Međunarodna federacija novinara (IFJ) objavila je danas najopsežniji izvještaj o novinarima i medijskim djelatnicima koji su poginuli u incidentima povezanim s njihovim radom širom svijeta tokom 2021. godine.
Godišnji izvještaj, koji je 31. takvo izdanje, detaljno opisuje okolnosti 47 ubistava koja su se dogodila tokom ciljanih napada, bombaških napada i incidenata unakrsne vatre, kao i dva slučaja ubistva.
Ovo je peti najmanji broj smrtnih slučajeva otkako je IFJ počeo objavljivati godišnje izvještaje o ubistvima novinara 1990. godine i od tada je u svijetu ubijeno 2.725 novinara i medijskih djelatnika u nasilju, dok je 2021. godine zabilježeno 18 ubistava manje nego prethodne godine kada ih je bilo 65.
Usprkos tom smanjenju, 2021. godina također je bila godina u kojoj su prijetnje novinarima i slobodi medija bilježile značajan porast. IFJ je zabilježio rekordan broj novinara u pritvoru, s 365 je zatvoreno zbog njihovog izvještavanja, što je znatno povećanje u odnosu na 235 zabilježenih prošle godine. Ovaj napad na slobodu medija imao je zastrašujući učinak na medije.
Uobičajeno, novinari su uhapšeni i optuženi za nedjela jer su jednostavno izvještavali o protestima ili pokušavali izvijestiti o krizi s koronavirusom, a u oba slučaja radi se o pitanjima od javnog interesa.
Prošle godine otkrivena je prijetnja slobodi medija u obliku Pegasusa, špijunskog softvera za nadzor putem mobilnih telefona koji se koristio za ciljanje novinara. Sposobnošću prisluškivanja telefonskih razgovora, pristupa kontaktima i e-mailovima bez izazivanja ijedne sumnje kod vlasnika, Pegasus je razbio sigurnost većine uređaja. Povjerljivost izvora i privatnost komunikacije novinara više se ne mogu uzimati zdravo za gotovo.
Ove godine je najmanje sedam novinarki ubijeno tokom svog rada širom svijeta. Afganistan je zemlja u kojoj su novinarke platine najvišu cijenu.
Vijeće za ravnopravnost spolova IFJ-a posebno je zabrinuto zbog situacije afganistanskih novinarki i vjeruje da se moraju udvostručiti napori kako bi se zaštitili njihovi životi i životi njihovih porodica te su pozvali na međunarodnu akciju za rješavanje kritične situacije afganistanskih novinarki, koje su posebno na meti talibana.
IFJ je također osudio internetsko uznemiravanje novinarki širom svijeta i pozvao redakcije, internetske platforme i vlade da poduzmu mjere za uvođenje održivih rješenja za iskorjenjivanje te pošasti.
U 2021. godini IFJ-ov međunarodni sigurnosni fond nastavio je pomagati novinarima i medijskom osoblju i članovima njihovih porodica. Međunarodni fond za sigurnost IFJ-a uplatio je više od 90.000 eura pomoći kako bi im pomogao da se presele na sigurno, dobiju liječničku pomoć ili plaćaju pravnu pomoć.
Izvor: IFJ