Pakistanski novinari protestuju protiv zakona koji reguliše društvene medije

Digitalni mediji u Pakistanu već su suočeni s usporavanjem brzine interneta, a platforma društvenih medija X blokirana je više od godinu dana

Pakistanski novinari protestuju protiv zakona koji reguliše društvene medije
Foto: Mother Nature Network

Stotine pakistanskih novinara okupilo se u utorak protiv predloženog zakona za reguliranje sadržaja društvenih medija za koji kažu da je usmjeren na ograničavanje slobode medija i kontrolu digitalnog krajolika.

Zakonom bi se uspostavilo regulatorno tijelo koje bi imalo vlastitu istražnu agenciju i sudove. Onima za koje se utvrdi da su širili lažne vijesti ili lažne informacije prijeti zatvorska kazna do tri godine i novčana kazna od dva milijuna rupija (7.200 dolara).

Pakistanska federalna unija novinara (PFUJ) predvodila je skupove u gradovima uključujući Islamabad, Karachi i Lahore, tražeći od vlade da povuče prijedlog zakona koji je usvojen u parlamentu, ali ga predsjednik tek treba potpisati.

– To je direktan napad na slobodu medija – rekao je predsjednik PFUJ-a Afzal Butt na skupu u Islamabadu, prije nego što je policija blokirala njega i druge učesnike protesta u namjeri da marširaju prema Crvenoj zoni, u kojoj se nalazi tajništvo premijera, parlament i diplomatski uredi.

– Naš pokret će se nastaviti sve dok se zakon ne ukine – naveli su učesnici protesta.

Digitalni mediji u Pakistanu već su prigušeni mjerama telekomunikacijskih vlasti za usporavanje brzine interneta, a platforma društvenih medija X blokirana je više od godinu dana.

Reporteri bez granica, organizacija koja brani slobodu medija, rangirali su Pakistan na 152. mjesto od 180 na svom Indeksu slobode medija u svijetu za 2024. godinu. Grupa također kaže da je Pakistan jedno od najopasnijih mjesta za rad novinara.

Parlament je prošle sedmice usvojio izmjene i dopune zakona poznatog kao pakistanski Zakon o elektroničkom kriminalu. Vlada je branila nove propise, rekavši da se zakon uvodi za blokiranje lažnih vijesti.

Izvor: Reuters

About The Author