiti pravni lijek biti tajne i time spriječiti Evropljane da im pristupe.

Sporazum o prijenosu podataka utiče na hiljade firmi koje prenose lične podatke Evropljana preko Atlantika za komercijalnu upotrebu kao što su finansijske usluge, ljudski resursi i e-trgovina.

Parlament će glasati o rezoluciji odbora narednih sedmica. Skupština i članice Evropske unije dat će neobavezujuća mišljenja nakon čega će komisija donijeti konačnu odluku o sporazumu o prijenosu podataka.

Izvor: Reuters

About The Author